CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA ȚĂRMURE

În Duminica a 4-a după Paști, a Slăbănogului de la Vitezda, la data de 19 martie 2019, Preoții din cadrul Cercului Pastoral-Misionar Hălmagiu, coordonat din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, de către Prea Cucernicul Părinte Bacoș Cristian-Mihăiță, Preot Paroh chiar la Parohia Hălmagiu s-au întrunit în Parohia Ortodoxă Țărmure. Citiți în continuare

Prezenţă arhierească la hramul bisericii din Zădăreni

Credincioșii Parohiei Ortodoxe Zădăreni din Protopopiatul Arad și-au prăznuit duminică, 19 Mai 2019, ocrotitorii spirituali, pe Sfinţii Mari Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa, Elena. Cu acest binecuvântat prilej, în după-amiaza zilei, aceștia au avut deosebita bucurie de a-l avea în mijlocul lor pe Întâistătătorul Eparhiei arădene, pe Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei. Citiți în continuare

Liturghie Arhierească şi parastas în Parohia Arad-Micalaca Veche II

În Duminica  a 4 –a după Paşti (a Vindecării slăbănogului de la Vitezda), Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească în biserica cu hramul ,,Naşterea Domnului”, a Parohiei Arad-Micalaca Veche II, înconjurat de soborul slujitorilor acestei parohii, din care a făcut parte şi Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial şi în prezenţa unui număr mare de credincioşi. Citiți în continuare

IPS Părinte Timotei a participat la manifestările Zilele Administrației Arădene

Zilele Administrației Arădene au continuat și în după-amiaza de vineri, 17 mai, în fața Primăriei Aradului, unde pe un ecran gigantic a fost proiectat un film cu scrisori ale soldaților români de pe frontul Primului Război Mondial, apoi actori ai teatrului arădean au interpretat sceneta Întâmpinarea colonelului Pirici la intrarea în orașul Arad în fruntea Regimentului 6 Vânători, s-a continuat cu o Paradă Militară în costume de epocă – Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu și festivitatea s-a încheiat cu o pitorească Parada a Portului Popular, 50 de comunități din toate cele 5 zone etnografice ale Județului Arad defilând prin fața tribunei oficiale. Citiți în continuare

IPS Părinte Timotei a participat la ceremonia dedicată Centenarului intrării Armatei Române în Arad

Se împlinesc 100 de ani de la intrarea în orașul Arad a Regimentului 6 Vânători de Munte din armata regală română, comandat de colonelul Theodor Pirici. Armata română venea să garanteze instaurarea și funcționarea instituțiilor Regatului României și aplicarea Hotărârii de unire de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918. Citiți în continuare

CONFERINȚA PREOȚEASCĂ DE PRIMĂVARĂ ÎN PROTOPOPIATUL SEBIȘ

Joi, 16 mai 2019, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu – Arhiepiscopul al Aradului, a avut loc în Biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a Parohiei Sebiș I, întâlnirea preoților din Protopopiatul Sebiș cu ocazia Conferinței de primăvară, pusă sub tematica generală a Anului Omagial 2019 – „al al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) în Patriarhia Română”. Citiți în continuare