Donează sânge, salvează o viață!

Campania „Donează sânge, salvează o viață!” inițiată de Patriarhia Română continuă cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei în Eparhia Aradului și în 2016.

Jandarmeria Română, ca de fiecare dată, se alătură Bisericii Ortodoxe, în semn de solidaritate față de bolnavii care așteaptă ajutor de la noi, prin donare de sânge. Jandarmii sunt cei care mereu mențin liniștea poporului iar de această dată au dat dovadă de dăruire și spirit de sacrificiu în beneficiul cetățeanului, al aproapelui lor. Citiți în continuare

CONFERINŢA PREOŢEASCĂ DE PRIMĂVARĂ ÎN PROTOPOPIATUL LIPOVA

În ziua de joi, 26 mai 2016, orele 9:30, în Sfânta Biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Lipova, reşedinţa Protopopiatului, s-a oficiat de către  soborul  de preoţi: Pr. Suba Laurenţiu- parohia Căprioara, Pr. Săvuşcă Valentin- parohia Dorgoş şi Pr. Blaga Casian- parohia Juliţa slujba de Te-deum în deschiderea Conferinţei de Primăvară a Preoţilor din Protopopiatul Lipova.

          Delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Timotei Seviciu- Arhiepiscopul Aradului, a fost Înaltpreacuviosul Părinte Protosinghel dr. Iustin Popovici- Consilier Cultural şi Preacucernicul Părinte prof.dr. Cristinel Ioja – Decanul Facultăţii de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad. Citiți în continuare

Conferință cu tema „Medicina, știința vieții”, la Arad

O nouă etapă a proiectului internațional Biserica și medicina în dialog, realizat între Universitatea de Vest Vasile Goldiș și Arhiepiscopia Aradului, a avut loc miercuri, 25 mai 2016, după cum ne-a precizat Arhim. Teofan Mada, vicar administrativ, coordonator de proiect.

Medicina, știința vieții  a fost tema conferinței din sala Aula Magna Vasile Goldiș a Facultății de Medicină, având ca invitat  special în cadrul manifestărilor interdisciplinare pe Părintele Meletie Zacharopoulos (Mitropolia Syros-Grecia). Citiți în continuare

Curs festiv la Facultatea de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad

Absolvenţii celei de-a XXII-a promoţie a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” Arad şi-au încheiat parcursul studiilor universitare de licenţă, prin festivitatea emoţionantă a îndătinatului curs festiv, desfăşurat cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu în ziua de 26 mai 2016.

Deschiderea festivităţilor a început cu Sfânta Liturghie oficiată în capela facultăţii de către Preacucernicul Părinte  dr. Lucian Farcaşiu, îndrumătorul absolvenţilor pe perioada celor 4 ani de studii şi de câţiva părinţi profesori, răspunsurile liturgice fiind date de către absolvenţi. Citiți în continuare

Elevii din Bocsig participanți la olimpiada de Religie au fost premiați

Miercuri, 25 mai, în Biserica ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Parohia Ortodoxă Bocsig, Protopopiatul Ineu, a avut loc premierea elevilor participanți la Olimpiada de Religie Ortodoxă de la Școala Gimnazială ”Vasile Pop„ din Bocsig.
Și în acest an școlar elevi ai Școlii Gimnaziale ”Vasile Pop” Bocsig au ales să participe, așa cum fac an de an, la Olimpiada de Religie Ortodoxă, sub îndrumarea d-nei profesoare de religie Bun Claudia. Așa cum se întâmplă de câțiva ani consecutiv, în anul acesta școlar numărul participanților la olimpiada de religie a crescut la 17 elevi, oglindindu-se clar și prin aceasta dragostea copiilor față de Hristos, față de învățăturile Bisericii, față de ora de religie. Dintre cei 17 participanți la faza locală, patru s-au calificat pentru faza județeană, desfășurată la Seminarul Teologic Ortodox Arad, iar doi dintre cei calificați, Horga Melisa din clasa a VI-a și Covaciu Sebastian din clasa V-a au obținut Mențiuni. Citiți în continuare

„Libertate și responsabilitate în viața tinerilor”, la Arad

În Sala festivă a Liceului de artă Sabin Drăgoi din Arad s-a desfășurat marți, 24 mai 2016, o manifestare dedicată Anului omagial al educației tineretului ortodox în Patriarhia Română, după cum ne-a precizat Arhim. Teofan Mada, vicar administrativ eparhial.

Tema întâlnirii a fost Libertate și responsabilitate în viața tinerilor. Invitatul special al manifestării a fost Meletie Zacharopoulos Charalampos (Grecia) care are o bogată experiență de îndrumare a tinerilor în Europa. Citiți în continuare

Conferință preoțească de primăvară în Protopopiatul Ineu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, marți, 24 mai 2016, în Protopopiatul Ineu, a avut loc Conferința de primăvară. Aceasta a avut la bază prevederile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, care a declarat anul 2016, ca fiind „Anul omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox”, și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul și al tipografilor bisericești”.
​Întâlnirea a debutat cu slujba de Te-Deum, săvârșită în Biserica cu Hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Ineu de preoții Gabriel Streulea, Parohia Șilindia; Ovidiu Oprișa, Parohia Rogoz de Beliu și Nicușor Teofil Trânc, Parohia Susag. Citiți în continuare

Întrunirea preoților din cercul pastoral Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, preoții din Cercul pastoral din orașul Arad s-au întrunit la consfătuirea lunară, în ziua de 24 mai 2016, gazdă fiindu-le paraclisul noii biserici a parohiei Arad-Șega II. La prezidiul ședinței s-au aflat părintele protopop Flavius Petcuț, părintele consilier eparhial Gabriel Mariș și secretarul Cercului pastoral Arad, preotul pensionar Emil Roman. Citiți în continuare

Prima ședință a noii legislaturi a Consiliului Facultății de Teologie din Arad

​În urma alegerilor finalizate în această primăvară, au fost alese noile structuri de conducere ale Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” a Universității „Aurel Vlaicu” Arad, pentru mandatul 2016-2020.
​Astfel, după trecerea vacanței de Sfintele Paști, noul decan, pr. prof. dr. Cristinel Ioja, a convocat prima ședință a noului Consiliu Profesoral, pentru data de 23 mai, la care au luat parte toate cadrele didactice ale instituției, în calitate de invitați, ședința fiind prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, însoțit de doi dintre colaboratorii de la centrul eparhial: protos. lect. dr. Iustin Popovici, consilier cultural și pr. Octavian Blaj, consilier economic. Citiți în continuare