Parohia Variaş

Domiciliul: Arad

Studii: Licenţiat al Facultăţii de Teologie Arad, promoția 1997

E-mail: vasilechindris21@yahoo.com

Număr de credincioși: 70 de familii (165 de suflete)

Istoria Parohiei  Variașu Mare începe în anul 1998, când, în şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei Aradului din data de 18 mai 1998, prin analiza cererii credincioşilor stabiliţi în Ferma Agrozootehnică din Comuna Iratoşu şi a raportului Parohiei Iratoşu, nr.10/1998, s-a hotărât înfiinţarea Parohiei Iratoş-Fermă, începând cu data de 15 mai 1998, parohie de categoria a III-a, cu 105 credincioşi.

Până în anul 1998 credincioşii de aici au fost deserviţi de preotul paroh al Comunei Iratoşu, Ponta Ioan, urmat de preotul Jula Petru, iar începând cu luna noiembrie 2003 și până astăzi parohia a fost păstorită de preotul Vasile Chindriș.

Parohia Iratoş-Fermă a avut ca filie Variaşu Mare şi a funcţionat aşa până la data de 01 ianuarie 2008, când, la solicitarea preotului paroh Vasile Chindriş, titulatura parohiei s-a schimbat în baza actului nr.192-B din 31 ianuarie 2008, emis de Episcopia Aradului. Astfel, Parohia Iratoş-Fermă, cu filia Variaşu Mare, devine Parohia Variaşu Mare cu filia Iratoş-Fermă, având un număr de 50 de familii de români, cu 115 de suflete.

În anul 2004, în urma demersurilor făcute de către pr. paroh Vasile Chindriș către Consiliul Local al Comunei Iratoşu, parohia a obţinut spre folosinţă gratuită un teren cu suprafaţa de 450 m2, situat în satul Variaşu Mare, fapt ce a dus la schimbarea titulaturii parohiei. Acest teren a fost atribuit parohiei în baza Hotărârii Consiliului Local al Comunei Iratoşu, nr. 68 din 06 noiembrie 2007, în vederea construirii unei biserici, întrucât parohia nu avea biserică, iar serviciile religioase se oficiau într-o capelă improvizată.

Lucrările de construire a noii biserici parohiale au debutat în luna iunie a anului 2011. Piatra de temelie a bisericii a fost pusă de către Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, la data de 20 aprilie 2012. Biserica este construită în formă de cruce, din cărămidă, pe fundaţie de beton armat și acoperită cu tablă de cupru. În interiorul bisericii catapeteasma, stranele şi mobilierul sunt sculptate în lemn de tei, lucrare realizată de sculptorul Doru Fofiu. Planul construcţiei a fost întocmit de către arhitecţii dr. Gheorghiu Teodor şi Şerb Mircea. Lucrările de rezistenţă au fost coordonate de către inginerii Ardelean Dan şi Şerb Mihnea, iar lucrările propriu-zise, executate de o echipă condusă de inginerul Alexa Marius.

Evenimente deosebite din viaţa parohiei:

• 15 mai 1998, înființarea Parohiei Iratoş Fermă;
  • 01 ianuarie 2008, schimbarea titulaturii parohiei, din Iratoş-Fermă în Variaşu Mare, la solicitarea preotului paroh Vasile Chindriș;
  • 2011-2015, construirea actualei biserici parohiale;
  • 20 aprilie 2012, aşezarea pietrei de temelie a viitoarei biserici parohiale de către Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului;
  • 22 noiembrie1015, târnosirea bisericii parohiale şi săvârşirea primei Sfinte Liturghii în noul locaş de cult, de către Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, însoţit de un sobor de preoţi;
  • 21 mai 2017, prezenţa Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, în mijlocul credincioşilor din parohia Variaşu Mare, cu ocazia sfinţirii catapetesmei bisericii;

17 decembrie 2017, aşezarea în curtea bisericii a troiţei ridicate în memoria martirilor din decembrie 1989

IMG_0037 (2)