Numărul pe Martie al Revistei eparhiale ,,Biserica şi Şcoala”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a apărut publicaţia religioasă „Biserica şi Şcoala“, anul XCV (95),  nr.3/martie 2015, care cuprinde 8 pagini. Din paginile revistei precizăm următoarele titluri: ,,Slava adevărată la Sf. Ioan Gură de Aur”, arhim. dr. Teofan Mada; ,,Învăţătura Bisericii noastre despre Postul Ortodox – cu foloasele şi cu binecuvântările lui, dr. Stelian Gomboş; ,,Buna Vestire – 25 martie”; ,,Triodul – uşa pocăinţei”, prof. dr. Marcel Tang; ,,Omagiu unor înaintaşi de merit”, lect.univ. pensionar Rucsandra Luştrea; ,,Timpul sărbătorilor”, Pr. Cristian Prună. Citiți în continuare

Izvorul Tămăduirii

Izvorul Tămăduirii este o sărbătoare închinată Maicii Domnului. În Sinaxarul zilei ni se spune: Vineri în Săptămâna Luminată, se prăznuieşte sfinţirea Bisericii Preasfintei stăpânei noastre şi Maicii lui Dumnezeu, a Izvorului celui de Viaţă purtător. Se mai face pomenirea minunilor celor mai presus de fire care s-au săvârşit de către Maica lui Dumnezeu în acest sfânt lăcaş.

Sărbătoarea datează din secolul al V-lea, amintind de o minune petrecută în apropierea Constantinopolului. Maica Domnului i-a descoperit împăratului Leon cel Mare (457-474), un izvor cu apă vindecătoare. Astfel, pe când încă nu era în demnitatea împărătească, plimbându-se printr-o pădure din apropierea Constantinopolului, a dat peste un orb rătăcit şi l-a luat de mână ca să-l călăuzească. Orbul fiind cuprins de sete, l-a rugat pe Leon să-i dea apă. Negăsind nicăieri apă, Maica Domnului i-a descoperit împăratului Leon un izvor şi l-a îndemnat să spele ochii bătrânului cu apă, care s-a vindecat de boala sa. Ajungând împărat, Leon a zidit lângă acel izvor o biserică. De-a lungul timpului în acea biserică au avut loc numeroase minuni. În această zi, în toate bisericile şi mănăstirile, după Sfânta Liturghie, se săvârşeşte slujba de sfinţire a apei – Agheasma Mică. Citiți în continuare

Acțiune socială a Centrului Militar din Arad

În fiecare an în preajma sfintelor sărbători sufletul fiecăruia dintre noi tresaltă la apelul semenilor noștri aflați în necazuri și nevoi. Din nefericire tot mai multe familii au nevoie de ajutor pentru a avea ce pune pe masă și pentru a asigura copiilor lor un trai decent.

În virtutea acestor simțăminte nobile, militarii din Cetatea Aradului împreună cu cei de la Centrul Militar Județean Arad au depus un efort financiar pentru a veni în ajutorul celor aflați în nevoi. Astfel, prin această inițiativă de suflet, au fost ajutate 12 familii cu 41 de suflete din orașul Arad și de pe Valea Mureșului. Citiți în continuare

Mijloace pastorale,misionare si educationale pentru transmiterea dreptei credinte in randul credinciosilor la parohia Caprioara

Odata cu Praznicul Sfintelor Pasti, parohia Caprioara, prin purtarea de grija a preotului paroh Suba Laurentiu Ioan si a Consiliului Parohial, a gasit de cuviinta ca la impartirea Sfintelor Pasti sa aduca in inimile credinciosilor din parohie, pe langa lumina Invierii lui Hristos si lumina cuvantului invataturilor Sfintei noastre Biserici Ortodoxe prin cuvantul scris al “Catehismului Ortodox”, facere a vrednicului de pomenire preot Ilarion Felea.

Catehismul Ortodox, intocmit de vrednicul de pomenire preot Ilarion Felea, reprezinta qintesenta invataturii noastre ortodoxe la nivelul cel mai accesibil cu putinta pentru toti credinciosii ortodocsi. Prin parcurgerea sistematica a continutului pastoral-educational al acestui Catehism nadajduim sa fie mai  feriti de orice ratacire  neoprotestanta, care bate la usa ortodocsilor in mod insistent si de multe ori agresiv. Un cuvant de adanca invatatura a Bisericii Ortodoxe pe intelesul tuturor, un cuvant ziditor de suflete, care raspunde celor mai frecvente intrebari intr-o lume secularizata si plina de asa zise “invataturi” neoprotestante ce  isi  fac  simtita prezenta chiar si in randul credinciosilor ortodocsi. Citiți în continuare

A treia zi de Paşti la Mănăstirea Arad-Gai

În cea de-a treia zi a praznicului Învierii Domnului, în acest An omagial dedicat misiunii parohiei şi mănăstirilor azi, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a ţinut să fie prezent în mijlocul obştii monahale de la Mănăstirea ,,Sf. Simeon Stâlpnicul”, Arad-Gai, tocmai pentru a îmbina această conlucrare dintre enorie şi mănăstire, săvârşind aici Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Obştea mănăstirii, în frunte cu maica stareţă stavrofora Magdalena Borteş, l-au întâmpinat cu multă bucurie, ca de fiecare dată, pe Arhipăstorul arădenilor. Citiți în continuare

Praznicul Învierii Domnului la Arad

Mii de credincioşi arădeni au participat la Slujba Învierii şi la Sfânta Liturghie din ziua Praznicului Învierii Domnului la Catedrala Arhiepiscopală din Arad, oficiate de Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi ai catedralei.

În seara zilei, pe platoul din faţa Catedralei Arhiepiscopale, Înaltpreafinţitul Timotei, înconjurat de preoţi din întreg cuprinsul eparhiei arădene, a întâmpinat venirea Sfintei Lumini, adusă de la Mormântul Domnului, din Ierusalim, prin purtarea de grijă a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel,  şi a Consiliului Judeţean Arad. În cuvintele cântării ,,Lumină lină” Chiriarhul a împărţit din sfânta lumină preoţilor prezenţi, spre a ajunge în toate bisericile din eparhie. Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a rostit o scurtă alocuţiune. Citiți în continuare

Sfânta Lumină a ajuns la Arad

Lumina Sfântă de la mormântul din Ierusalim al Mântuitorului a ajuns, sâmbătă seara, la Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad, unde a fost împărțită preoților din județ, pentru a o duce în bisericile în care slujesc, pentru a fi dată credincioșilor la slujba de Înviere.

A fost al cincilea an consecutiv când la Arad a ajuns Lumina Sfântă de la Mormântul Mântuitorului din Ierusalim.

Sfânta Lumină a ajuns la Arad în jurul orei 23.00, după ce a fost preluată de pe Aeroportul Internaţional „Traian Vuia” din Timişoara de o delegație formată din dl. Nicolae Ioțcu, președintele Consiliului Județean Arad, și Simion Mladin, preot paroh al catedralei. Citiți în continuare