Parohia Gurahonț

Adresă de contact: tel. 0744627529

Număr de credincioşi: 732

Istoricul Bisericii

Bunii credincioşi ai parohiei Gurahonţ au fost animaţi de o aleasă viaţă spirituală şi trăire ortodoxă în îndepărtata istorie a acestor meleaguri.Înaintea acestei biserici existând o alta zidită la 1893, iar înaintea ei o altă biserică a cărei zidire se pierde în negura vremii.

Această Biserică cu hramul Bunavestire s-a înălţat între anii 1991-1996 an în care la 27 octombrie a fost Târnosită de Prea Sfinţia Sa Dr.Timotei Seviciu.Între anii 1999-2003 este pictată în tehnica fresco de către pictorii ecleziaşti Radu şi Alexandrina Jitariu din Arad.Sfinţirea şi binecuvântarea lucrărilor de pictură în Sfântul lăcaş s-a făcut de un mare sobor de preoţi în frunte cu P.S Episcop Timotei Seviciu în ziua de 25 septembrie 2005.Toate lucrările au fost efectuate cu cheltuiala, jertfa şi osteneala bunilor credincioşi ai parohiei, cu binecuvântarea Înalt Prea Sfinţiei Sale, Dr.Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, sub îndrumarea preotului iconom stavrofor Moţ Crăciun Dorel.

Data Construirii:  între anii 1991-2005

Materiale din care este construită: Fier beton, cărămidă, învelişul din lemn şi tablă

Evenimente mai deosebite din viaţa parohiei :

Festilval de colinde “Vestim Naşterea Domnului” organizat de Biserica Ortodoxă în parteneriat cu Liceul “Ioan Buteanu” din Gurahonţ în fiecare an cu prilejul sărbătorilor de iarnă, la care participă corurile de tineri şi elevi din judeţ;

Concursul de toacă “ Cântecul care te cheamă la rugăciune”, organizat de Biserica Ortodoxă în parteneriat cu Liceul “Ioan Buteanu”;

Târnosirea noii biserici Bunavestire de către P.S Episcop Dr. Timotei Seviciu în 27 octombrie 1996

Slujiri arhiereşti:

11 septembrie 1991, punerea pietrei de temelie de către P.S Episcop Dr. Timotei Seviciu pentru noua Biserica Bunavestire;

19 noiembrie 1994, Prea Sfinţia Sa , P.S. Dr. Timotei Seviciu a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica din parohia Gurahonţ , la care au luat parte un număr mare de credincioşi;

27 octombrie 1996, prilej cu care a avut loc şi Târnosirea bisericii de către P.S Episcop Dr. Timotei Seviciu;

25 septembrie 2005, prilej cu care a avut loc şi  binecuvântarea lucrărilor de pictură de către P.S Episcop Dr. Timotei Seviciu.

26 mai 2013, slujire Sfintei Liturghii arhiereşti şi Slujba Parastasului și a Sfințirii monumentului ”Ioan Buteanu” din Gurahonţ.

Poza cu exteriorul Bisericii Poza cu interiorul Bisericii Poza cu Pisania Poza cu preotul