Trei ierarhi români poartă numele de Timotei

IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului, PS Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei şi Portugaliei, şi PS Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, îşi sărbătoresc luni ocrotitorul spiritual: pe Sfântul Apostol Timotei. Cu acest prilej, Patriarhul României i-a adresat fiecărui ierarh câte un mesaj de felicitare.

IPS Timotei al Aradului s-a născut în 4 iunie 1936 la Timișoara, primind la botez numele de Traian. A studiat la Liceul Diaconovici Loga din Timișoara, la Institutul Teologic Universitar din București (1953-1957). A devenit doctor în teologie în anul 1972; a absolvit studii de specializare la Facultatea de Teologie Protestantă din Neuchâtel (1967), la Institutul Ecumenic de la Bossey (1967-1968) și la Facultatea de Teologie din Fribourg (1971-1972). Citiți în continuare

IPS Părinte Timotei al Aradului și-a sărbătorit ocrotitorul spiritual

Luni, 22 ianuarie 2018, clerul și credincioșii arădeni îl sărbătoresc pe Arhipăstorul lor, pe Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului. Înaltpreasfinția Sa şi-a sărbătorit ocrotitorul spiritual în ziua de Ziua de pomenire a Sfântului Ap. Timotei prin participarea la Sfânta Liturghie săvârșită în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad. Această zi a devenit sărbătoare pentru preoţii şi credincioşii Arhiepiscopiei Aradului, întrucât Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, încă din anul 1969, de la slăvita zi de prăznuire a naşterii Sfântului Ioan Botezătorul (24 iunie), are rânduit ca ocrotitor de suflet pe acest mare sfânt, ucenic al Sfântului Ap. Pavel. Citiți în continuare

Comemorarea Preotului Profesor Dimitrie Țichindeal, la Arad

Luni, 22 ianuarie 2018, la împlinirea a două secole de la trecerea la cele veșnice a vrednicului de pomenire Părinte Profesor Dimitrie Țichindeal, în Catedrala Veche din Arad s-au înălțat rugăciuni de către Chiriarhul locului, preoți și credincioși, pentru marele dascăl și preot care a slujit cu spirit de jertfă și demnitate școala românească ca învățător, și biserica română ca preot: Dimitrie Țichindeal. Slujba Parastasului a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte Protos.dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, Pr.prof.dr. Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad, Ierom.dr. Nicolae Tang, lactor la Facultatea de Teologie Orotodoxă din Arad și fost profesor la Colegiul Național ,,Dimitrie Țichindeal” din Arad, Pr. Gheorghe Gligor, fost profesor de religie la același colegiu, Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial și Arhid. Iov Orădan. Citiți în continuare

Pomenirea preotului și profesorului Ioan Petranu, în Parohia Mâsca

În duminica a 32 – a după Rusalii, în data de 21 ianuarie 2018, la biserica parohială din Mâsca, după săvârșirea Sfintei Liturghii, a fost oficiată o slujbă de pomenire a preotului și profesorului Ioan Petranu, la împlinirea a 154 ani de la nașterea sa și a 114 ani de la moartea sa. La slujba parastasului a participat și părintele Pavel Savu din Șiria.

D-l profesor Marcel Priescu, consilier local, a prezentat câteva aspecte din viața și activitatea celui omagiat. La slujbă au participat și d-l primar al Comunei Șiria, ing. Valentin Bot, precum și d-na Garofița Popa, consilier județean. Citiți în continuare

Prăznuirea Sf. Maxim Mărturisitorul la Paraclisul Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad

Duminică, 21 ianuarie 2018, profesorii și studenții Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, l-au prăznuit pe Sfântul Maxim Mărturisitorul, unul dintre ocrotitorii spirituali ai Paraclisului din curtea facultății. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Întâistătătorul Eparhiei Aradului, înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența studenților teologi și a credincioșilor prezenți la sfânta slujbă. Citiți în continuare

Duminica a 32-a după Rusalii la Catedrala Veche din Arad

În Duminica a 32-a după Rusalii, 21 ianuarie 2018, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Veche din Arad, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte: Părintele Flavius Petcuț, protopopul Aradului, Părintele Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad,  Părintele Traian Micoroi, parohul Catedralei Vechi, Părintele Teodor Pavel, Părintele Eugen Crişan, Arhid. Mircea Proteasa, Arhid. Gheorghe Lehaci și Arhid. Iov Orădan. Citiți în continuare

Ioan (Ignatie) Papp – „Episcopul Unirii”

Ioan I. Papp a fost al şaptelea episcop de neam român din fruntea Eparhiei Aradului (1903-1925)[1], locţiitor de mitropolit al Transilvaniei (octombrie 1918-mai 1920) și fost co-preşedinte al Marii Adunări Naţionale de la 1 Decembrie 1918. Ierarhul, la 1 Decembrie 1918, a rostit celebrele cuvinte: „Cel ce a înviat din morţi a înviat azi şi neamul românesc”. Această viziune exprimă realitatea „învierii poporului român”, adică renașterea poporului înfrânt și umilit.  Învierea Domnului nostru Iisus Hristos devine lumină pentru a lumina istoria noastră personală și chiar istoria comunitară. Acest crez al Preasfințitului Ioan ne îndeamnă să ne amintim mereu că suntem ucenici ai Celui care a venit, vine în fiecare zi și va veni la sfârșit. Citiți în continuare

Zile de bilanț în Arhiepiscopia Aradului

În zilele de 18 – 20 ianuarie 2018, la reşedinţa arhiepiscopală şi la Centrul Eparhial din Arad s-au desfăşurat lucrările Sinaxei, Consiliului şi ale Adunării Eparhiale ale Arhiepiscopiei Aradului.

Sinaxa monahală

În ziua de 18 ianuarie a.c., în sala de şedinţe a Centrului Eparhial a avut loc Sinaxa Monahală a stareţilor şi stareţelor mănăstirilor şi schiturilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului, cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului și a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Citiți în continuare