Poetul național Mihai Eminescu pomenit la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

Luni, 15 ianuarie 2018, când se împlinesc 168 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, după Sfânta Liturghie oficiată în Catedrala ,,Sfânta Treime” din Arad, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, o săvârșit o slujbă de pomenire pentru poetul național Mihai Eminescu și pentru toți oamenii de cultură ai poporului român, astăzi fiind și Ziua Culturii Naționale. Citiți în continuare

Slujire chiriarhală în Duminica a 29-a după Rusalii

În Duminica a 29-a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a oficiat Sfânta Liturghie arhierească în biserica cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului”, a Parohiei Arad- Centru, înconjurat de soborul preoţilor şi diaconilor slujitori, în prezenţa unui mare număr de credincioşi. Din sobor au făcut parte: Părintele Flavius Petcuț, protopopul Aradului, preotul pensionar Ștefan Dorin,  Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial și Arhid. Iov Orădan. Citiți în continuare

Liturghie arhierească la Parohia Arad-Șega II

În ziua de 14 ianuarie 2017, în duminica a 29-a după Rusalii, preoții și credincioșii Parohiei Arad-Șega II, Protopopiatul Arad, au trăit momente de bucurie și înălțare sufletească prilejuite de prezența și slujirea, în cadrul Sfintei Liturghii, a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Acesta a fost întâmpinat de dimineață, la poarta bisericii, de preoții parohiei fiindu-i oferite buchete de flori din partea copiilor. Citiți în continuare

AGENDA SLUJIRII IERARHILOR DIN ARHIEPISCOPIA ARADULUI, ÎN DUMINICA A 29-A DUPĂ RUSALII

Duminică, 14 ianuarie 2018, Ierarhii arădeni vor sluji astfel:
Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, va sluji în biserica cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” a Parohiei Arad-Centru, str. M. Eminescu, Municipiul Arad.

Preasfințitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va sluji în biserica nouă a Parohiei Șega II, Municipiul Arad.

ITINERAR PASTORAL MISIONAR PE ANUL 2017 AL INALTPREASFINȚITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP DR. TIMOTEI SEVICIU

IANUARIE 2017
Duminică, 1 ianuarie – a oficiat Slujba la trecerea dintre ani. A rostit un cuvânt despre ,,Veşnicie şi timp” – Dumnezeu şi creaţie.
În acest cadru, Ierarhul a prezentat iniţiativa conducerii bisericeşti privind Anul 2017 – ca Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului. A săvârșit Sfânta Liturghie și predicat la catedrală și oferit recepția tradițională la Reședință și cuvântul despre obiectivele misionare pentru Noul An.
Vineri, 6 ianuarie – a oficiat Sfânta Liturghie și predicat în Catedrala Arhiepiscopală. A ținut un cuvânt de învăţătură cu titlul ,,Icoana praznicului”. După Sfânta Liturghie, a săvârşit slujba de sfinţire a apei celei mari. Citiți în continuare

Anunț cu privire la concursul pentru Parohia Pecica I

Prin cele de mai jos, facem cunoscut, că potrivit adresei înregistrată la temeiul de mai sus, au fost vacantate parohiile Prunișor și Pecica I începând cu data de 29.11.2017 până în data de 10.01.2018 inclusiv, pentru ocuparea posturilor vacante de preot slujitor
Dosarele de candidare s-au depus până la data de 10.01.2018, orele 14.

***Se comunică schimbarea datei de susținere a examenului, pentru postul de preot slujitor la parohia Pecica I pentru data de 25 ianuarie 2018, ora 9.00, la Centrul Eparhial după tematica prezentată.
Prezenta se va afișa la Oficiile Protopopești, astfel ca cele de mai sus să fie cunoscute de toți preoții din Eparhie.
Preot Silviu-Nicolae Faur
Consilier administrativ-bisericesc

Maica stavroforă Ieroteia Avram, fostă stareță a Mănăstirii Arad-Gai, a fost înmormântată

Maica Ieroteia Avram, fostă stareță a Mănăstirii ,,Sfântul Simeon Stâlpnicul” din cartierul arădean Gai, a fost înmormântată luni, 8 ianuarie 2018, în cimitirul așezământului monahal de maici.

Slujba de înmormântare a fost oficiată de trei ierarhi ai Bisericii noastre: Chiriarhul locului, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, înconjurați de un sobor de aproximativ 30 de preoți și diaconi, părinți consilieri de la Centrul Eparhial, stareți de la mănăstirile din cadrul eparhiei, protopopi și alți preoți parohi. Citiți în continuare

Sfântul Ioan Botezătorul prăznuit la Catedrala Veche din Arad

În Duminica după Botezul Domnului și totodată și prăznuirea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, 7 ianuarie 2018, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Veche din Arad, ocrotită de Sfântul Ioan Botezătorul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte: Părintele Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad,  Părintele Ioan Tulcan, Părintele Teodor Pavel, Părintele Ioan Lazăr, Părintele Eugen Crişan, Arhid. Mircea Proteasa și Arhid. Gheorghe Lehaci. Citiți în continuare

Sfântul Ioan Botezătorul sărbătorit la Mănăstirea Arad-Gai

A doua zi după Sfânta şi dumnezeiasca Arătare, adică Botezul Domnului, când Biserica a rânduit încă de la început a se prăznui soborul cinstitului şi slăvitului Proroc Ioan, Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a fost prezent la Mănăstirea ,,Sfântul Simeon Stâlpnicul” din cartierul arădean Gai. Cu acest prilej, Chiriarhul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica nouă a mănăstirii, împreună cu Părintele Protos. Macarie Deleu, duhovnicul mănăstirii și Părintele Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial, în prezența obștii monahale de maici, în frunte cu maica stareță monahia Ecaterina Joldeș și a numeroșilor credincioși veniți la sfânta slujbă. Citiți în continuare