Tatăl PS Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, a fost condus pe ultimul drum

Marți, 20 Februarie 2018, în biserica parohială din satul Chelmac, Protopopiatul Lipova, un sobor de ierarhi, preoți și diaconi, au săvârșit slujba de prohodire pentru cel care a fost Constantin-Alexandru Mănuilă, tatăl Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei. Din sobor de ierarhi au făcut parte: IPS Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, PS Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, PS Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, PS Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, PS Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, PS Părinte Paisie Lugojanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și PS Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Citiți în continuare

Slujire arhierească și binecuvântare de lucrări în Parohia Odvoș

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, 18 februarie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a efectuat o vizită chiriarhală pe Valea Mureșului, în Parohia Odvoș, Protopopiatul Lipova. Cu acest prilej, Chiriarhul arădean a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în biserica parohială cu hramul ,,Buna Vestire”, înconjurat de un sobor de slujitori, în prezența oficialităților județene și locale și a numeroși credincioși. Din sobor au făcut parte Pr. Mircea Șirian, secretar al Protopopiatului Lipova, Pr. Gheorghe Cora, din Parohia Milova, Pr. paroh Cosmin Corâci și Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial. Citiți în continuare

Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, în Parohia Sânleani

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, preotul și credincioșii din Parohia Sânleani, Com. Livada, Protopopiatul Arad, au trăit clipe de aleasă bucurie duhovnicească. În mijlocul acestora s-a aflat Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Ierarhul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială cu hramul ,,Pogorârea Sfâântului Duh”, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența oficialităților locale în frunte cu domnul Iosif Bimbo, primarul localității Livada și a numeroșilor credincioși. Din sobor au făcut parte: Pr. Teodor Pavel de la Catedrala Veche din Arad, Pr. Teodor Faur de la Parohia Aradul Nou, Pr. paroh Florea Gomboș, Arhid. Mircea Proteasa și Arhid. Gheorghe Lehaci. Citiți în continuare

Luni începe Postul Sfintelor Paști

Postul Mare precede Praznicul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, serbat anul acesta în data de 8 aprilie. Postul Paştilor, Păresimile sau Patruzecimea, adică postul dinaintea Învierii Domnului, este cel mai lung şi mai aspru dintre cele patru posturi de durată ale Bisericii Ortodoxe. De aceea în popor e numit, în general, Postul Mare sau Postul prin excelenţă.

Perioada de post premergătoare Sfintelor Paşti este de luni, 19 februarie, până sâmbătă, 7 aprilie, inclusiv. Citiți în continuare

OLIMPIADA DE RELIGIE – ETAPA LOCALĂ

Sâmbătă, 17 februarie 2018, în Eparhia Aradului, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, a avut loc etapa locală a Olimpiadei de Religie ortodoxă pentru elevii din cl. VII – XII. Pe raza judeţului Arad au fost organizate 14 centre de examinare, în cadrul cărora au fost evaluate cunoştinţele participanţilor în domeniul religios de către comisii locale alcătuite din profesori de religie din zonele respective. Citiți în continuare

Precizare privind filmările în lăcașurile de cult ale Bisericii Ortodoxe Române

Hotărârea din 15 februarie 2018 a Sfântului Sinod care stabilește că „filmările în lăcașurile de cult vor fi realizate doar cu acordul Centrelor eparhiale și numai în cazurile în care se dorește evidențierea patrimoniului liturgic și arhitectural-istoric al respectivelor Biserici” nu privește înregistrările audio-video făcute de persoane private cu ocazia unor evenimente religioase importante din viața familiei, așa cum sunt Botezul și Cununia, ci se referă exclusiv la spectacole (teatru, concerte simfonice, operă) și filmări cinematografice. Citiți în continuare

O nouă sărbătoare în Calendarul BOR: Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului – Siriaca

Pe lângă înscrierea Sfintei Matrona din Moscova, Calendarul Bisericii Ortodoxe Române din 2019 va fi îmbogățit cu încă o sărbătoare: Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului – Siriaca de la Mănăstirea prahoveană Ghighiu în ziua praznicului Izvorului Tămăduirii.

Totodată, în ședința de joi a Sfântului Sinod au fost aprobate și textele Acatistului și Slujbei Sfintei Icoane a Maicii Domnului – Siriaca. Citiți în continuare