Cerc pastoral-misionar la Aluniș

În seara zilei de 18. 03. 2018, în duminica a patra a Postului Mare, biserica cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, din Aluniș, a găzduit întrunirea Cercului Preoțesc nr. 6 Vladimirescu, condus de către P.C. Pr. Petru Bercean- Negrean de la parohia Vladimirescu I, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei.
Întrunirea a debutat cu oficierea slujbei Vecerniei în sobor, după care P.C. Pr. Dacian- Emilian Nan, de la parohia Vladimirescu II și profesor la Seminarul Teologic Ortodox din Arad a prezentat referatul cu tema Atitudinea Bisericii față de persecuții. Persecuții în spațiul românesc- martirajul ca mod de păstrare și mărturisire a dreptei credințe. Tema se încadrează în tematica propusă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române pentru anul 2018- ca an comemorativ al făuritorilor Marii Uniri de la 1918 și an omagial al unității de credință și de neam. Citiți în continuare

Instalare de preot în Parohia Pecica I

În Duminica a 4-a din Postul cel Mare, din mila lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, a avut loc instalarea părintelui Kősztner Radu Ioan ca preot slujitor în parohia Pecica 1, Protopopiatul Arad, de către Preaonoratul Părinte Protopop Flavius Petcuț alături de Părintele Paroh Nicolau Mircea. Sfânta Liturghie a fost săvârșită în biserica cu hramul „Sfintii Trei Ierarhi” din orașul Pecica de Pr. Nicolau Mircea si Pr. Kősztner Radu Ioan, în prezența autorităților locale si municipale prin prezența Președintelui Consiliului Județean Iustin Cionca, și a unui număr însemnat de credincioși. Răspunsurile liturgice au fost date de cântăreții parohiei. Citiți în continuare

Slujire arhierească în Parohia Cintei

În Duminica a patra din Post (a Sfântului Ioan Scărarul), 18 martie 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, s-a aflat în mijlocul credincioşilor din Parohia arădeană Cintei, dând curs invitaţiei părintelui paroh dr. Nicu Breda de a deschide Săptămâna duhovnicească ce se va desfăşura în această parohie. Cu acest prilej, Chiriarhul arădean a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în biserica parohială cu hramul ,,Înălțarea Domnului”, din sobor făcând parte părintele paroh și părintele Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial. Citiți în continuare

Duminica Sfântului Ioan Scărarul la Mănăstirea Arad-Gai

În Duminica a 4-a din Sfântul și Marele Post, 18 martie 2018, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopie Aradului a fost prezent la Mănăstirea ,,Sfântul Simeon Stâlpnicul” din cartierul arădean Gai. Cu acest prilej, Ierarhul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare în biserica nouă a mănăstirii, împreună cu Părintele Protos. Macarie Deleu, duhovnicul mănăstirii, Pr. Ilie Nădăban de la Parohia Curtici, Arhid. Mircea Proteasa și Arhid. Gheorghe Lehaci, în prezența obștii monahale de maici, în frunte cu maica stareță monahia Ecaterina Joldeș și a numeroșilor pelerini veniți la sfânta slujbă. Citiți în continuare

Colecția de ștergare a arhidiaconului Teodor Babuția donată Centrului Municipal de Cultură Arad

Centrul Municipal de Cultură Arad s-a „îmbogățit“, vineri, cu o colecție de ștergare tradiționale românești, care au aparținut familiei arhidiaconului Teodor Babuția, și care sunt expuse, pentru o lună, în Clădirea Preparandiei din municipiul Arad.
Cu ocazia deschiderii oficiale a expoziței Gabriela Babuția, cea care a îngrijit zeci de ani această colecție a anunțat că o donează, fără nicio pretenție, Centrului Municipal de Cultură Arad.
Deschiderea oficială a expoziției „Ștergarul românesc –valoare, tradiție,simbol“ a avut loc, vineri, în prezența IPS Timotei Seviciu, arhiepiscopul Aradului, a părintelui Gabriel Mariș consilier social în cadrul Arhiepiscopiei Aradului, a părintelui Flavius Petcuț, protopopul Aradului, dar și în prezența directorului Centrului Municipal de Cultură Arad, Daniela Pădurean Andreica și a directorului adjunct al Centrului Municipal de Cultură Arad, Ramona Crețu. Citiți în continuare

Comunicat: Marșul pentru viață 2018 „O lume pentru viață”, sâmbătă 24 martie, și Luna pentru viață 1–31 martie 2018

În perioada 1–31 martie 2018, în numeroase orașe din România și Republica Moldova se va desfășura Luna pentru viață 2018 – „O lume pentru viață”, având ca punct culminant Marșul pentru viață 2018 – „O lume pentru viață”, organizat sâmbătă, 24 martie 2018.

Municipiul și județul Arad vor fi parte integrantă din acest eveniment național. Citiți în continuare