Cerc misionar în Parohia Igneşti

În data de 27 august 2015,  preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.1, Sebiş, coordonat, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Herbei Valentin, s-au întrunit la Biserica Ortodoxă cu hramul „Înălţarea Domnului” din Parohia  Igneşti, protopopiatul Sebiş, săvârşind slujba Acatistului Mântuitorului Iisus Hristos. Citiți în continuare

Tineri arădeni, pelerini prin Banat

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, Parohia Ortodoxă Aradul Nou în colaborare cu Asociația Filantropia Arad, a organizat un pelerinaj pentru copii, în ultima săptămână a anului bisericesc.

Pelerinajul s-a desfășurat pe perioada a două zile și s-a efectuat prin Agenția de Pelerinaje a Patriarhiei Române – Basilica Travel Arad la câte una dintre mănăstirile fiecărei eparhii din cadrul Mitropoliei Banatului, prima fiind Mănăstirea Hodoş Bodrog, urmând Mănăstirea Timişeni, Mănăstirea Nera și Catedrala Ortodoxă Mitropolitană din Timișoara. Deasemenea, s-au vizitat și obiectivele din zona turistică – Cheile Nerei, nemaivăzute de copii până acum. Citiți în continuare

ANUNŢ – LICITAŢIE PENTRU ATRIBUIREA LUCRĂRILOR DE PICTURĂ

Parohia Arad Micălaca Veche II – Zona 500/Orizont, Protopopiatul Arad, Arhiepiscopia Aradului, organizează licitaţie pentru atribuirea lucrărilor de pictură din nou, tehnica frescă, suprafaţa de 2500 mp, la biserica cu hramul Nașterea Domnului, categoria I, în data de 3 septembrie 2015,  la biserica parohială.

Adresa: Parohia Ortodoxă Română Arad Micălaca Veche II – Zona 500/Orizont, str. Renașterii, nr 46 . Arad,

Contact: Preot paroh Mircea Bupte , Telefon 0728963073. e-mail armirbis@yahoo.com Citiți în continuare

CERC MISIONAR ÎN PAROHIA CIUNTEȘTI

Duminică, 23 august 2015, Cercul Preoțesc nr. 2 Beliu, s-a întrunit în parohia Ciuntesti sub coordonarea P.C. Părinte Ioan Hutiu de la parohia Beliu.

Întâlnirea a debutat cu Taina Sfantului Maslu, săvârșită în sobor,după care a urmat prezentarea referatului cu titlul Parohia-centru de întărire duhovnicească a omului confruntat cu o lume plasată sub semnul desacralizării, al globalizării și al migrației, de către P. C. Pr. Ioan Hutiu de la parohia Beliu. Părintele a menționat că dincolo de faptul că parohia este o unitate administrativă sau geografică, ea este o comunitate spirituală în care se continuă lucrarea lui Hristos în lume; iar această lucrare s-a desfășurat constant de-a lungul timpului, în ciuda tuturor obstacolelor care s-au ivit. Și în zilele noastre Biserica în general și parohia în special se confruntă cu un mediu deloc favorabil sau chiar uneori ostil. Citiți în continuare

Liturghie arhierească în biserica cu hramul ,,Sfinţii Martiri Brâncoveni”, din Parohia Arad-Subcetate

În Duminica a 12-a după Rusalii (Tânărul bogat), credincioşii parohiei Arad-Subcetate din municipiul Arad, au avut bucuria de a-l avea oaspete pe Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului.

Înaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat cu multă căldură de către preotul paroh Radomir Stoica. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Rădeşti

În data de 23.08.2015,  preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Cuvioasa Parascheva” din parohia  Rădeşti, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întruniri s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au participat credincioşi din parohia Rădeşti şi parohiile învecinate. Citiți în continuare

Zilele Aradului – 2015

Ediția din acest an a Zilelor Aradului se desfășoară în perioada 17 – 30 august, timp în care vor fi organizate concerte, expoziții, ateliere de creație și de teatru, spectacole folclorice, proiecții de film în spații neconvenționale.

Vineri şi Sâmbătă, 21-22 august 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, a fost prezent la anumite manifestări ştiinţifice organizate cu acest prilej, alături de preoţii din municipiu şi de ceilalţi reprezentanţi ai cultelor locale. Astfel, vineri, 21 august, Chiriarhul a luat parte la Conferinţa naţională de comunicări ştiinţifice „Arad – economie şi societate”care a avut loc la Primăria Municipiului Arad, în Sala „Ferdinand”. Tot în această zi, Înaltpreasfinţia Sa a participat la Vernisarea expoziţiei „Evoluţia istorică a Aradului în hărţi şi fotografii” – prezentată de prof. Horia Truţă (Sala „Ferdinand”). Citiți în continuare

Tinerii din Firiteaz – în pelerinaj la mănăstiri

Luna August a anului 2015 va reprezenta pentru 8 dintre cei mai apropiați tineri față de biserica din parohia Firiteaz, Protopopiatul Arad, o binecuvântare și o perioadă încărcată de emoție și bucurie. După ce și-au sărbătorit hramul, la praznicul Adormirii Maicii Domnului, tinerii sârguincioși și extrem de atașați de biserică și activitățile ei, au primit de la părintele lor duhovnicesc Sergiu-Vlad Sandu în dar, un pelerinaj la mănăstirile din județele Maramureș, Cluj, Alba și Timiș. Pelerinajul s-a desfășurat pe parcursul a trei zile, tinerii fiind cazați în cele două nopți la mănăstirile Bârsana și Râmeț. Citiți în continuare

Un dar din suflet pentru copiii din Bocsig

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, marți, 18 august 2015, Parohia Ortodoxă Română Bocsig, prin preotul paroh Bogdan Oneț, a organizat un pelerinaj gratuit cu caracter social şi misionar pentru 17 elevi din Bocsig, care provin și din familii cu resurse financiare reduse, dar care în mod frecvent alături de alți tineri iau parte la activitățile din cadrul proiectului „Un licăr de credință” desfășurat de Parohie în parteneriat cu Școala Gimnazială ”Vasile Pop” din Bocsig începând cu anul 2013.

Citiți în continuare