Simpozion Naţional ,,Academician Nicolae Cajal – Fondatorul imunologiei moderne din România”

Universitatea de Vest „Vasile Goldiș din Arad a organizat, luni, 25 mai 2015, începând cu orele 10.00, la Sinagoga neologă a Comunităţii evreilor din Municipiul Arad, Simpozionul Național „Academician Nicolae Cajal – Fondatorul imunologiei moderne din România”.

La lucrările simpozionului a participat Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, care în alocuţiunea rostită în plen a evocat memoria academicianului Nicolae Cajal, Preşedinte al Federaţiei comunităţilor evreieşti din România, om al religiei, al ecumenismului ,,inter-religios”. ,,Am avut prilejul să-l întâlnim adesea, în cadrul unor dialoguri academice, dar şi religioase, în dorinţa comună de a căuta şi identifica posibilităţi de apropiere între oameni. Va rămâne în memoria noastră ca un îndemn în misiunea de slujire a omului în latura medicală. Dumnezeu să aşeze sufletul celui comemorat în lumina cea veşnică. Fie-i memoria binecuvântată!”, a încheiat Chiriarhul. Citiți în continuare

Moment festiv pentru Seminarul Teologic Ortodox Arad

Duminică, 24 mai 2015, la biserica parohiei Arad Centru (Catedrala Veche) a fost oficiată vecernia ce a marcat absolvirea cursurilor de către elevii generaţiei 2015, de la Seminarul Teologic Ortodox Arad, diriginte avându-l pe părintele Emilian-Dacian Nan.

În cadrul slujbei au fost înălţate către Dumnezeu rugăciuni de mulţumire pentru binefacerile ce au fost revărsate asupra absolvenţilor în cei patru ani de studii.

Părintele director, Pompiliu Gavra, a adresat un cuvânt de felicitare în care a scos în evidenţă responsabilitatea mărturisirii credinţei după chipul Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I ecumenic, prăznuiţi în această duminică. Citiți în continuare

Slujire arhierească la parohia Chișineu-Criș I

Biserica cu hramul ,,Înalțarea Domnului’’ din parohia Chișineu-Criș I, protopopiatul Arad, a îmbrăcat duminică, 24 mai 2015, straie de sărbătoare.

La invitația preotului paroh Daniel-Mirel Dumitru, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu a poposit în mijlocul credincioșilor parohiei pentru a săvârși Sfânta Liturghie cu ocazia prăznuirii hramului acestei sfinte biserici. La orele 09:30, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei, însoțit de părintele arhidiacon Tiberiu Ardelean, a fost întâmpinat în fața bisericii de copii și de mulțimea credincioșilor, avându-l în frunte pe părintele paroh, care a adresat Înaltului oaspete un cuvânt de bun venit. Citiți în continuare

Cerc pastoral- misionar la Frumușeni

Parohia din Frumușeni, protopopiatul Arad, a găzduit duminică, 24.05.2015, întrunirea preoţilor din Cercul Preoțesc nr. 6 Vladimirescu, coordonat de P.C. Preot Berceanu- Negrean Petru de la Parohia Vladimirescu I.

Întrunirea a debutat la ora 1800, în biserica parohială cu hramul „Pogorârea Duhului Sfânt”, prin oficierea slujbei Vecerniei, săvârşită de preoţii prezenţi în frunte cu Protos. Dr. Iustin Popovici, Consilier cultural la Centrul Eparhial şi delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, după care a urmat prezentarea referatului cu titlul Mijloace pastorale, misionare, educaționale și sociale pentru transmiterea dreptei credințe în rândul tinerilor și pentru integrarea acestora în viața parohiei,  de către P. C. părinte Cristian Tuhuț de la parohia Tisa Nouă. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Almăș

Parohia  Almăş din protopopiatul Sebiş a fost astăzi 24.05.2015, cu începere de la ora 16, gazda întrunirii preoților din Cercului Pastoral-misionar  Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei,  de către preotul Moţ Crăciun-Dorel.

Întrunirea a avut loc în  Biserica parohială cu hramul „Bunavestire” și a fost precedată de Taina Sfântului Maslu săvârșită de cei 11 preoți prezenți, fiind prezenți la Sfânta Taină un număr foarte mare de credincioși din parohia Almăș și parohiile învecinate. Citiți în continuare

Hramul bisericii parohiale din Zădăreni si Cerc pastoral-misionar

Duminică, 24 mai, Parohia Zădăreni, din Protopopiatul Arad, a găzduit intrunirea preotilor din cadrul Cercului pastoral-misionar, nr. 5 Vinga, coordonat din încredintarea Inaltpreasfintitului Parinte Arhiepiscop Timotei al Aradului,de către preotul Horia Ştefan de la Parohia Secusigiu.

Intalnirea preotilor a avut loc la ora 12.30,in biserica parohiala,debutand cu inconjurarea bisericii după care a urmat slujba de Tedeum de multumire.Potrivit traditiei locale,s-a binecuvântat colacul si celelalte prinoase aduse cu ocazia sărbătoririi hramului. Citiți în continuare

Cerc pastoral-misionar la Lipova Băi, Protopopiatul Lipova

Joi, 21 mai 2015, Cercul pastoral-misionar Radna, coordonat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Timotei, Arhiepiscopul Aradului, de către Pr. Vasile Jivănescu, s-a întrunit în Biserica cu hramul ,,Sf. Împărăţi Constantin şi Elena” din Lipova Băi.

Cu această ocazie  soborul de preoţi ce compun Cercul misionar Radna au săvârşit Taina Sf. Maslu în prezenţa numeroşilor credincioşi . Citiți în continuare

Sărbătoarea hramului în filia Slatina de Mureş

Şi în anul acesta de hram, Praznicul Înălţării Domnului, biserica şi credincioşii din Slatina de Mureş, filie a parohiei Baia, protopopiatul Lipova, s-au îmbrăcat în haină de sărbătoare. Satul Slatina de Mureş, aşezat pe şoseaua care leagă Valea Mureşului de Valea Crişului Alb, este o localitate plină de istorie şi frumuseţi naturale. Pe Dâmbul Bisericii a existat o biserică de lemn cu hramul „Înălţarea Domnului” construită în anul 1815, care a dăinuit până în anul 1885, când a fost demolată, în locul ei ridicându-se actuala biserică de zid cu hramul celei vechi. Citiți în continuare

CERC MISIONAR LA PAROHIA PRĂJEȘTI

Joi, 21.05.2015, preoții din cercul misionar-pastoral Sebiș I, Protopopiatul Sebiș, conduși din încredințarea ÎnaltPreasfințitului Timotei Seviciu, de pr. Valentin Herbei s-au întrunit la Parohia Prăjești.

Întâlnirea, a avut loc în biserica parohială cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, unde alături de credincioșii prezenți, soborul preoțesc a săvârșit slujba Paraclisului Maicii Domnului. Citiți în continuare