A TREIA ZI DE PAŞTI LA MĂNĂSTIREA ARAD-GAI

În cea de-a treia zi a praznicului Învierii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a ţinut să fie prezent în mijlocul obştii monahale de la Mănăstirea ,,Sf. Simeon Stâlpnicul”, Arad-Gai, săvârşind aici Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Obştea mănăstirii, în frunte cu maica stareţă stavrofora Magdalena Borteş, l-au întâmpinat cu multă bucurie, ca de fiecare dată, pe Arhipăstorul arădenilor. Citiți în continuare

Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad are un nou decan: Pr. Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop TIMOTEI al Aradului și în urma concursului organizat de Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, Preacucernicul Părinte Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja, este desemnat în funcția de decan al Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”, funcție pe care preacucernicia sa o va deține pe timpul unui mandat de patru ani.
Misiunea încredințată părintelui profesor Cristinel Ioja, aceea de a coordona activitatea teologică, didactică, de cercetare şi administrativă a Facultății de Teologie arădene, se înscrie în slujirea pe care preacucernicia sa o desfășoară la catedră din anul 2000 și la Sfântul Altar din anul 2014. Această nouă postură a părintelui decan devine cu atât mai mult importantă cu cât, în toamna acestui an, facultatea noastră va împlini 25 de ani de la reînființarea sa. De altfel, prin funcția pe care o deține, preacucernicia sa se înscrie în prestigiosul șir al directorilor, rectorilor și decanilor, pe care această instituție de cultură ecleziastică arădeană i-a avut de la înființarea sa (1822) și până în prezent. Dintre cei care au slujit Institutul Teologic și veche Academie Teologică din Arad amintim pe: Roman Ciorogariu, viitorul episcop al Oradiei (director al Institutului Pedagogic-Teologic, 1901-1917); dr. Teodor Botiș (primul rector al Academiei Teologice arădene, 1918-1938); preotul martir dr. Ilarion V. Felea (rector al Academiei arădene, 1947-1948). Citiți în continuare

Învierea Domnului sărbătorită de arădeni

Mii de credincioşi arădeni au participat la Slujba Învierii şi la Sfânta Liturghie din ziua Praznicului Învierii Domnului la Catedrala Arhiepiscopală din Arad, oficiate de Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi ai catedralei.

În seara zilei, pe platoul din faţa Catedralei Arhiepiscopale, Înaltpreafinţitul Timotei, înconjurat de oficialitățile locale și de preoţi din întreg cuprinsul eparhiei arădene, a întâmpinat venirea Sfintei Lumini, adusă de la Mormântul Domnului, din Ierusalim, prin purtarea de grijă a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel. Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a rostit o scurtă alocuţiune. Citiți în continuare

Slujba Învierii la Catedrala arhiepiscopală din Arad

Lumina Sfântă de la mormântul din Ierusalim al Mântuitorului a ajuns, sâmbătă seara, la Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad, unde a fost împărțită preoților din județ, pentru a o duce în bisericile în care slujesc și a fi dată credincioșilor la slujba de Înviere.

A fost al şaselea an consecutiv când la Arad a ajuns Lumina Sfântă de la mormântul Mântuitorului din Ierusalim.

Sfânta Lumină a ajuns la Arad în jurul orei 22.30, după ce a fost preluată de pe Aeroportul din Timişoara de preotul Octavian Mihai Blaj, consilier în cadrul Arhiepiscopiei Aradului, acesta fiind întâmpinat de IPS Timotei Seviciu, arhiepiscopul Aradului, de preoţi, dar și de primari sau reprezentanți ai orașelor și comunelor din județ. Citiți în continuare

Slujba ,,Prohodul Domnului” la Catedrala arhiepiscopală din Arad

Sute de credincioşi din Arad au participat în Vinerea Mare la Denia Prohodului Domnului săvârşită la Catedrala arhiepiscopală din municipiu. Slujba religioasă a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi condus de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

Credincioşii prezenţi în număr mare au cântat împreună cu soborul slujitor cele trei stări ale Prohodului, după care într-o atmosferă de evlavie şi de reculegere au înconjurat sfântul locaş cu Sfântul Epitaf. Citiți în continuare

FAPTE CU CREDINTĂ ÎN PAROHIA ARADUL-NOU

În Parohia Ortodoxă Aradul Nou, perioada prepascală a fost împodobită cu diverse activități sociale și filantropice. Din acest motiv, s-a desfășurat în Săptămâna Patimilor, prin purtarea de grijă a unor enoriașe, programul filantropic „Fapte cu credință” destinat credincioșilor nevoiași.
În cadrul acestui program, au fost oferite pachete cu alimente pentru 20 de familii devaforizate: familii cu mulți copii, bolnavi nedeplasabili și bătrâni singuri din cadrul parohiei. Unii dintre beneficiari, cu probleme financiare, au fost sprijiniți în vederea achitării unor facturi restante la utilități, deasemenea 10 copii săraci au primit îmbrăcăminte și încălțăminte noi pentru a putea participa la Sfânta Liturghie de Paști și au fost împărțite 30 de cadouri copiilor nevoiași. Toți aceștia se află în purtarea de grijă a acestor enoriașe, fiind sprijiniți cu diferite ocazii. Citiți în continuare

,,Drumul Crucii” în Vinerea Mare la Mănăstirea Hodoş-Bodrog

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, și prin purtarea de grijă a Preacuviosului Părinte Stareț protos. Grigorie Timiş, și în acest an, în ciuda timpului ploios şi rece, sute de credincioși, nu numai din părțile Banatului, ci și din împrejurimi, au participat, în Vinerea Mare, la Procesiunea ,,Drumul Crucii” la Mănăstirea Hodoș-Bodrog.

Tradiția parcurgerii ,,Drumului Crucii” la Sfânta Mănăstire Hodoş-Bodrog datează din anul 1925, de pe vremea episcopului Grigore Comșa, rânduiala constând pe atunci doar din meditaţii şi pe parcurs s-au adăugat unele cântări specifice Săptămânii Mari. Citiți în continuare

Dar din iubire

Cu binecuvântarea și sprijinul Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, Sectorul Social Filantropic a desfășurat în Joia și Vinerea Mare a Săptămânii Patimilor, prin Cantina Socială „Sfântul Ierarh Nicolae” a Arhiepiscopiei Aradului, o acțiune de întrajutorare a 100 de persoane, beneficiari ai cantinei, copiii Centrului de Zi „Nașterea Maicii Domnului” al Asociației Filantropia Arad dar și oameni nevoiași aflați în evidența și programele Centrului de Incluziune Socială al eparhiei. Acestora li s-a pregătit masa tradițională de Sfintele Paști cu friptură de miel, sarmale, ouă roșii, cozonaci și prăjituri  și li s-au oferit suplimentar și pachete cu alimente, dulciuri și hrană rece pentru zilele de sărbătoare ce urmează. Citiți în continuare