Întrunirea preoților din cercul pastoral Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, preoții din Cercul pastoral din orașul Arad s-au întrunit la consfătuirea lunară, în ziua de 24 mai 2016, gazdă fiindu-le paraclisul noii biserici a parohiei Arad-Șega II. La prezidiul ședinței s-au aflat părintele protopop Flavius Petcuț, părintele consilier eparhial Gabriel Mariș și secretarul Cercului pastoral Arad, preotul pensionar Emil Roman. Citiți în continuare

Prima ședință a noii legislaturi a Consiliului Facultății de Teologie din Arad

​În urma alegerilor finalizate în această primăvară, au fost alese noile structuri de conducere ale Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” a Universității „Aurel Vlaicu” Arad, pentru mandatul 2016-2020.
​Astfel, după trecerea vacanței de Sfintele Paști, noul decan, pr. prof. dr. Cristinel Ioja, a convocat prima ședință a noului Consiliu Profesoral, pentru data de 23 mai, la care au luat parte toate cadrele didactice ale instituției, în calitate de invitați, ședința fiind prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, însoțit de doi dintre colaboratorii de la centrul eparhial: protos. lect. dr. Iustin Popovici, consilier cultural și pr. Octavian Blaj, consilier economic. Citiți în continuare

Cerc pastoral- misionar la Frumușeni

​Biserica parohiei Frumușeni, protopopiatul Arad, a găzduit duminică, 22.05.2016, întrunirea preoţilor din Cercul Preoțesc nr. 6 Vladimirescu, coordonat de P.C. Preot Berceanu- Negrean Petru de la Parohia Vladimirescu I.
​Întrunirea a debutat la ora 1700, în biserica parohială cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, prin oficierea slujbei Vecerniei, săvârşită de preoţii prezenţi, după care a urmat prezentarea referatului cu titlul Tânărul iubitor de rugăciune și de sfințenie, cu o viață curată, este un tânăr mărturisitor pentru Biserica lui Hristos, de către P. C. părinte Ilota Sorin Ioan, de la parohia Aluniș. Citiți în continuare

Conferinţă preoţească in Protopopiatul Ortodox Român Arad, 23 mai 2016

În conformitate cu prevederile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, anul 2016, a fost declarat ca fiind „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” şi „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti”. Potrivit acestor prevederi, în Arhiepiscopia Aradului, în perioada 23-30 mai 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, se vor desfăşura Conferinţele preoţeşti de primăvară. În cadrul Protopopiatului Ortodox Român Arad, luni, 23 mai 2016, s-au desfăşurat lucrările Conferinţei preoţeşti în Aula Facultăţii de Teologie din Arad, cu slujba de Te-Deum săvârşită la Catedrala Veche.

Citiți în continuare

Sfânta Liturghie arhierească şi sfinţire de capelă mortuară în Parohia Sânnicolau Mic

În Duminica a 4-a după Paşti, credincioşii parohiei arădene Sânnicolau Mic, Protopopiatul Arad, au participat la un dublu eveniment ce a avut loc în parohia lor. La orele dimineţii, credincioşii parohiei, în frunte cu preotul paroh Gheorghe Gligor, s-au adunat în faţa bisericii pentru a-l întâmpina pe Întâistătătorul Eparhiei Aradului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei. După aceasta, Chiriarhul arădean a oficiat Sfânta Liturghie arhierească în biserica parohială cu hramul ,,Sfântul Mare Mc. Gheorghe”, înconjurat de soborul slujitor şi în prezenţa oficialităţilor locale şi a mulţimii de credincioşi. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Honțișor, filia Brazii

În data de 22.04.2016, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit în filia Brazii, parohia Honțișor, în biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din protopopiatul Sebiş.
În cadrul acestei întrunirii s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte credincioșii parohiei şi a parohiilor învecinate.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română”, preotul Rocsa Sebastian de la parohia Pescari a susținut următoarele teme: 1.Problema crizei contemporane de identitate și orientare în rândul tinerilor.Soluții.2.Creșterea copiiilor în iubire de Dumnezeu. Citiți în continuare

Pelerinaj la trei biserici de lemn

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului, credincioșii Parohiei Ortodoxe „Sf. M. Mc. Gheorghe” Aradul Nou, au efectuat un pelerinaj la bisericile de lemn din Furcșoara, Căbești și Boz, Episcopia Devei și Hunedoarei, chiar de sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena, sâmbătă 21 mai 2016, prin agenția de turism Basilica Travel a Patriarhiei Române.
Destinația aleasă reprezintă pentru foarte mulți credincioși ai parohiei arădene și locul nașterii și a copilăriei multora.
Peste 80 de credincioși arădeni, însoțiți de părintele Gabriel Mariș consilier social al Arhiepiscopiei Aradului și slujitor al Parohiei Aradul Nou, au participat la Sfânta Liturghie săvârșită în biserica de lemn a Parohiei Furcșoara. Aceștia au fost întâmpinați cu multă dragoste de către oficialități în frunte cu primarul localității dl. Teodor Lazăr, în mod tradițional cu pâine și sare. Biserica de lemn din Furcșoara, a fost ridicată în anul 1808. Are hramul „Pogorârea Sf.Duh”. În pronaos și mai ales în naos se păstrează, bine conservată, pictura originală de mare valoare. Biserica se află pe lista monumentelor istorice, cod HD-II-m-B-03314. Citiți în continuare

Slujire arhierească la hramul bisericii ortodoxe din Zădăreni

Sâmbătă, 21 mai, credincioşii din Parohia Zădăreni, Protopopiatul Arad, şi-au prăznuit ocrotitorii spirituali, pe Sfinţii Mari Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa, Elena. Cu acest binecuvântat prilej, au avut deosebita bucurie de a-l avea în mijlocul lor pe Întâistătătorul Eparhiei arădene, pe Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei. Ierarhul a fost întâmpinat în faţa bisericii de soborul slujitor în frunte cu Protos. Dr. Iustin Popovici, consilierul cultural al Arhiepiscopiei Aradului, de oficialităţile locale şi de tinerii îmbrăcaţi în frumoase straie populare. Citiți în continuare