Conferinţa duhovnicească „Creştinii şi crizele lumii de azi” la Arad

Cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, marţi, 24 noiembrie 2015, la ceas de seară, în Sala Casei Armatei din Arad, a fost susţinută conferinţa „Creştinii şi crizele lumii de azi”, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim Joantă, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

Citiți în continuare

Părintele Ic. Stavr. Leonte Para, din Parohia arădeană Şimand, a trecut la cele veșnice

Luni, 23 noiembrie 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, împreună cu Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria și înconjuraţi de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, din părţile Aradului, dar şi din alte judeţe, au oficiat în biserica Parohiei Şimand, din Protopopiatul Arad, slujba de prohodire a Părintelui Iconom Stavrofor Leonte Para (24 ianuarie 1944- 21 noiembrie 2015), fost Preot Paroh în această Parohie vreme de 43 de ani. Citiți în continuare

Milostenie la început de post

La începutul Postului Nașterii Domnului, elevii Seminarului Teologic Ortodox din Arad au adus bucurie în sufletele beneficiarilor Cantinei Sociale „Sf. Nicolae” a Arhiepiscopiei Aradului. În contextul campaniei intitulată „Săptămâna fructelor și a legumelor donate” din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară, seminariștii și-au îndreptat gândul spre cei sărmani, aducându-le mai multe daruri constând în fructe, legume și alimente necesare pregătirii mesei celor 70 de beneficiari ai cantinei. Programul social a fost implementat de Părintele Prof. Codin Șimonca coordonator școlar SNAC în cadrul seminarului. Citiți în continuare

Comuniune în rugăciune în fila Slatina de Mures, Parohia Baia

Proclamarea de către Sfântul Sinod a anului 2015 ca Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii, a motivat şi inspirat şi pe credincioşii din filia Slatina de Mureş a parohiei Baia, protopopiatul Lipova să păşească pe drumul către marea sărbătoare a Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos prin comuniune în duh de rugăciune. Citiți în continuare

Târnosire de biserică în Parohia Variaşu Mare

În Duminica a 26-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a oficiat slujba de sfințire a bisericii Parohiei Variaşu Mare, cu hramul Înălţarea Domnului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor a făcut parte şi protos. Teodor Vid, consilier administrativ-bisericesc la Centrul eparhial. Sfânta Liturghie a fost săvârșită în noul locaș de cult. În cadrul acesteia s-au înălțat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru sănătatea celor care se află în spitale, dar și rugăciuni pentru pace, unitate și solidaritate între creștini, precum şi pentru tinerii care şi-au pierdut viaţa în tragicul accident din Bucureşti. Citiți în continuare

Conferinţă ASCOR Arad – Invitat: ÎPS. Serafim Joantă, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord

Conferinţă ASCOR Arad – Invitat: ÎPS. Serafim Joantă, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi Români, A.S.C.O.R. filiala Arad, vă invită să luaţi parte la seara duhovnicească intitulată „Creştinii şi crizele lumii de azi”, care îl va avea ca invitat pe ÎPS. Părinte Dr. Serafim Joantă, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.
Conferinţa va avea loc în data de 24 noiembrie, ora 18:00, în Sala Casei Armatei din Arad, Bulevardul Decebal, nr. 19.
Sunteţi aşteptaţi cu drag!

Conducerea ASCOR Arad Citiți în continuare

PRAZNICUL INTRĂRII ÎN BISERICĂ A MAICII DOMNULUI ÎN PAROHIA AGRIȘU MIC FILIA BOTFEI, PROTOPOPIATUL INEU

Duminică , 22 noiembrie 2015, la o zi după praznicul Intrării Maicii Domnului în Biserică, credincioșii din Parohia Agrișu Mic Filia Botfei , din Protopopiatul Ineu alături de preotul paroh Radu Sas au sărbătorit hramul bisericii .
Altfel, dis de dimineață, credincioșii s-au adunat în număr foarte mare în Biserica cu Hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului ” , unde s-a săvârșit Utrenia și Dumnezeiasca Liturghie.
Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corala << SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE >> din Parohia Aradul Nou , dirijată de tânărul Lăscoiu Marius. Citiți în continuare

SEARĂ DUHOVNICEASCĂ ÎN PAROHIA VASILE GOLDIȘ, PROTOPOPIATUL INEU

Duminică, 22 noiembrie 2015, în Biserica cu Hramurile „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a Parohiei Vasile Goldiș, Protopopiatul Ineu, păstorită din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, de către Pr. George – Florin Culda, a avut loc o manifestare de suflet.
​Credincioșii parohiei adunați de sunetul clopotelor, au venit pentru a lua parte la Taina Sfântului Maslu, săvârșită de un sobor de preoți, din care au făcut parte Părintele Pavel Purice, pensionar, fost paroh, Pr. Ciprian Sălăvăstru – Parohia Moțiori și Pr. Sorin Streulea – Parohia Ciuntești. Citiți în continuare

Credincioșii Parohiei Agrișul Mare din Protopopiatul Ineu au cinstit pe Maica Domnului

De praznicul Întrării în Biserică a Maicii Domnului, credincioșii Parohiei Agrișul Mare, păstoriți din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, de P.O. Părinte Adrian Zaha, Protopopul Ineului, au sărbătorit pe Maica Domnului.
​Astfel, la ceas de seară, în Biserica cu Hramul „Cuvioasa Parascheva” din Agrișul Mare, au răspuns invitației Părintelui Protopop, de a se ruga Maicii Domnului, un sobor de 12 preoții, care au săvârșit Tainei Sfântului Maslu. Citiți în continuare