Pecica II

Numar de credinciosi:

Filie     NU

ISTORICUL PAROHIEI PECICA

Viata bisericeasca in PECICA incepe din cele mai vechi timpuri.Regiunea cuprinsa intre Tisa si Carpati inca din secolul VII si VIII era locuita de crestini apartinind de Patriarhia Constantinopolului, avind in Cenadul de azi si episcop orthodox si misionari, calugari care intemeiau biserici si manastiri.

Traditia ne spune ca dincolo de digul Muresului in zona Pecica era o bisericuta din lemn numita “la bisericuta”. Tot traditia ne vorbeste de o manastire in satul GHEDUS numita “Biserica Pustie” ridicata in jurul anului 1000 pe mosia voievodului OHTUM. Tot in zona Pecica in partea stanga a Muresului erau cele doua manastiri Hodos Bodrog si Bezdin ale sarbilor.

Din diploma regelui STEFAN I al Ungariei din jurul anului 1000 rezulta ca Pecica avea o biserica ortodoxa.Tot traditiua spune de o biserica veche la Pecica a sarbilor si a romanilor care a fost daramata pentru a se face loc actualei biserici romano catolice ridicata in 1755-1757.

In anul 1774 in PECICA se ridica o noua biserica pe locul unde se afla astazi Sf.Biserica (Biserica Mare) cu trei slujitori romani si unul sarb.

In anul 1872 credinciosii sarbi isi ridica biserica lor.Actualei biserici ridicata in 1774, i se ridica Iconostasul intre anii 1876-1877 de sculptorul IANICI din ARAD, aurit si impodobit cu icoane intre anii 1881-1882 de pictorul COSTIN din ARAD, sfintita de episcopul IOAN METIANU al ARADULUI la 1 August 1882.

Biserica din Pecica a foest consolidata in anul 1906 apoi in 1926-1931 in forma actuala, inaltindu-se zidurile, bolta, altarul, interiorul pictat de I.Balean din Caransebes, resfintita pe 14 noiembrie 1931 de episcopul Aradului Dr.G.COMSA. Ultimele lucrari de intretinere a picturii s-au facut intre anii 1975-1979 de profesorul V.Jurca din Lugoj, iar in 1983-1986 se executa lucrari de reparatii exterioare, resfintita la 30 iulie 1989 de Preasfintitul Episcop Dr.TIMOTEI SEVICIU al Aradului. Intre anii 1903-1950 Pecica a fost sediu de Protopopiat pentru 15 parohii.

Intre anii 1993-1994 s-a ridicat in Cimitirul Ardeleni o Bisericuta Capela Mortuala sub conducerea preotului IOAN ROMAN, primind pe urma alta destinatie, pictata de G.Popescu din Radauti avind ca Hram “Invierea Domnului” a fost sfintita de Preasfintitul Episcop Dr.TIMOTEI SEVICIU al Aradului in data de 5 octombrie 1997.

In anul 2003, potrivit Ordinului Episcopiei Aradului din 19.03.2003 cu numarul 580B/2003, s-a aprobat infiintarea parohiilor PECICA I si PECICA II.

Parohia PECICA I preot INEOAN MIHAI – Biserica Mare.

Parohia PECICA II preot POPA MIRCEA – Bisericuta.

Din 2003, Consiliul parohial si Adunarea parohiala au inceput demersurile pentru ridicarea unui nou lacas de cult pe terenul fost al cimitirului “Ardeleni “si dobandit prin donatie de Pecica II de la domnul Mosneag Ioan.

In anul 2007 s-a ridicat o capela mortuala  , cu camera frig pentru opt personae,cu capac frig, cu sala de pomana, bucatarie, protocol, luminarar,s-a betonat aleea principal din cimitir.

In 2008 s-a electrificat cimitirul Ardeleni si s-au instalat cinci camera video, utile datorita faptului , ca cimitirul este circulat si pe timp de noapte facand legatura dintre DN7 din cartierul din spatele cimitirului.

In anul 2009 Noiembrie 30,pentru Parohia PECICA II ,care avea doar Bisericuta din cimitir insuficienta pentru numarul mare de credinciosi prezenti la sfintele slujbe, s-a pus piatra de temelie la Biserica Paraclis cu centru de asistenta sociala-Hramul “Sf. Apostol Andrei “ de catre Inaltpreasfintitul Episcop DR.TIMOTEI SEVICUL al Aradului.

In anul 2010 s-a turnat fundatia Bisericii, in anul 2011 s-a ridicat Paraclisul , avind 16,80 m la abside si 2,90m inaltime, in acelasi an s-a montat iconostasul .

In anul 2011 la data de 30 Noiembrie de Sf. Apostol Andrei s-au binecuvintat lucrarile acestiu Paraclis de Inaltpreasfintitul Arhiepiscop Dr.TIMOTEI SEVICIU al Aradului.

In anul 2012 s-au executat stilpii de sustinere si zidaria pina la cota de 2,95 deasupra Paraclisului. In anul 2014 s-a tencuit interiorul Paraclisului s-au turnat cei doi stalpi mari si centurile la abside.Tot in acest an s-a finalizat instalatia electrica s-au monatat 5 candelabre mari, 20 de aplice si icoane .