Cerc pastoral misionar în Parohia Vladimirescu I

În dupa-amiaza zilei de 23 octombrie 2016, la ceas de seara, parohia ortodoxă Vladimrescu I a găzduit întrunirea cercului pastoral misionar numărul 6 din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, coordonat de preot Petru Bercean-Negrean. Întrunirea a debutat cu săvârșirea slujbei Vecerniei de către soborul preoților arondați cercului, în prezența unui număr mare de credincioși. La finalul slujbei, părintele profesor dr. Adrian Murg de la parohia Horia a rostit un bogat cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a reliefat personalitatea Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul, în contextul anului dedicat omagierii lui, prezentând rolul său de apostol al ortodoxiei și culturii românești. Citiți în continuare

Calendarul de perete pentru anul 2017, al Arhiepiscopiei Aradului

Credincioşii arădeni, începând cu aceste zile, pot avea acces la calendarul creştin-ortodox pentru anul 2017. Apărut la Tipografia Arhidiecezană din Timisoara calendarul tip foaie de perete va fi distribuit în toate bisericile din cuprinsul Eparhiei. El se va găsi la toate bisericile si mănăstirile din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului, precum si la magazinele Diecezane din Arad. În scurt timp o sa apară la pangare si calendarele de birou precum si cele tip agendă.

Toate cele trei calendare sunt realizate în condiţii grafice deosebite şi cuprind: calendaristica pentru anul 2017 şi rânduieli bisericeşti aprobate de Sfântul Sinod al BOR, durata exactă a posturilor şi indicarea celorlalte zile de post, zilele în care nu se săvârşeşte Sfânta Liturghie (aliturgice) sau zilele în care nu se fac nunţi în anul 2017, alte zile şi date mai importante, sărbători bisericeşti naţionale, zile şi sărbători legale în care nu se lucrează. Citiți în continuare

Binecuvântare de lucrări în Parohia Galşa

În după-amiaza zilei de duminică, 23 octombrie 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului alături de Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului au poposit în Parohia Galşa din Protopopiatul Lipova, unde cei doi ierarhi înconjuraţi de un numeros sobor de preoţi şi diaconi au sfinţit o troiţă ridicată în curtea bisericii şi au binecuvântat noul lumânărar şi noua bibliotecă parohială.

În continuare Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei a săvârşit în biserica parohială cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”slujba Vecerniei la sfârşitul căreia a adresat un bogat cuvânt de învăţătură credincioşilor prezenţi în număr mare. Citiți în continuare

Slujire arhierească în Parohia Pâncota

În Duminica a 23-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Pâncota, Arhiepiscopia Aradului. Cu acest prilej ierarhul  încojurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit în biserica parohială cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Sfânta Liturghie în prezenţa autorităţilor locale şi a unui număr însemnat de credincioşi. Răspunsurile liturgice au fos date de grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeşului. La final a fost săvârşită o slujbă de pomenire pentru ctitorii şi slujitorii bisericii dar şi pentru înaintaşii ierarhului caransebeşan. Citiți în continuare

Cerc pastoral – misionar în Parohia Cruceni

În duminica a XXIII – a după Rusalii, în Parohia Cruceni din Protopopiatul Arad au continuat întâlnirile preoţeşti cu caracter pastoral-misionar, dedicate Anului omagial al educaței religioase și Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul și al tipografilor bisericesti. Întrunirea a debutat cu oficierea Vecerniei, săvârşită în biserica parohială cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir“. Citiți în continuare

Sfinţire de troiţă în Parohia Seleuş

În după-amiaza zilei de duminică, 23 Octombrie 2016, Chiriarhul arădean, a poposit în mijlocul credincioşilor din Parohia Seleuş,Protopopiatul Ineu, dând răspuns invitaţiei preotului paroh Ştefăniţă Muţ, pentru a sfinţi o troiţă ridicată prin contribuţia Primăriei Seleuş şi a bunilor credincioşi ,,spre slava lui Dumnezeu şi pentru întărirea credinţei ortodoxe în sufletele călătorilor”, cum putem vedea inscripţionat pe aceasta.
Cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a rostit un cuvânt ocazional, arătând că crucea aşezată la răspântie de drum devine simbol al lucrării binelui pe cărările vieţii. Cea ridicată în acest loc spre binecuvântare, prin valoarea artistică a execuţiei, este mărturie despre bogăţia spirituală a credincioşilor parohiei, a adăugat Înaltpreasfinţia Sa.
Protos. Iustin Popovici

Citiți în continuare

Târnosirea Bisericii ,,Nașterea Domnului” din parohia Iosășel

În Duminica a 23-a după Rusalii, 23 octombrie 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, a poposit în mijlocul credincioșilor din parohia Iosășel, Protopopiatul Sebiș, la invitaţia preotului paroh Vesa Ioan şi a Consiliului Parohial, pentru a săvârşi slujba de târnosire a Bisericii.
La sosire, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop, a fost întâmpinat în fața bisericii de către Părintele Botea Alexandru, protopop al Sebişului, împreună cu un sobor de preoţi și arhid. Tiberiu Ardelean, oficialități centrale și locale şi numeroşi credincioşi prezenţi la acest eveniment.
După târnosirea bisericii a urmat săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti, în biserica nou târnosită.
În cuvântul de învăţătură rostit în cadrul Sfintei Liturghii, pus sub titlul: ,,Harul, credinţa şi faptele bune” (cf. Efeseni 2; Luca 8), Chiriarhul a arătat că cel dintâi aducând în suflete mărturisirea convingerii a ceea ce se poate face bine, acordând voia proprie cu cea a lui Dumnezeu, apropiind pe credincios de binele desăvârşit. Cel stăpânit de duhurile răutăţii, aşa cum istoriseşte Evanghelia zilei, odată eliberat, vrea să rămână pentru totdeauna alături de Mântuitorul său care este însăşi bunătatea. Omul fiind creat spre bine înclină spre săvârşirea acestuia în scopul dobândirii mântuirii. În războiul nevăzut între puterile binelui şi cele ale răului, cele dintâi au în mod cert victoria, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa. Citiți în continuare

CERC PASTORAL MISIONAR LA PAROHIA CINTEI

Duminică, 23 octombrie 2016, Parohia Cintei, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.
Întrunirea a început la ora 16, în biserica parohială cu săvârşirea Tainei Sf. Maslu. La sfârşitul slujbei, pr. Nicolae Rădulescu a ţinut un scurt cuvânt de învăţătură despre foloasele Tainei Sf. Maslu, ca taină a comuniunii, prin care credincioşii se împărtăşesc de binefacerile lui Dumnezeu. Boala trupeacă sau sufletească este, după Sf. Grigore de Nazianz, ,,prilej de filosofare”, şi astfel omul îşi poate pune început înţelepciunii, nu doar prin ,,frica de Dumnezeu”, ci prin apropierea de Dumnezeu, efectele tainei Sf. Maslu răsfrângându-se asupra trupurilor şi sufletelor suferinde. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Mădrigești, filia Buceava

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit, în după-amiaza zilei de duminică 23 octombrie, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din parohia Mădrigești, filia Buceava, protopopiatul Sebiş, unde au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte, credincioşii din parohia Mădrigești şi parohiile învecinate.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română”, preotul Bej Florin de la parohia Crocna, a susţinut temele: 1.Biserica Ortodoxă – mamă duhovnicească a acestui popor.2.Sfântul Ierarh și Martir Antim Ivireanul în conștiința, cultura și spiritualitatea românească alături de alți iluștri contemporani. Citiți în continuare