Slujire arhierească la Spitalul municipal din Arad

În Duminica a XVI-a după Rusalii, Preotul Dan Magda, bolnavii şi personalul medical de la Spitalul Clinic Municipal Arad, Secţia Boli Cronice precum şi credincioşii din zonă care vin să se roage în paraclisul, purtând hramul ,,Sfântul Arhidiacon Ştefan”, au avut bucuria duhovnicească de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului, care a oficiat aici Sfânta Liturghie arhierească.
În cuvântul de învăţătură, sub titlul ,,Măsura darului” Ierarhul a tălmăcit potrivit citirilor zilei (II Cor. 6, 16-18, Matei 25, 14-30) și a Cazaniei Duminicii a XVI-a după Rusalii, cu privire la „răsplătirea muncii de sporire a înzestrării fiecărui om, căci nimeni nu este fără un dar de la Dumnezeu, adică viață, sănătate, putere de realizare a rostului în lume. De aceea este necesară pentru mântuire conlucrarea întregii ființe omenești cu harul divin, lenevia fiind condamnabilă ca o neîmplinire a scopului vieții și alunecare în cele păgubitoare. Încă și apelarea la ajutorul aproapelui spre împlinirea îndatorată, este o strădanie echitabilă, căci cel ce stă nelucrător trebuie să aibă grija de a nu cădea (I Cor.10). Citiți în continuare

Întâmpinarea Domnului prăznuită la Mănăstirea Hodoş-Bodrog

La praznicul Întâmpinării Domnului, ca-n fiecare an, obştea sfintei mănăstiri Hodoş-Bodrog a avut deosebita bucurie de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. La orele dimineţii, Inaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat de obştea sfintei mănăstiri în frunte cu Preacuviosul Părinte stareţ protos. Grigorie Timiş, precum şi de numeroşi credincioşi care frecventează mănăstirea. Aici, Înaltpreasfinţia Sa a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi. Citiți în continuare

  Sfinţire de cruci în Parohia Arad-Bujac

În după-amiaza zilei, în biserica purtând hramul Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din parohia Arad- Bujac, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Timotei, înconjurat de Preacucernicii Părinți: Traian Micoroi, Parohia Arad- Centru, Florea Gomboș, Parohia Livada, Vasile Pop, parohul locului și Arhidiacon Tiberiu Ardelean, a săvârșit slujba Vecerniei și slujba de sfințire a crucilor care se vor așeza pe turlele bisericii și deasupra altarului. Chiriarhul a fost întâmpinat de către credincioșii parohiei, cu multă bucurie duhovnicească, momentul fiind o încununare a unor lucrări administrativ- gospodărești la exteriorul  clădirii bisericii, între care renovarea acoperișului și înlocuirea crucilor, pe care parohia le-a realizat în anul trecut. Citiți în continuare

Credincioșii din Șeitin și-au sărbătorit ocrotitorul

​În duminica a 32-a după Rusalii, comunitatea ortodoxă din Șeitin a îmbrăcat haine de sărbătoare, prăznuindu-l pe patronul spiritual al bisericii din comună – Sfântul Ierarh GrigorieTeologul. Acest eveniment a fost marcat de prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu al Aradului, aducând spre închinare racla cu sfintele moaște ale Sfântului Grigorie Teologul de la biserica Sf. Cuv. Parascheva din incinta Spitalului Clinic Județean Arad, însoțite de către Pr. Dr. Ciprian Cucu.
Înaltpreafințitul Părinte a fost întâmpinat de către un sobor de preoți alături de cei doi preoți ai parohiei – Pr. Lazăr Nicolae Mirel și Pr. Bosancu Alin – precum și de către un grup de copii ai parohiei îmbrăcați în costume tradiționale. Cuvântul de bun venit a fost ținut de către parintele paroh Mirel Lazăr. După aceasta a urmat înconjurarea bisericii cu Sfintele Moaște și cu icoana Sfântului Grigorie Teologul pe care credincioșii parohiei au primit-o din Sfântul Munte Athos. A urmat Sfânta Liturghie arhierească oficiată în biserica parohială de către Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, înconjurat de un ales sobor de preoți și în prezența a numeroși credincioși. Citiți în continuare

Educația tineretului ortodox în pedagogia Sf. Trei Ierarhi

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a avut loc vineri, 29.01.2016, conferința publică Educația tineretului ortodox în pedagogia Sf. Trei Ierarhi, organizată în sala de conferințe a Catedralei Vechi din Arad.

Manifestarea a făcut parte din programul spiritual intitulat sugestiv Serile duhovnicești de la Catedrala Veche, organizate de Asociația parohială Calea Mântuirii, sub coordonarea Părintelui Ioan Tulcan, Decanul Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad. Citiți în continuare

Parohii vacante

Centrul eparhial anunţă publicarea la concurs, începând cu data de 1 februarie 2016 până în 1 martie 2016, a următoarelor parohii vacante:

1. Parohia Vânători, Protopopiatul Arad: post vacant – preot paroh, cu un număr de 310 credincioşi. Are biserică şi casă parohială. Citiți în continuare

Hramul Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad

Sărbătoarea bisericească a Sfinților Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur, de la finele lui Gerar, reprezintă o prăznuire specială pentru Școlile de Teologie Ortodoxă, deoarece această troiță de arhierei ne înfățișează chipul adevărat al slujirii pastorale din Biserica Domnului nostru Iisus Hristos, spre care trebuie să tindă orice preot și teolog.

Înscriindu-se permanent întru continuitatea tradiției sus amintite, ziua aceasta a însemnat, pentru Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” a Universității „Aurel Vlaicu” din Arad, aniversarea hramului, ce a fost și anul acesta marcat prin evenimente și activități deosebite, la care s-a alăturat și Seminarul Teologic Ortodox din oraș . Citiți în continuare

Ediţia a V-a a Concursului Naţional „Icoana ortodoxă–lumina credinței”

În perioada 01 februarie – 21 mai 2016 se desfăşoară ediţia a V-a a Concursului Naţional Icoana ortodoxă–lumina credinței. Concursul este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Patriarh Daniel, de către Sectorul Cultură și Patrimoniu Religios – Centrul pentru Patrimoniu Cultural Sfântul Constantin Brâncoveanu și Sectorul Teologic – Educaţional ale Patriarhiei Române (mai multe informaţii in attach). Citiți în continuare