Încheierea sesiunii de vară a admiterii la Facultatea de Teologie din Arad

În conformitate cu legislaţia în domeniul educaţiei, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” a Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad, a avut loc sesiunea de vară a admiterii pentru studiile universitare de licenţă, promoţia 2015-2019,  la programul Teologie Ortodoxă Pastorală.

Astfel, aceasta a debutat cu perioada de înscriere, depunându-şi dosarele 26 de candidaţi ce provin din mai multe eparhii vecine. Citiți în continuare

Ziua Imnului Naţional sărbătorită la Arad  

Manifestările dedicate Imnului Naţional al României au debutat miercuri dimineața, la ora 9.00, prin oficierea unei slujbe religioase de către ÎPS Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului. În alocuţiunea rostită, Înaltpreasfinţia Sa a elogiat prin cuvinte alese imnul ţării, menţionând faptul că toţi autorii muzicieni şi poeţi, au fost apropiaţi ai Bisericii; titlul însuşi amintind cuvintele Sfântului Apostol Pavel din Epistola către Efeseni 5, 14. Programul a continuat cu o scurtă alocuţiune privind simbolistica versurilor imnului naţional al României, susţinută de reprezentantul Muzeului Judeţean Arad. Manifestările s-au încheiat cu intonarea imnului naţional de către întreaga asistenţă. Citiți în continuare

Sfinţirea lucrărilor de renovare la casa parohială din Parohia Căprioara, Protopopiatul Lipova

Duminica, 26 iulie 2015, in Parohia Caprioara,   credinciosii , la invitatia preotului paroh Suba Laurentiu, s-au adunat in curtea casei parohiale pentru a fi alaturi de pastorul lor la o slujba de sfintire a lucrarilor de renovare si consolidare, care s-au desfasurat de curand  la oficiul parohial. Cu ocazia acestui prilej a fost prezent  preaonoratul parinte protopop Jidoi Ioan alaturi  de un sobor de preoti din parohiile apropiate: pr. Balanescu Ionel, pr. Dimitriu Stefan, pr. Volungan Eugen, pr. Jivanescu Vasile,pr. Francescu Romulus  si preotul  pensionar Mili Mihai. Citiți în continuare

Cerc pastoral-misionar în Parohia Neudorf

În Duminica a VIII-a după Rusalii, Parohia Neudorf din Protopopiatul Lipova,  păstorita de Preotul paroh Popa Dumitru s-a bucurat de prezența preoților din Cercul Misionar-Pastoral Radna, coordonat din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, de către preotul Vasile Jivănescu. Cu acest prilej a fost  săvârşită Taina Sfântului Maslu.

Alături de sobor a fost Protopopul Lipovei Preotul Ioan Jidoi care a felicitat preotul paroh şi fiul acestuia cu ocazia zilelor de naştere ce au fost serbate în ziua de Prăznuire a  Sf. Proroc Ilie. Citiți în continuare

Cerc pastoral – misionar  în parohia Grăniceri  

Biserica ortodoxă din Grăniceri, cu hramul ,,Sfântul M. Mc. Gheorghe’’, protopopiatul Arad, a găzduit, în data de 26.07.2015, întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonați, din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel.

Întrunirea a debutat la ora 1800, în biserica parohială, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârșită de 10 preoți, în prezența unui număr mare de credincioși adunați pentru împreună rugăciune. Citiți în continuare

Slujire arhierească în Parohia Fiscut

În Duminica a 8-a după Rusalii (a  Înmulţirii pâinilor), Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a poposit în mijlocul credincioşilor din Parohia Fiscut, Protopopiatul Arad, la  invitaţia preotului paroh Braiţ Dan-Marius şi a credincioşilor parohiei pentru a binecuvânta şi sfinţi lucrările exterioare ale bisericii parohiale cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. Aici, Chiriarhul a fost întâmpinat în faţa bisericii  de pr. Braiţ Augustin-Dănuţ (tatăl părintelui paroh) care a rostit şi cuvântul de bun-venit, de preotul paroh şi preotul Goronea Valentin,  de numeroşi credincioşi din parohie şi din parohia Mocrea, satul natal al preotului paroh. Conform tradiţiei populare, copiii şi tinerii satului, îmbrăcaţi în frumoasele straie populare, specifice zonei, l-au întâmpinat pe Înaltpreasfinţia Sa cu pâine şi sare şi  i-au oferit flori. Citiți în continuare

Festivalul Românilor de Pretutindeni la Covăsânţ

Duminică, 26 iulie, în Parohia Covăsânţ, Protopopiatul Lipova, din Arhiepiscopia Aradului, s-a desfăşurat cea de a VI-a ediţie a Festivalului Românilor de Pretutindeni. Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, din anul 2010, manifestarea cultural-spirituală se desfăşoară în această comunitate la iniţiativa pr. paroh Mihai-Octavian Blaj. În acest an au participat formaţii şi ansambluri folclorice din România, Moldova, Timocul de Vest – Serbia, Timocul de Est – Bulgaria, Ungaria și Ucraina. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Mădrigești, filia Buceava

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei,  de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit,  în după-amiaza zilei de duminică 26 iulie, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din parohia  Mădrigești, filia Buceava,  protopopiatul Sebiş, unde au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte, credincioşii din parohia Mădrigești şi parohiile învecinate. Citiți în continuare