Sfintire de troiță în Parohia Mândruloc

După amiaza zilei de 23 iulie a fost marcată în cadrul Parohiei Ortodoxe Mândruloc de un frumos eveniment religios prelejuit de sfinţirea unei troiţe din lemn, donată de familia credincioşilor Dan şi Corina Istrate. Confecţionată din lemn de stejar în stil maramureşan, troiţa a fost sfinţită de un sobor alcătuit din 5 preoţi și in prezenţa unui număr mare de credincioşi din parohie şi din alte localităţi.

Dupa slujba de sfinţire rânduită, preotul paroh Flavius Ardelean a rostit un cuvânt de învăţătura în cadrul căreia, pe de o parte a subliniat însemnătatea şi semnificaţia troiţei in spiritualitatea creştin ortodoxă si in istoria poporului român, iar pe de altă parte a felicitat pe ctitori, mulţumindu-le pentru darul minunat oferit comunităţii parohiale si locale. Citiți în continuare

Prezență Arhierească la cercul misionar din Parohia Neudorf

Duminică, 24 iulie 2016, Chiriarhul Aradului, a participat la întrunirea Cercului Misionar Nr. 2 Radna,coordonat de preotul Murgu Marius, care a avut loc în Parohia Neudorf. În biserica parohială cu hramul ,,Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”, un sobor de preoţi, avându-l în frunte pe protopopul locului, părintele Ioan Jidoi, a oficiat Sfânta Taină a Maslului.
Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei despre datoria Bisericii de a instrui și educa pe credincioși, insistând asupra celor tineri, potrivit Anului omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox și aceasta în legătura familiei, școlii și a altor instituții menite să vegheze la mersul înainte al societății. Dreptarul este dat de învățătura și trăirea creștină după Sfintii Părinți ai Bisericii în dreapta socoteală a Sinoadelor Ecumenice ca și a celor trăite în cursul veacurilor spre întărire, ca de exemplu cel recent ținut în Creta. Citiți în continuare

Cerc Pastoral- Misionar în Parohia Bănești

Duminică 24 iulie 2016, preoții din cadrul Cercului Pastoral – Misionar Hălmagiu, condus de preotul Cristian Bacoș, s-au întrunit în Biserica cu hramul ,, Nașterea Maicii Domnului” din Parohia Bănești, Protopopiatul Sebiș.
La această întrunire s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu, iar preotul Gheorghe Vițelar din Parohia Brusturi a susținut următoarele teme:
1.Probleme morale ale tinerilor de azi și soluțiile lor din perspectiva creștină; 2.Credința și faptele bune. Ajutorarea familiilor nevoiașe; 3.Rolul cântării bisericești în activitatea misionară a bisericii.
În cuvântul său părintele arată că în aceste vremuri în care predomină patimile și păcatele, care ajung să fie considerate drept firești și normale, ori ele de fapt seacă sufletul tinerilor, noi avem menirea de ai atrage spre cele spirituale prin propovăduirea noastră. Problemele morale ale tinerilor astăzi sunt foarte multe și variate, iar pentru combaterea lor este nevoie de mult tact pastoral, discernământ și înțelegere, îndrumându-i spre Biserică, spre Sfintele Taine și cu ajutorul harului lui Dumnezeu să devină biruitori asupra păcatului. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Dieci

În data de 24.07.2016, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Buna Vestire” din parohia Dieci, protopopiatul Sebiş, în prezenţa credincioşilor din parohie.
Preoţii participanţi au săvârşit Sfânta Taină a Maslului în fața unui număr mare de credincioşi din parohie şi din parohiile învecinate.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română”, preotul Petcuț Tuțu de la parohia Secaș, a susţinut temele: 1.Tânărul chemat la mărturisirea credinței prin cuvânt și faptă.2.Viața, Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul. Citiți în continuare

Slujire Arhierească în Parohia Șiștarovăț

În duminica a V-a după Rusalii, 24 iulie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din parohia Șiștarovăț, Protopopiatul Lipova. Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi, din care a făcut parte si parintele Ioan Jidoi, protopopul Lipovei.

Cuvântul de învățătură al Chiriarhului a fost pus sub titlul ,,Cântarul conștiinței” (Cf. citirilor de la Rom. 10; Mt. 8), adică a vredniciei și nevredniciei omenești în fața prezenței divine, arătând că, în unele dintre duminicile următoare Rusaliilor, având în vedere comuniunea în cadrul Bisericii dintre Dumnezeu și membrii acesteia, citirile biblice dau pilde despre modul în care unii de teamă sfântă și smerenie, alții din pricini străine de evlavie, nu îndrăznesc a se apropia de cele sfinte, încă mai mult se depărtează. Apropierea sau depărtarea de Dumnezeu apare ca o mișcare sufletească înregistrată mereu în obștea creștină. Cântarul conștiinței, desigur că, face pe fiecare membru să socotească pricina procedării într-un fel sau altul; dar numai călăuza duhovnicească poate să statornicească măsura dreaptă ce duce la mântuire, a adăugat Înaltpreasfinția Sa. Citiți în continuare

Slujbă de pomenire pentru persoanele donator de organe în Arhiepiscopia Aradului

Astăzi, 22 iulie, la biserica cu hramul „Cuvioasa Parascheva” de la Spitalul Clinic de Urgență Județean din Arad a avut loc o slujbă de pomenire pentru persoanele donator de organe, care prin gestul lor au salvat alte vieți. Evenimentul a fost organizat de către Asociația Transplantaților din România (ATR), la care au luat parte persoane donatoare, dar și beneficiarii ai transplantului. Evenimentul de astăzi marchează aniversarea a 20 de ani de la înființarea acestei asociații.
Slujba de pomenire a fost oficiată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, de către pr. consilier social Gabriel Cosmin Mariș și pr. Vasile Cucu de la biserica spitalului. Citiți în continuare

Hramul Mănăstirii Feredeu ,,Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul”

Sfântul  şi slăvitul Proroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul Mănăstirii Feredeu din protopopiatul Lipova, a fost prăznuit şi-n acest an cu multă bucurie duhovnicească. Aceasta a fost prilejuită de prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, în mijlocul obştii monahale şi a pelerinilor care au venit în număr mare la Sfânta Mănăstire în această zi de praznic. Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, înconjurat de un ales sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie în altarul de vară din curtea mănăstirii. Din sobor au făcut parte şi preot ic.stavr. Octavian Blaj, consilier economic; preot ic.stavr. Ioan Jidoi, protopop al Lipovei şi preot ic.stavr. Adrian Zaha, protopop al Ineului. Citiți în continuare

UNIVERSITATEA DE VEST „VASILE GOLDIŞ” ŞI ARHIEPISCOPIA ARADULUI, CONTINUĂ CAMPANIA „SĂNĂTATE PENTRU SATE”

Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad şi Arhiepiscopia Aradului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, au continuat, vineri 15 iulie 2016, programul Patriarhiei Române, intitulat „Sănătate pentru sate”, în localităţile Ţela şi Bacăul de Mijloc.
Campania „Sănătate pentru sate” a început în anul 2015, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în urma semnării Protocolului de cooperare între Patriarhia Română şi Ministerul Sănătăţii, respectiv Arhiepiscopia Aradului şi Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” și vizează persoanele cu vârstă înaintată, precum și persoane cu statut socio-economic scăzut. Citiți în continuare

Cerc pastoral – misionar în Parohia Mișca

În Duminica a patra după Rusalii preoții din cercul pastoral – misionar Chișineu-Criș, coordonați din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel, s-au întâlnit în Biserica ortodoxă din Mișca, unde în mijlocul credincioșilor veniți la rugăciune, cei 15 preoți prezenți au săvârșit Taina Sfântului Maslu.
La sfârşitul Sfintei Taine, părintele Gosta Gabriel de la parohia Șimand a rostit un frumos cuvânt de învăţătură, scoțând în evidență învățăturile religios morale care se desprind din pericopa evanghelică a acestei duminici și legătura acesteia cu pomenirea Sfinților Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic și pomenirea Sfântului Mucenic Emilian de la Durostorum, toate fiind dovezi clare ale păstrării unei credințe adevărate și a rugăciunii în comuniune, asemenea sutașului care s-a rugat pentru vindecarea slugii sale. Citiți în continuare