Parohia Rădești

Biserica Ortodoxă Rădeşti

Parohia: Rădeşti

Hramul: Cuvioasa Paraschiva

Protopopiatul: Sebiş

Preot paroh: Ovidiu Daşcău

Data şi locul naşterii: 23 martie 1969, în Gurahonţ

Domiciliul: Rădeşti, 126, com. Almaş, jud. Arad

Studii: Şcoala Generală 8 clase din Dieci (cls I-VIII), Liceul Industrial Sebiş (cls. IX-X), Seminarul Teologic Ioan Popasu din Caransebeş, Liceul Pedagogic Caransebeş (cls. XI-XII – bacalauriat), Facultatea de Teologie la Universitatea Aurel Vlaicu din Arad – licenţă.

Adresă de contact: tel. fix 0257315291, mobil 0755788882, a-mail ovidiudascau@yahoo.com

Număr credincioşi: 189

Istoricul bisericii:

În 1740 exista o biserică pe Dâmbul Bisericii, din lemn, acoperită cu paie şi având un clopot. Silviu Dragomir arată că în 1755 era o veche biserică din lemn cu hramul Cuvioasa Paraschiva. În 1825 a fost mutată pe actualul loc, iar în 1926 a fost demolată, construindu-se actuala biserică din zidărie. Jenö Szentkláray, confirmă că în Bogeşti (vechea denumire a satului) exista o biserică şi parohie românească la 1786. În 1905, şindrila de pe biserică a fost înlocuită cu ţiglă.

Teodor Rada ne spune că “ în anul 1916 au fost luate cele două clopote mari bărbătesc şi femeiesc, pentru nevoile armatei austro-ungare rămânând cel mic pruncesc”. În 1926 s-a terminat construcţia actualei biserici fiind sfinţită în 14 oct. 1927 de către PSS Episcop Dr. Grigorie Gh. Comşa, preot fiind Avram Giurgiu. În 1926, s-au cumpărat două clopote înlocuindu-le pe cele luate de unguri.

Sub păstorirea preotul Traian Precupaş s-a înălţat în faţa bisericii un momument în cinstea eroilor căzuţi în primul război mondial fiind sfinţit „duminică 6 noiembrie 1938”. După război biserica a fost renovată de către preotul Aurel Jiva. Sub păstorirea preotului Ioan Darău, are loc o nouă renovare şi zugrăvire, sfinţirea bisericii fiind la data de 16 august 1981. Picturile au fost realizate de pictorul Vasile Niţulescu din Braşov şi de către ucenicul său Samfir Meilă din Prisaca, jud. Caraş-Severin. Preotul Ioan Darău se pensionează la 28 februarie 1996, urmându-i preotul Ovidiu Daşcău, de la 1 martie 1996 până în prezent, în timpul căruia începând cu 1997 s-a vopsit turnul, s-au făcut reparaţii capitale la tencuiala exterioară a bisericii şi casei parohiale (construită în 1878), s-a introdus apa curentă la biserică şi casa parohială. În anul 2001 s-a realizat sfinţire de lucrări de către ÎPSS Dr.Timotei. Au urmat alte lucrări şi dotări necesare amintind poduri şi trotuare de acces la biserică, reparaţie capitală la acoperişul casei parohiale, lampadare în jurul bisericii, dotare cu aer condiţionat, grupuri sanitare, sală bibliotecă şi arhivă la biserică, garduri la casa parohială… etc.

Preoţii ce au slujit la altarul bisericii începând cu 1809:

+ Gavril Coloja  1809 – 1839, moare în 23 aprilie 1839,

+ Ignaţie Tomuţa  1835 – 1840,

+ Porfirie Coloja  1840 – 1851,

+ Vasile Tomuţa  1851 – 1864,

+ Ioan Groza  14. X. 1864 – 10. IV. 1868,

+ Constantin Capian  1. III. 1868 – 8. XII. 1868 şi 12. I. 1879 – 16. V. 1879,

+ Petru Ţucra  27. XII. 1868 – 10. V. 1869,

+ Gheorghe Lupşa  17. V. 1869 – 10. XII. 1878,

+ Ilie Ilica  17. V. 1879 – 30. VI. 1917,

+ Victor Faur  23. VI. 1917 – 30. XII. 1917,

+ Alexandru Nica  1. I. 1919 – 17. XI. 1919,

+ Avram Giurgiu  18. XI. 1919 – 16. IX. 1936, când moare,

+ Gheorghe Cereanţ  1. XI. 1936 – 30. VI. 1937,

+ Traian Precupaş  1. VII. 1937 – 30. VII. 1939,

+ Aurel Jiva  1. VI. 1939 – 1. IX. 1958,

+ Alexandru Rechiţan  22. XI. 1958 – 30. VI. 1969,

Ioan Darău  1. VII. 1969 – 28. II. 1996, -pensionat

Ovidiu Daşcău  1. III. 1996 – până în prezent1.

Data construirii: 1926

Materialele din care este construită: cărămidă şi piatră, acoperiş din lemn, acoperită cu ţiglă.

Evenimente mai importante din viaţa parohiei:

-1441 prima documentare istorică în actele Cetăţii Şiria,

-1825 satul şi biserica au fost mutate pe vatra actuală de pe Valea Rădeştiului,

-1878 se începe construirea „Magaziei de bucate” pentru credincioşi a bisericii ortodoxe,

-1898 se termină construirea casei parohiale începută în 1878,

-1926 construită actuala biserică,

-1938 construit monumentul eroilor din Primul Război Mondial

 

Târnosirea bisericii: 14 oct.1927 de către PSS Episcop Dr. Grigorie Gh. Comşa

Slujiri arhiereşti:

-14 oct.1927 –PSS Dr. Grigorie Gh. Comşa,

-16 iunie 1946 – PSS Dr. Andrei Mageru,

-16 august 1981 –PSS  Dr. Visarion Aştileanu,

-25 nov 2001 –ÎPPS Dr. Timotei Seviciu

DSC_6048 DSC_6050 DSC_6052 DSC_6071 DSC_6074 DSC_6077 DSC_6921 DSC_6924 DSC_6926 DSC_6931 DSC_6940 DSC_6962 DSC_6965 Exterior