Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Duminica Mironosiţelor

Credința vie a femeilor mărturisitoare – izvor de lumină şi bucurie

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a adresat un cuvânt de binecuvântare și recunoștință tuturor femeilor creștine cu prilejul Duminicii Femeilor Purtătoare de Mir (30 aprilie 2017).

Hristos a înviat!

În Duminica a treia după Paști, numită și Duminica Mironosițelor, Biserica Ortodoxă le pomenește pe femeile purtătoare de miruri sau aromate, care, în dimineața Învierii lui Iisus Hristos, au mers primele la mormântul Domnului și au fost întâmpinate de Iisus Hristos Cel înviat. De aceea, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a consacrat această zi de sărbătoare tuturor femeilor creștine dreptmăritoare, urmașe ale mironosițelor, care mărturisesc credința lor în Învierea Domnului Iisus Hristos în familie și în societate. Citiți în continuare

Ziua Veteranilor de Război sărbătorită de arădeni

Ziua Veteranilor de Război se sărbătoreşte la nivel naţional şi local încă din anul 2007, prin Hotărârea de Guvern nr. 1222, la data de 29 aprilie. Şi-n acest an, vineri, 28 aprilie, arădenii i-au sărbătorit cum se cuvine pe veterani pentru dăruirea, curajul şi credinţa lor.

Chiriarhul arădean, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei a participat la manifestările dedicate acestui eveniment. Festivităţile au început la ora 10:00 în Piaţa ,,Avram Iancu” din Municipiul Arad prin intonarea Imnului de Stat, urmată de o slujbă religioasă de pomenire a celor ce şi-au dat viaţa pentru ţară şi credinţă, oficiată de Înaltpreasfinţia Sa, în prezenţa oficialităţilor. Cu acest prilej, Chiriarhul a rostit o alocuţiune, după care le-a urat veteranilor rămaşi în viaţă multă sănătate şi lungime de zile. Citiți în continuare

Federația „Filantropia” | Un nou proiect care propune alternative la politici publice în domeniul sănătății

Adunarea Generală a Federației Filantropia a Patriarhiei Române a avut loc astăzi la Centrul de formare continuă Dumitru Stăniloae din Capitală.

În cadrul întâlnirii din 25 aprilie 2017 au fost prezentate activitățile din anul trecut și s-au propus noi proiecte.

Membrii Adunării au discutat posibilitățile de accesare a fondurilor structurale și a parteneriatelor sociale între Filantropia și ONG-urile membre. Citiți în continuare

Dezbateri pe tema anului omagial în cadrul întrunirii cercului misionar la Parohia Arad-Micalaca Veche II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, în data de 25 aprilie a.c. a avut loc întrunirea lunară a preoților din Cercul pastoral misionar nr. 1 al Protopopiatului Arad în biserica ,,Nașterea Domnului” a parohiei arădene Micalaca Veche II, coordonat de Părintele prof. univ. dr. Ioan Tulcan și de Părintele Emil Roman. Au fost prezenți, alături de preoții din municipiul de pe Mureș, Părintele Iustin Popovici, Consilier Cultural, Părintele Silviu Faur, consilier bisericesc și Părintele Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie ,,Ilarion V. Felea” Arad. În deschiderea întâlnirii a avut loc o scurtă introducere în tematica anuală în Patriarhia Română – cea a omagierii icoanelor, iconarilor și pictorilor bisericești și a comemorării Patriarhului Iustinian și a apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului. Citiți în continuare

PROGRAMAREA CONFERINŢELOR PREOŢEŞTI DE PRIMĂVARĂ ÎN ARHIEPISCOPIA ARADULUI

Tema Conferinţei preoţeşti de primăvară va fi tratată sub genericul „„Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti”, ”.
La Protopopiate, Conferinţa semestrială de primăvară va avea loc în data de:
Arad      –    17 Mai 2017
Ineu       –    24 Mai 2017
Lipova  –    18 Mai 2017
Sebiş    –    23 Mai 2017

Citiți în continuare

Sfântul Mare Mc. Gheorghe, ocrotitorul Mănăstirii Feredeu din Deal

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în ziua de 23 aprilie, s-a aflat în mijlocul obştii monahale de la Mănăstirea Feredeu pentru a prăznui pe Sf. Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă, unul dintre ocrotitorii Mănăstirii Feredeu din Deal, Protopopiatul Lipova. La această sărbătoare, pe lângă obştea monahală au participat şi numeroşi pelerine din Podgoria Aradului şi nu numai. Sfânta Liturghie arhierească a fost săvârşită în altarul de vară de către Întâistătătorul eparhiei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Anul acesta sărbătoarea Sfântului Gheorghe a căzut în Duminica Sfântului Apostol Toma. Citiți în continuare

,,Sfântul Mare Mucenic Gheorghe’’prăznuit în Parohia Secusigiu

Duminică, 23 aprilie 2017 a fost o zi de mare sărbătoare pentru Parohia Ortodoxă Secusigiu, Protopopiatul Arad, fiind ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, patronul bisericii parohiale şi ocrotitorul acestei comunităţi, păstorită de pr. Horia Ştefan.

Pregătirea pentru ziua serbării hramului s-a făcut cu o seară înainte, prin săvârşirea Vecerniei cu Litie şi prin organizarea celor necesare pentru această zi plină de bucurie și împlinire duhovnicească. Citiți în continuare

CERC PASTORAL MISIONAR IN PAROHIA LUNCȘOARA DE JOS

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Arhiepiscop Dr Timotei Seviciu, Cercul Pastoral Halmagiu condus de pr Cristian Mihaita Bacos s-a intrunit in Biserica cu hramul ,,Sf Cuv Parascheva”din Lnncsoara de Jos.
La aceasta intrunire s-a savarsit Sfintirea apei din Saptamana Luminata urmata de Sf Taina a Maslui in prezenta autoritatilor locale si a unui numar mare de credinciosi.
Dupa terminarea Tainei, pr Ilie Cristea din Parohia Varias- fiu al satului Luncsoara de Jos – a prezentat un frumos cuvant de invatatura despre sarbatoarea de astazi Izvorul Tamaduiri, remarcand rolul Maicii Domnului in viata credinciosilor.
Pr Buda Silviu Ionut de la parohia Lazuri a prezentat urmatoarele teme :
1.Prevederi canonice juridice si ermineutice cu privire la icoane si pictura bisericeasca ;
2.Patriarhul Iustinian Marina- initiator al primelor canonizari de sfinti din B.O.R. Citiți în continuare

Izvorul Tămăduirii, prilej de bucurie duhovnicească pentru credincioșii Catedralei Vechi din Arad

Sărbătoarea Izvorul Tămăduirii a fost cinstită și în acest an de către credincioșii Parohiei Arad-Centru. În dimineața zilei s-a oficiat slujba Utreniei, iar, îndată după aceasta, Dumnezeiasca Liturghie, la care a asistat Înaltpreasfinția Sa TIMOTEI, Arhiepiscopul Aradului. Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de către Preacucernicul Părinte Traian-Ioan Micoroi, Parohul Catedralei Vechi, împreună cu Preacucernicul Părinte Diacon Paul-Sebastian Orădan, secretar protopopesc. La momentul chinonicului numeroși credincioși s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului.
​După oficierea Sfintei Liturghii s-a ieșit în procesiune, în curtea bisericii, unde, întregul sobor al părinților slujitori ai Catedralei Vechi, au oficiat slujba Agheasmei Mici. Programul slujbelor din Vinerea Luminată s-a continuat cu oficierea Tainei Sfântului Maslu. Citiți în continuare