O seară minunată pentru credincioşii parohiei „Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” – Vladimirescu I

Ajunşi străbătând troiene de zăpadă în biserica Sfântului Mare Mucenic Dimitrie din Vladimirescu, credincioşii au avut parte de o seară binecuvântată. Astfel, după săvârşirea slujbei Vecerniei, aceştia au participat la un concert de colinde al corului „Emil Monţia” din Arad, dirijat de domnul prof. Ovidiu Boar. Citiți în continuare

Concertul de colinde al grupului psaltic Sf. Ioan Damaschin din Arad, în Anul Centenar

Aula Colegiului Naţional „Moise Nicoară” din Arad a fost aseară, 14 Decembrie 2018, începând cu orele 19.00, gazda Concertului de colinde al Grupului psaltic Sf. Ioan Damaschin. Concertul, având binecuvântarea ÎPS Timotei Arhiepiscop al Aradului, devenit o tradiție, a fost și unul aniversar, întrucât Grupul psaltic a împlinit 10 ani de la înființare. Atunci câțiva tineri seminariști iubitori de muzică psaltică, au hotărât să pătrundă mai adânc în tainele ei; astăzi, unii preoți, alții profesori, alții studenți, seminariști și simpli iubitori ai acestei arte încearcă să aducă laudă lui Dumnezeu și să bucure sufletele ascultătorilor prin frumoasele melodii buchisite în notație bizantină de marii inmografi și melozi. Citiți în continuare

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române își sărbătorește ziua onomastică prin rugăciune

Luni, 17 decembrie 2018, în ziua de prăznuire a Sfântului Proroc Daniel, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel își sărbătorește ziua onomastică.

Cu acest prilej, de la ora 09.00, în Catedrala patriarhală, va fi săvârșită Sfânta Liturghie, iar de la ora 12.00 va fi oficiată slujba de Te-Deum, ca recunoştinţă adusă lui Dumnezeu pentru ocrotirea şi ajutorul dăruite Patriarhului României în slujirea Bisericii Ortodoxe Române şi a poporului român. Citiți în continuare

,,Marșul colindătorilor – cântec și lumină”, organizat de ASCOR Arad

Cu ajutorul lui Dumnezeu și al Maicii Domnului și cu binecuvântarea IPS Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, în seara zilei de miercuri, 12 decembrie 2018, a avut loc manifestarea religios-tradițională Marșul colindătorilor.
Evenimentul, deja tradițional în orașul Arad, a fost organizat de A.S.C.O.R. Arad în colaborare cu Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” Arad, Arhiepiscopia Aradului și Primăria Municipiului Arad. Citiți în continuare

Din suflet pentru suflet

A venit iarna. La gura sobei pisica torcea alene și noi, copii, repetam cu emoție rolurile ce urma să le spunem în piesa „Steaua sus răsare ” cu care, prin nămeți mergeam din casă în casă vestind Nașterea lui Hristos. Era frig rău, zăpada era mare, înghețau hainele pe noi dar nu ne lăsam. Îmbrăcați corespunzător momentului, cu hăinuțele croite special pentru aceasta piesă, cu coifuri confecționate din carton, făceam față cu brio provocării. Nu ne lăsam până nu-l vesteam pe Hristos în tot satul și toți ne primeau. A fost odată … astăzi mai puțin … . Citiți în continuare

Concertul de colinde al corurilor Facultăţii de Teologie din Arad

Marți, 11 decembrie 2018, în sala de concerte a Filarmonicii de Stat din Arad, a avut loc tradiţionalul concert de colinde susţinut de cele două coruri ale Facultăţii de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad: Corul bărbătesc „Atanasie Lipovan” instruit și condus de Arhid. Lect. Univ. Dr. Tiberiu Ardelean şi Corul mixt, instruit şi dirijat de domnul Conf. Univ. Dr. Mircea Remus Buta. Ediţia din anul acesta, cu numărul XXVIII, s-a desfăşurat sub genericul Centenarului Marii Uniri, fiind prezentată de Protos. Lect. Univ. Dr. Nicolae M. Tang, cadru didactic al Facultății de Teologie din Arad. Citiți în continuare

Profesori și studenți teologi premiați în cadrul Galei Excelenței U.A.V. Arad

În seara zilei de 10 decembrie 2018 în cadrul Universității Aurel Vlaicu Arad a avut loc premierea profesorilor, instituțiilor și studenților arădeni.
Din partea Facultății de Teologie Ortodoxă “Ilarion V. Felea” Arad s-au remarcat Preacucernicii Părinți Profesori: Pr. Conf. Univ. Dr. Lucian Farcașiu, Pr. Conf. Univ. Dr. Caius Cuțaru, Pr. Lect. Univ. Dr. Adrian Murg, Pr. Lect. Univ. Dr. Filip Albu, Arhid. Asist. Univ. Dr. Tiberiu Ardelean și domnul profesor Conf. Univ. Dr. Mircea Buta în frunte cu Preacucernicul Părinte Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja, decanul facultății. Citiți în continuare