Examenul de disertație la Facultatea de Teologie din Arad

Absolvenții programelor de studii teologice masterale: Teologie Practică și Teologie Sistematică din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă ”Ilarion V. Felea” ai Universității ”Aurel Vlaicu” din Arad și-au susținut examenul de disertație, luni 6 iulie 2015. Astfel, la primul program s-au înscris 32 de candidați, iar de cealaltă parte s-au înscris 16 candidați. În fața Comisiilor desemnate toți cei 45 de absolvenți din această promoție și 3 din promoția anterioară și-au prezentat lucrările pregătite, conform metodologiei de examen. Citiți în continuare

Binecuvântare arhierească pentru credincioşii din Parohia Cicir

Duminica a V-a după Rusalii (a vindecării celor doi demonizaţi din ţinutul Gadarei) a constituit o zi de aleasă sărbătoare pentru credincioşii Parohiei Cicir, din cadrul Protopopiatului Arad.

Sărbătoarea de aleasă trăire spirituală a fost încununată de venirea în această parohie a Înaltpreasfinţitului Timotei, Arhiepiscop al Aradului, pentru a binecuvânta şi sfinţi lucrările de înfrumuseţare exterioară şi interioară a bisericii parohiale cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, precum şi noua capelă din cimitirul parohial. În dimineaţa zilei, Întâistătătorul Eparhiei Aradului a fost întâmpinat de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu părintele paroh Teodor Mureşan, numeroşi copii purtând costume naţionale oferindu-i Înaltpreasfinţiei Sale frumoase buchete de flori, exprimând astfel o dragoste fiască şi o deosebită preţuire. Citiți în continuare

Copiii din Firiteaz – răsplătiți de părintele lor duhovnicesc

Copiii din grupa „Prietenii lui Hristos” a parohiei Firiteaz, Protopopiatul Arad, au avut parte de o zi de vacanță, pe care, cu siguranță, o vor purta în suflete mereu. După ce s-au dovedit a fi consecvenți în toate activitățile propuse de preotul paroh și au participat activ la toate slujbele desfășurate în biserica din localitate, au primit ca răsplată acest mic dar – un pelerinaj la mănăstirile dimprejurul municipiului Arad. Citiți în continuare

Examenul de licență la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad

În zilele de 2 și 3 iulie 2015 s-a desfășurat examenul de licență la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” a Universității ,,Aurel Vlaicu” din Arad. Astfel, la această sesiune s-au înscris 29 de candidați, dintre care 24 provin din promoția curentă, restul fiind din promoția anterioară. În prima zi a fost suținut examenul la Teologie Dogmatică, iar în cea de-a doua zi au urmat examenul la cea de-a doua probă și susținerea lucrărilor de licență în fața Comisiei. Statisticile observabile în urma acestui examen arată că media generală de promovare a cursurilor universitare, pentru această candidații înscriși a fost de 7,94. De asemenea, din cei 29 de înscriși au promovat examenul de licență un număr de 28 de candidați, cu media generală 9,14, obținută la această sesiune de licență. Citiți în continuare

Îndrumător tematic pentru cursurile preoțești

La Tipografia Cărților Bisericești a fost publicat recent „Îndrumătorul tematic pentru cursurile preoțești în vederea dobândirii gradelor profesionale”.

Pentru îmbunătățirea calității cursurilor preoțești, adecvarea conținutului teologic la exigențele misionare ale Bisericii și pentru intensificarea articulării acestor cursuri la dinamica vieții eclesiale contemporane și la multiplele provocări din societatea actuală, Sectorul teo­logic‑e­du­cațional al Admi­nis­tra­ției Patriarhale a propus și a elaborat o actualizare a temelor pentru cursurile preoțești în vederea dobândirii gradelor profesionale. Direcţiile tematice pentru actualizarea acestor teme au fost prezentate şi definitivate în cadrul celui de‑al VI‑lea Congres Naţional al Facultăţilor de Teologie Ortodoxă din România, organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Arad, în perioada 21‑23 septembrie 2014, fiind aprobate ulterior de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, prin Hotărârea nr. 7.012/31 octombrie 2014. Citiți în continuare

Nouă apariție editorială

PREOŢIA SACRAMENTALĂ ŞI EXIGENŢELE EI ÎN LUMINA EPISTOLELOR PASTORALE ALE SFÂNTULUI APOSTOL PAVEL

- recenzie –

 Semnalăm, cu bucurie, apariţia în peisajul literaturii ortodoxe româneşti contemporane a lucrării intitulate Preoţia sacramentală şi exigenţele ei în lumina Epistolelor Pastorale ale Sfântului Apostol Pavel, avându-l ca autor pe Preacucernicul Părinte dr. Florin-Iustin-Flavius Ardelean, preot paroh la Parohia Ortodoxă Română Mândruloc, Protopopiatul Arad, Arhiepiscopia Aradului. Citiți în continuare

Pelerinajul vederii duhovnicești

Prima zi a lunii iulie a fost de mare folos duhovnicesc pentru membrii Asociației Nevăzătorilor din Arad prin pelerinajul făcut la Mănăstirea Prislop. Aproximativ 100 de pelerini nevăzători, prin purtarea de grijă a Sectorului Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului, au beneficiat de această activitate deosebită. Pelerinii au primit asistență religioasă prin pr. cons. Gabriel Mariș și pr. Dan Magda care au însoțit grupurile participante.

În căutarea Luminii lui Hristos, cu credință puternică în Dumnezeu și multă nădejde în ajutorul Său, pelerinii au privit cu ochi duhovnicești și cu dragoste spre Mănăstirea Prislop, după cum spunea un mare ierarh „și cei ce văd și cei ce nu văd să poată vedea cele ce nu se văd, cele ce, nici cei ce văd nu le văd”. Citiți în continuare

Cerc pastoral-misionar în Parohia Sântana I  

 Marţi, 30 iunie 2015, in Parohia Sântana I, din Protopopiatul Arad, cu binecuvântarea  Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a avut loc întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonaţi de către părintele Nicolae Rădulescu. Întâlnirea a avut loc în biserica parohială, în mijlocul preoţilor fiind şi Protos. Dr. Iustin Popovici, consilierul cultural al Arhiepiscopiei, care din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, a transmis preoţilor prezenţi  binecuvântarea Chiriarhului locului.

Citiți în continuare