Sfinţire de troiţă în Parohia Seleuş

În după-amiaza zilei de duminică, 23 Octombrie 2016, Chiriarhul arădean, a poposit în mijlocul credincioşilor din Parohia Seleuş,Protopopiatul Ineu, dând răspuns invitaţiei preotului paroh Ştefăniţă Muţ, pentru a sfinţi o troiţă ridicată prin contribuţia Primăriei Seleuş şi a bunilor credincioşi ,,spre slava lui Dumnezeu şi pentru întărirea credinţei ortodoxe în sufletele călătorilor”, cum putem vedea inscripţionat pe aceasta.
Cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a rostit un cuvânt ocazional, arătând că crucea aşezată la răspântie de drum devine simbol al lucrării binelui pe cărările vieţii. Cea ridicată în acest loc spre binecuvântare, prin valoarea artistică a execuţiei, este mărturie despre bogăţia spirituală a credincioşilor parohiei, a adăugat Înaltpreasfinţia Sa.
Protos. Iustin Popovici

Citiți în continuare

Târnosirea Bisericii ,,Nașterea Domnului” din parohia Iosășel

În Duminica a 23-a după Rusalii, 23 octombrie 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, a poposit în mijlocul credincioșilor din parohia Iosășel, Protopopiatul Sebiș, la invitaţia preotului paroh Vesa Ioan şi a Consiliului Parohial, pentru a săvârşi slujba de târnosire a Bisericii.
La sosire, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop, a fost întâmpinat în fața bisericii de către Părintele Botea Alexandru, protopop al Sebişului, împreună cu un sobor de preoţi și arhid. Tiberiu Ardelean, oficialități centrale și locale şi numeroşi credincioşi prezenţi la acest eveniment.
După târnosirea bisericii a urmat săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti, în biserica nou târnosită.
În cuvântul de învăţătură rostit în cadrul Sfintei Liturghii, pus sub titlul: ,,Harul, credinţa şi faptele bune” (cf. Efeseni 2; Luca 8), Chiriarhul a arătat că cel dintâi aducând în suflete mărturisirea convingerii a ceea ce se poate face bine, acordând voia proprie cu cea a lui Dumnezeu, apropiind pe credincios de binele desăvârşit. Cel stăpânit de duhurile răutăţii, aşa cum istoriseşte Evanghelia zilei, odată eliberat, vrea să rămână pentru totdeauna alături de Mântuitorul său care este însăşi bunătatea. Omul fiind creat spre bine înclină spre săvârşirea acestuia în scopul dobândirii mântuirii. În războiul nevăzut între puterile binelui şi cele ale răului, cele dintâi au în mod cert victoria, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa. Citiți în continuare

CERC PASTORAL MISIONAR LA PAROHIA CINTEI

Duminică, 23 octombrie 2016, Parohia Cintei, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.
Întrunirea a început la ora 16, în biserica parohială cu săvârşirea Tainei Sf. Maslu. La sfârşitul slujbei, pr. Nicolae Rădulescu a ţinut un scurt cuvânt de învăţătură despre foloasele Tainei Sf. Maslu, ca taină a comuniunii, prin care credincioşii se împărtăşesc de binefacerile lui Dumnezeu. Boala trupeacă sau sufletească este, după Sf. Grigore de Nazianz, ,,prilej de filosofare”, şi astfel omul îşi poate pune început înţelepciunii, nu doar prin ,,frica de Dumnezeu”, ci prin apropierea de Dumnezeu, efectele tainei Sf. Maslu răsfrângându-se asupra trupurilor şi sufletelor suferinde. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Mădrigești, filia Buceava

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit, în după-amiaza zilei de duminică 23 octombrie, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din parohia Mădrigești, filia Buceava, protopopiatul Sebiş, unde au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte, credincioşii din parohia Mădrigești şi parohiile învecinate.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română”, preotul Bej Florin de la parohia Crocna, a susţinut temele: 1.Biserica Ortodoxă – mamă duhovnicească a acestui popor.2.Sfântul Ierarh și Martir Antim Ivireanul în conștiința, cultura și spiritualitatea românească alături de alți iluștri contemporani. Citiți în continuare

Sfântul Evanghelist Luca prăznuit în Parohia Turnu

Marți, 18 octombrie 2016, Biserica ortodoxă din Turnu, Protopopiatul Arad, Arhiepiscopia Aradului, a îmbrăcat haine de  sărbătoare cu ocazia cinstirii ocrotitorului acestui sfânt locaș, Sfântul Apostol și Evanghelist Luca. Cu ocazia acestui prilej, dimineața preotul paroh Marius Stratulat împreună cu ceilalți preoți din Cercul misionar-pastoral Pecica, au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, prilej de comuniune euharistică a credincioșilor, care s-au pregătit pentru acesta, prin post  și mai apoi prin Taina Spovedaniei. Citiți în continuare

CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA CĂRAND

Duminică, 16 octombrie, a avut loc în Parohia Cărand, Protopopiatul Sebiș, întrunirea Cercului Pastoral-Misionar Buteni.

De la orele 16:00, în biserica „Înălțarea Domnului”, cei 9 preoți slujitori prezenți, în frunte cu Părintele Protopop Alexandru Botea și cu Părintele Marian Ciucur, coordonatorul cercului,  au săvârșit Taina Sfântului Maslu, în prezența a numeroși credincioși. De asemenea, au fost prezente autorități județene și de stat. Citiți în continuare

Cerc pastoral la Căprioara

Sarbatoarea Cuvioasei Paraschiva a fost un moment de deosebita bucurie pentru credinciosii din Caprioara, deoarece Sfanta este ocrotitoarea bisericii din localitate. Asadar odata cu sarbatoarea hramului la Caprioara s-a savarsit sfanta liturghie la care a participat alaturi de preotul paroh si parintele pensionar Mili Mihai (care a fost infiat duhovniceste la Caprioara dupa pensionare). Imediat dupa terminarea liturghiei s-a oficiat Taina Sf. Maslu , in prezenta a unui numar frumos de cedinciosi atat din Caprioara cat si din filia Valea Mare, la care au participat un sobor de treisprezece preoti din cercul pastoral Savarsin in frunte cu preaonoratul parinte protopop Jidoi Ioan, care a si sustinut  un bogat  cuvant de invatatura, vorbind despre importanta sfintilor ca modele pentru crestini, cu referire explicita la Cuvioasa Paraschiva. Citiți în continuare

CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIILE MINIȘEL ȘI TAUȚ

Pentru preoții din cadrul cercului pastoral-misionar Târnova, Protopopiatul Ineu, condus, din încredințarea Înalt Preasfințitului Arhiepiscop Timotei, de către P.C. Părinte Teodor Păiușan, de la parohia Târnova, ziua de duminică, 16.10.2016 a fost o zi plină de încărcătură și de bucurie duhovnicească, deoarece s-a întâmplat, prin voia lui Dumnezeu, ca preoții să fie prezenți atât în mijlocul credincioșilor din parohia Minișel, cât și la cei din parohia Tauț.

Citiți în continuare

Pr. Marius Iovan – nou doctor al Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad

În ziua de 17 octombrie 2016, PC Pr. Marius Iovan și-a susținut teza de doctorat în cadrul Școlii doctorale a Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din cadrul Universității „Aurel Vlaicu” din Arad. Cercetarea întreprinsă de Preacucernicia sa s-a concretizat în teza de doctorat intitulată:Profesor Doctor Iorgu D. Ivan și opera sa canonică. O evaluare canonică a contribuţiei sale la sistematizarea Dreptului Bisericesc, sub coordonarea PC Pr. Prof. Univ. Dr. Constantin Rus. Lucrarea a trecut prin toate fazele aprobării prealabile, fiind acceptată pentru prezentare în ședință publică. Citiți în continuare