Taina Sfântului Maslu la Centrul de îngrijire şi asistenţă pentru persoanele vârstnice din Arad

„Cercetarea lor cea întru Dumnezeu”

A doua zi după Praznicul Bunevestiri, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, vestea cea bună adusă Maicii Domnului de Arhanghelul Gavriil a adus alinare suferințelor și tămăduire tuturor vârstnicilor din Centrul de îngrijire și asistență pentru persoanele vârstnice din cadrul Direcției de Dezvoltare și Asistență Comunitară a Primăriei Arad, prin sâvârșirea Tainei Sfântului Maslu.

Soborul de preoți a fost alcătuit din preoți misionari ai Sectorului Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului avându-l în mijloc pe Pr. Gabriel Mariș, consilier social. La slujbă au participat și personalul angajat al centrului împreună cu Dna Popa Fira – directorul centrului, care au adus vârstnicii în capelă și au însoțit preoții în toate cele 7 pavilioane, pentru a unge cu untdelemn sfințit cei aproape 150 de beneficiari ai acestui centru. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Gurahonţ

În data de 25.03.2015 cu începere de la ora 16, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Buna Vestire” din parohia  Gurahonţ, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întâlniri a luat parte şi Preaonoratul Părinte Protopop Botea Alexandru, protopopiatul Sebiş.Preoţii participanţi au săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte, credincioşii din parohia Gurahonț şi parohiile învecinate. Citiți în continuare

Proiectul social-pastoral: NU EȘTI SINGUR!

Copiii de la Centrul Cultural- Pastoral ,,Sf. Ierarh Nicolae” al Parohiei Arad- Bujac, Protopopiatul Arad sunt implicați într-un generos proiect social- pastoral și caritativ- misionar. După ce grupurile de copii și tineri care își desfășoară activitatea în cadrul programului catehetic ,,Hristos împărtășit copiilor” au fost informate despre Concursul patriarhal de microproiecte cu caracter misionar- filantropic intitulat ,, Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”, la îndemnul preotului paroh, au constituit o echipă de implementare a unei acțiuni deosebit de îndrăznețe: renovarea și zugrăvirea  interiorului Centrului de Plasament Oituz din Municipiul Arad, cu o suprafață de peste 750 metri patrați, clădire unde își desfășoară activitatea zilnică și locuiesc 14 copii instituționalizați. Citiți în continuare

CERC PASTORAL-MISIONAR IN PAROHIA MUNAR

În ziua de Buna Vestire, 25 martie, Parohia Munar din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar nr. 5 Vinga, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Horia Ştefan de la Parohia Secusigiu.

Întrunirea a debutat la ora 16, în biserica parohială, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, de preoţii Cercului pastoral-misionar nr. 5 Vinga, având în frunte pe Preacuviosul Părinte dr. Iustin Popovici, consilier cultural la Centrul Eparhial. Citiți în continuare

Cerc Pastoral Misionar la Ionești

La Praznicul Bunei Vestiri 25.03.2015 orele 16, Cercul Pastoral Misionar și Catehetic Hălmagiu, sub conducerea părintelui Vand Ioan, preot la Parohia Luncșoara, s-a întâlnit la capela din filia Ionești, Parohia Țărmure unde s-a oficiat Taina Sfântului Maslu, pentru credincioșii filiei.

Referatul cu tema: „Chipuri luminoase de păstori duhovnicești în perioada patristică.Ex. Sfântul Ioan Gură de Aur (347-407), ca predicator”, a fost susținut în fața celor prezenți de către preotul Vițelar Gheorghe din Parohia Brusturi. Citiți în continuare

Hramul Catedralei mitropolitane din Cluj-Napoca

De sărbătoarea Bunei Vestiri, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană din Cluj, într-un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi, avându-l în fruntea soborului pe Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul şi Mitropolitul Clujului.

La slujbă au luat parte numeroase oficialități locale și județene, reprezentanți ai altor culte religioase și sute de clujeni. Între cei care au asitat s-a numărat și Episcopul Greco-catolic de Cluj-Gherla, Preasfințitul Florentin Crihălmeanu. Citiți în continuare

Buna Vestire – 25 martie (dezlegare la peşte)

Buna Vestire – Sărbătoarea Bunei Vestiri, denumită în popor Blagoveştenie (după termenul slavon), este rânduită pentru amintirea zilei în care Sfântul Arhanghel Gavriil a vestit Sfintei Fecioare că va naşte pe Fiul lui Dumnezeu. Biserica a rânduit cinstirea ei în ziua de 25 martie, cu nouă luni înainte de Naşterea Domnului, pentru că acum are loc întruparea Fiului Lui Dumnezeu (Lc. 1, 35-38). Temeiul scripturistic al sărbătorii îl găsim în primul capitol al Sfintei Evanghelii după Luca, versetele de la 26 la 38.

Cultul Fecioarei Maria s-a dezvoltat în special după acordarea libertăţii pentru creştini de către împăratul Constantin cel Mare. Sinodul al III-lea Ecumenic (Efes, 431) a condamnat erezia nestoriană, care diminua rolul Maicii Domnului, şi a recunoscut cele două atribute ale Sfintei Maria: meritul de a-L fi născut pe Fiul lui Dumnezeu şi faptul de a fi pururea fecioară. Ca o urmare firească, Biserica a rânduit sărbători în cinstea Maicii Domnului. Citiți în continuare

Proiect de cunoaştere a tradiţiilor de Paşti

Arhiepiscopia Aradului organizează un proiect de cunoaştere a tradiţiilor româneşti de Paşti, în rândul tinerilor arădeni. Cu sprijinul artistei populare Maria Aiftincăi sunt organizate ateliere practice de cunoaştere a tradiţiilor pascale. Cel mai recent atelier de creaţie coordonat de artistă a avut loc zilele acestea în biserica parohială şi a întrunit aproximativ 100 de copii, dornici să deprindă meşteşugul încondeierii ouălor. Momentul întâlnirii a fost, de fapt, un curs de iniţiere şi formare a deprinderii de încondeiere a ouălor pentru perioada pascală. În prima parte a fost prezentată procedura de preparare a ingredientelor şi tehnica încondeierii. Citiți în continuare

Cerc pastoral- misionar la parohia Cicir

Duminică, 22 martie 2015, Cercul Preoțesc nr. 6 Vladimirescu, s-a întrunit în parohia Cicir sub coordonarea P.C. Părinte Petru Bercean de la parohia Vladimirescu I.

Întâlnirea a debutat cu slujba Vecerniei săvârșită în sobor după care a urmat prezentarea referatului cu titlul Parohia-centru de întărire duhovnicească a omului confruntat cu o lume plasată sub semnul desacralizării, al globalizării și al migrației, de către P. C. Pr. Dr. Flavius Ardelean de la parohia Mândruloc. Tema, una actuală și deosebit de importantă, a fost dezbătută cu multă acribie de către părintele Flavius Ardelean. Citiți în continuare