ÎPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului a oficiat Denia Acatistului Bunei Vestiri la Catedrala arhiepiscopală din Arad

În seara zilei de vineri, din săptămâna a V-a din Postul Mare, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a oficiat Denia Acatistului Bunei Vestiri şi a ţinut un cuvânt de învăţătură  la Catedrala arhiepiscopală din Arad, înconjurat de soborul preoţilor şi diaconilor catedrali.

Denia Acatistului Bunei Vestiri sau Slujba Imnului Acatist este oficiată în fiecare an, vineri seara, în săptămâna a V-a din Postul Sfintelor Paşti. Citiți în continuare

Slujbă de sfinţire la Spitalul Clinic Municipal din Arad

Cu ocazia împlinirii a 240 de ani de atestare documentară a Spitalului Clinic Municipal din Arad  Înaltpreasfințitul Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoți din cadrul Sectorului Social Filantropic și Misionar, a săvârșit o slujbă de sfințire cu prilejul dezvelirii unei plachete comemorative.

„Le purtăm recunoștiință veșnică tuturor celor care au contribuit la temeluire și la afirmare, la buna funcționarea a acestui spital și desigur avem toată nădejdea că va fi și pe viitor la înălțime. Mulțumim celor care în prezent îl gospodăresc, sub toate aspectele și pe toate planurile de activitate, în toate secțiile medicale. Urăm tuturor spor în desăvârșirea bunelor servicii pe care le împlinește instituția, sănătate, înzilire și întru toate bună sporire iar celor care își caută sănătatea aici, Bunul Dumnezeu să ajute ca priceperea și mâna doctorilor să fie totdeauna la înălțimea așteptărilor și desigur pe măsura a ceea ce reprezintă pregătirea lor și întreaga disponibilitate pentru ca viața să triumfe totdeauna. ” – a spus ierarhul în cuvântul adresat celor de față. Citiți în continuare

Taina Sfântului Maslu la Centrul de îngrijire şi asistenţă pentru persoanele vârstnice din Arad

„Cercetarea lor cea întru Dumnezeu”

A doua zi după Praznicul Bunevestiri, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, vestea cea bună adusă Maicii Domnului de Arhanghelul Gavriil a adus alinare suferințelor și tămăduire tuturor vârstnicilor din Centrul de îngrijire și asistență pentru persoanele vârstnice din cadrul Direcției de Dezvoltare și Asistență Comunitară a Primăriei Arad, prin sâvârșirea Tainei Sfântului Maslu.

Soborul de preoți a fost alcătuit din preoți misionari ai Sectorului Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului avându-l în mijloc pe Pr. Gabriel Mariș, consilier social. La slujbă au participat și personalul angajat al centrului împreună cu Dna Popa Fira – directorul centrului, care au adus vârstnicii în capelă și au însoțit preoții în toate cele 7 pavilioane, pentru a unge cu untdelemn sfințit cei aproape 150 de beneficiari ai acestui centru. Citiți în continuare

Concert tradițional-religios

Arhiepiscopia Aradului, în parteneriat cu Consiliul Județean Arad și Centrul Cultural Județean Arad, au organizat de Praznicul Bunei Vestiri, 25 martie 2015, ora 19:00, un concert tradițional-religios, închinat Patimilor Domnului și Învierii Sale.

„Pricesne, cântece religioase, bătăi de toacă, spiritualitate, împlinire, bucurie, toate întru sărbătoarea sufletului, întru credinţă și iubire. Cam aşa s-ar descrie, în câteva cuvinte, concertul de miercuri seara ce a avut loc la Filarmonica de Stat din Arad, susţinut de interpreţii de muzică populară Ionuţ Fulea şi Mariana Anghel, actriţa Maria Ploae şi Andrei Moţ. Timp de peste două ore, cântările religioase interpretate de artişti, cu dar şi mângâiere în glas, au curs spre inimile sutelor de credincioşi arădeni, veniţi la Filarmonică pentru a-i asculta. Tot ceea ce a trăit Iisus Hristos în Săptămâna Patimilor, de la intrarea în Ierusalim la Răstignire şi până la Înviere, s-a încercat să se retransmită prin versurile recitate de actriţa Maria Ploae şi cântecele interpreţilor Ionuţ Fulea, Mariana Anghel şi Andrei Moţ. În faţa arădenilor s-au aflat şi cu grupul vocal bărbătesc „Simbol”, Grupul Cameral Instrumental „Cantores”, Grupul vocal „Anghelos” şi Marcel Anghel la toacă”, a precizat Arhim. Teofan Mada, vicar-administrativ şi coordonator de proiect. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Gurahonţ

În data de 25.03.2015 cu începere de la ora 16, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Buna Vestire” din parohia  Gurahonţ, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întâlniri a luat parte şi Preaonoratul Părinte Protopop Botea Alexandru, protopopiatul Sebiş.Preoţii participanţi au săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte, credincioşii din parohia Gurahonț şi parohiile învecinate. Citiți în continuare

Proiectul social-pastoral: NU EȘTI SINGUR!

Copiii de la Centrul Cultural- Pastoral ,,Sf. Ierarh Nicolae” al Parohiei Arad- Bujac, Protopopiatul Arad sunt implicați într-un generos proiect social- pastoral și caritativ- misionar. După ce grupurile de copii și tineri care își desfășoară activitatea în cadrul programului catehetic ,,Hristos împărtășit copiilor” au fost informate despre Concursul patriarhal de microproiecte cu caracter misionar- filantropic intitulat ,, Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”, la îndemnul preotului paroh, au constituit o echipă de implementare a unei acțiuni deosebit de îndrăznețe: renovarea și zugrăvirea  interiorului Centrului de Plasament Oituz din Municipiul Arad, cu o suprafață de peste 750 metri patrați, clădire unde își desfășoară activitatea zilnică și locuiesc 14 copii instituționalizați. Citiți în continuare

CERC PASTORAL-MISIONAR IN PAROHIA MUNAR

În ziua de Buna Vestire, 25 martie, Parohia Munar din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar nr. 5 Vinga, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Horia Ştefan de la Parohia Secusigiu.

Întrunirea a debutat la ora 16, în biserica parohială, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, de preoţii Cercului pastoral-misionar nr. 5 Vinga, având în frunte pe Preacuviosul Părinte dr. Iustin Popovici, consilier cultural la Centrul Eparhial. Citiți în continuare

Cerc Pastoral Misionar la Ionești

La Praznicul Bunei Vestiri 25.03.2015 orele 16, Cercul Pastoral Misionar și Catehetic Hălmagiu, sub conducerea părintelui Vand Ioan, preot la Parohia Luncșoara, s-a întâlnit la capela din filia Ionești, Parohia Țărmure unde s-a oficiat Taina Sfântului Maslu, pentru credincioșii filiei.

Referatul cu tema: „Chipuri luminoase de păstori duhovnicești în perioada patristică.Ex. Sfântul Ioan Gură de Aur (347-407), ca predicator”, a fost susținut în fața celor prezenți de către preotul Vițelar Gheorghe din Parohia Brusturi. Citiți în continuare

Hramul Catedralei mitropolitane din Cluj-Napoca

De sărbătoarea Bunei Vestiri, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană din Cluj, într-un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi, avându-l în fruntea soborului pe Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul şi Mitropolitul Clujului.

La slujbă au luat parte numeroase oficialități locale și județene, reprezentanți ai altor culte religioase și sute de clujeni. Între cei care au asitat s-a numărat și Episcopul Greco-catolic de Cluj-Gherla, Preasfințitul Florentin Crihălmeanu. Citiți în continuare