Parohia Săvârșin

Biserica cu hramul ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din comuna Săvîrșin, județul Arad a fost construită în anul 1899, materialele de construcție (cărămidă, lemn) fiind donate de contele Hunyady, iar restul au fost donate de credincioșii parohiei.

Biserica a fost sfințită în 20 noiembrie 1899 de către episcopul Iosif Goldiș al Aradului. Ctitorul principal al acestei biserici a fost preotul Iosif Ognean care a slujit aici 58 de ani (1880-1938).

Între anii 1972-1974  prin grija preotului Viorel Bembea biserica a fost pictată din nou de către pictorul Emil Iovănescu din Curtea de Argeș, pictura fiind sfințită de către episcopul Visarion Aștileanu al Aradului în anul 1974.exteriorul bisericii Iconostas Pisania Poza Preot