Hramul bisericii din Șiștarovăț

În fiecare an, pe 15 august, fiii Comunei Şistarovăţ alaturi de distinsii invitati, se adună de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, hramul bisericii din comuna. Şi în acest an aceştia au poposit marti după-masă, la Sf. Biserică unde preotul paroh Baba Teodor-Calin, împreună cu un sobor de preoţi in frunte cu parintele protopop Ioan Jidoi, Pr.secretar Mircea Sirian parohia Batuta, Pr. Florin Ardeuan parohia Chesint, Pr.Balint Cosmin parohia Lipova-Bai, Pr.Savusca Valentin parohia Dorgos, Pr.Vasile Matei parohia Bata, si profesor Diac. Baba Lucian-Victor au oficiat slujba vecerniei cu litie. A urmat conform obiceiului inconjurarea Bisericii împreună cu toti credinciosii. Citiți în continuare

CERC PASTORAL MISIONAR ÎN PAROHIA ORTODOXĂ VIDRA

Cu binecuântarea Înaltpreasfințitului dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, în ziua de 15 august 2017, cu ocazia hramului Biserica din parohia Vidra care a îmbrăcat haine de sărbătoare a găzduit tot odată Cercul pastoral misionar Hălmagiu, în prezența autoritâților locale și a unui număr mare de credincioși.

Cu această ocazie s-a săvârsit Sfânta Taină a Maslului și ulterior părintele Cătălin Tulcan de la Parohia Ortodoxă Luncșoara, Protopopiatul Sebiș, a susținut Referatul diseminând următoarele tele: 1. Pregătirea pictorului bisericesc; 2. Patriarhul Justinian, promotor al dialogului panortodox și intercreștin. Citiți în continuare

PS Părinte Emilian Crișanul a slujit la hramul Mănăstirii Nicula, Jud. Cluj

Mănăstirea Nicula din judeţul Cluj îşi sărbătoreşte anul în 15 august hramul închinat Adormirii Maicii Domnului. În acest an au participat la slujbele religioase zeci de mii de pelerini din ţară şi străinătate care au adus cinstire Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Sărbătoarea a culminat cu oficierea Sfintei Liturghii, în 15 august 2017, de patru ierarhi.

În această dimineaţă, de la ora 5:00, a fost săvârşită Sfânta Liturghie în biserică. De la ora 8:00 a fost citit Acatistul Adormirii Maicii Domnului, iar începând cu ora 9:00 Sfânta Liturghie pe scena amenajată în incinta Mănăstirii Nicula. Citiți în continuare

Binecuvântare de lucrări şi Cerc misionar în Parohia Firiteaz

În după masa zilei de praznic a Adormirii Maicii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a poposit în Parohia Firiteaz, Protopopiatul Arad, dând răspuns invitaţiei părintelui paroh Vlad – Sergiu Sandu şi continuând o tradiţie de ani de zile.

La sosire Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop, a fost întâmpinat în fața bisericii de către Preacucernicul Părinte Flavius Petcuț, Protopopul Aradului, care  adresat un frumos cuvânt de bun venit Ierarhului, de Preacuviosul Părinte Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului,  împreună cu un ales sobor de preoţi şi arhid. Tiberiu Ardelean, precum și de numeroși credincioși. Copiii, îmbrăcaţi în frumoasele straie populare, specifice zonei, l-au întâmpinat pe Înaltpreasfinţia Sa cu pâine şi sare. Citiți în continuare

Praznicul Adormirii Maicii Domnului în Eparhia Aradului

Slujba de Priveghere la Mănăstirea Hodoş-Bodrog

Încă din ajunul praznicului, mii de credincioşi din tot cuprinsul Banatului şi a Câmpiei arădene, şi-au îndreptat paşii spre străvechea Mănăstire Hodoş-Bodrog, pentru a se ruga la icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului cu Pruncul, continuând o tradiţie sacră a înaintaşilor lor. Aici, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, potrivit obiceiului îndătinat, a fost întâmpinat de obştea monahală, în frunte cu Preacuviosul Protos. Grigorie Timiş, stareţul mănăstirii şi de sutele de pelerini. La paraclisul de vară, înconjurat de soborul de slujitori, Chiriarhul a oficiat slujba de Priveghere. Citiți în continuare

Cerc misionar-pastoral în parohia Căpruța

Din încredinţarea IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Cercul Misionar Nr. 2 Radna, sub coordonarea Pr. Murgu Marius s-a întrunit marți, 15.08.2016, în Parohia Căpruța. Biserica de aici (1926) are hramul ,,Adormirea Maicii Domnului”. Cu acest prilej soborul de preoţi prezent în Biserica de la Căpruța, a oficiat Sfânta Taină a Maslului.
La Sfânta Taină a Maslului am avut bucuria de a-l avea în mijlocul nostru pe Părintele Profesor Constantin Rus, profesor al Facultății de Teologie Ortodoxă ”Ilarion V. Felea” din Arad, fiu al satului Căpruța, care după terminarea slujbei a ținut un frumos cuvânt de învățătură despre însemnătatea și frumusețea praznicului Adormirii Maicii Domnului, făcând apoi legătura cu sărbătoarea care urmează în data de 16 august și anume comemorarea Sfinților Martiri Brâncoveni, importanța și însemnătatea martiriului acestora pentru neamul românesc. Citiți în continuare

Concert de muzică psaltică la Parohia Arad-Șega II

Viața duhovnicească a credincioșilor Parohiei Ortodoxe Române Arad-Șega II, Protopopiatul Arad, în Postului Adormirii Maicii Domnului, a dus, prin grija părinților slujitori, un program liturgic care a implicat slujirea zilnică a Sfintei Liturghii, de dimineață, precum și a Paraclisului Maicii Domnului, seara, cu spovedanii și cuvinte de învățătură.
Ca o încununare a acestei lucrări de zidire sufletească, începând cu acest an a fost demarat un nou proiect, fiind organizat un concert de muzică psaltică dedicat Preasfintei Născătoarei de Dumnezeu, pus sub genericul: MAICA DOMNULUI – MAICA VIEȚII. Scopul vizat prin acest nou program vizează, pe de o parte întărirea credinței celei drepte, cât și familiarizarea credincioșilor cu diversele forme muzicale ale imnografiei bisericești prezente în diversele arii culturale. Citiți în continuare

Slujire arhierească în Parohia Almaş

Duminică, 13 august 2017, în apropierea praznicului Adormirii Maicii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Almaş, Protopopiatul Sebiş. Chiriarhul arădean a fost întâmpinat de către Preonoratul Părinte Alexandru Botea, Protopopul Sebişului, de preotul paroh Marian Oarcea, de ceilalţi preoţi şi de un număr mare de credincioşi. Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în biserica parohială cu hramul ,,Bunavestire”. Citiți în continuare

PS Părinte Emilian a slujit în parohia arădeană Subcetate, închinată Sfinților Martiri Brâncoveni

În Duminica a 10-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop – vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile ,,Sfinții Martiri Brâncoveni” și ,,Sfântul Ierarh Nectarie de Eghina” a Parohiei Arad-Subcetate, anticipând astfel sărbătoarea hramului acestei biserici. Din sobor au făcut parte  PC. Preot paroh Radomir Stoica, preot Petru Ursulescu, diac. Călin Teuca și diac. Mircea Proteasa. În cadrul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa a ținut un cuvânt cu privire la învățăturile creștine ce se desprind din Evanghelia Duminicii a 10-a după Rusalii, în care este relatată minunea  ,,Vindecării lunatecului” săvârșită de Mântuitorul Iisus Hristos (Matei XVII, 14-23). Astfel, a subliniat importanța credinței adevărate în Dumnezeu, încrederea dintre oameni, rolul rugăciunii în viața fiecărui creștin și a postului după pilda vieții pământești a Fiului lui Dumnezeu. Preasfințitul Părinte a arătat că este necesară o credință puternică, nu superficială și sentimentală, o rugăciune stăruitoare și nu în grabă, precum și o postire jertfelnică și nu pentru imagine lumească. Citiți în continuare