Cerc pastoral-misionar în Parohia Neudorf

În Duminica a VIII-a după Rusalii, Parohia Neudorf din Protopopiatul Lipova,  păstorita de Preotul paroh Popa Dumitru s-a bucurat de prezența preoților din Cercul Misionar-Pastoral Radna, coordonat din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, de către preotul Vasile Jivănescu. Cu acest prilej a fost  săvârşită Taina Sfântului Maslu.

Alături de sobor a fost Protopopul Lipovei Preotul Ioan Jidoi care a felicitat preotul paroh şi fiul acestuia cu ocazia zilelor de naştere ce au fost serbate în ziua de Prăznuire a  Sf. Proroc Ilie. Citiți în continuare

Cerc pastoral – misionar  în parohia Grăniceri  

Biserica ortodoxă din Grăniceri, cu hramul ,,Sfântul M. Mc. Gheorghe’’, protopopiatul Arad, a găzduit, în data de 26.07.2015, întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonați, din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel.

Întrunirea a debutat la ora 1800, în biserica parohială, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârșită de 10 preoți, în prezența unui număr mare de credincioși adunați pentru împreună rugăciune. Citiți în continuare

Slujire arhierească în Parohia Fiscut

În Duminica a 8-a după Rusalii (a  Înmulţirii pâinilor), Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a poposit în mijlocul credincioşilor din Parohia Fiscut, Protopopiatul Arad, la  invitaţia preotului paroh Braiţ Dan-Marius şi a credincioşilor parohiei pentru a binecuvânta şi sfinţi lucrările exterioare ale bisericii parohiale cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. Aici, Chiriarhul a fost întâmpinat în faţa bisericii  de pr. Braiţ Augustin-Dănuţ (tatăl părintelui paroh) care a rostit şi cuvântul de bun-venit, de preotul paroh şi preotul Goronea Valentin,  de numeroşi credincioşi din parohie şi din parohia Mocrea, satul natal al preotului paroh. Conform tradiţiei populare, copiii şi tinerii satului, îmbrăcaţi în frumoasele straie populare, specifice zonei, l-au întâmpinat pe Înaltpreasfinţia Sa cu pâine şi sare şi  i-au oferit flori. Citiți în continuare

Festivalul Românilor de Pretutindeni la Covăsânţ

Duminică, 26 iulie, în Parohia Covăsânţ, Protopopiatul Lipova, din Arhiepiscopia Aradului, s-a desfăşurat cea de a VI-a ediţie a Festivalului Românilor de Pretutindeni. Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, din anul 2010, manifestarea cultural-spirituală se desfăşoară în această comunitate la iniţiativa pr. paroh Mihai-Octavian Blaj. În acest an au participat formaţii şi ansambluri folclorice din România, Moldova, Timocul de Vest – Serbia, Timocul de Est – Bulgaria, Ungaria și Ucraina. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Mădrigești, filia Buceava

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei,  de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit,  în după-amiaza zilei de duminică 26 iulie, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din parohia  Mădrigești, filia Buceava,  protopopiatul Sebiş, unde au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte, credincioşii din parohia Mădrigești şi parohiile învecinate. Citiți în continuare

Sărbătoarea Sfântului Proroc Ilie in Parohia Petriș

În luna lui cuptor ziua a douăzecea am sărbătorit cu mare bucurie pe Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul din Tesva Galaadului, adunându-ne la Biserica de lemn a “Sf. Dimitrie Izvoratorul de Mir” din localitatea Roșia Nouă , unde am slujit Dumnezeiasca Liturghie alături de părintele paroh Cătălin Craveț, părintele Fabius Trif de la parohia Corbești, părintele Ionel Bălănescu de la parohia Ilteu, părintele Ștefan Dimitriu de la parohia Petriș cu un grup de credincioși și părintele Florin Ardeuan de la parohia Chesinți și un grup de copii ce se aflau la Roșia într-o tabără.

Citiți în continuare

Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul prăznuit la Mănăstirea Feredeu

Mănăstirea Feredeu din protopopiatul Lipova, purtând hramul Sfântului slăvitului Proroc Ilie Tesviteanul, s-a bucurat, ca-n fiecare an, de vizita Întâistătătorului Arhiepiscopiei Aradului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei. Înconjurat de un ales sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, Chiriarhul a oficiat Sfânta Liturghie în prezenţa unui număr mare de pelerini. Din sobor au făcut parte şi protos. Teodor Vid, consilier administrativ-bisericesc şi exarh; preot ic.stavr. Octavian Blaj, consilier economic; preot ic.stavr. Ioan Jidoi, protopop al Lipovei; preot ic.stavr.  Adrian Zaha, protopop al Ineului. Citiți în continuare

Sfântul slăvitul Proroc Ilie Tesviteanul (20 iulie)

Sfântul si marele Profet Ilie, acest inger intrupat in carne ce a primit de la Dumnezeu puterea de a deschide si inchide cerurile, era de origine din Tesvi in Galaad. Traditia apocrifa, care a transmis aceste detalii despre nasterea Profetului, precizeaza ca el era din tribul lui Aaron si deci era Preot. Dar nu se gaseste nici o urma despre acestea in relatarea Scripturii pe care o rezumam in cele ce urmeaza (cf. III Regi 17-20 ; IV Regi 1 si 2).

Se spune ca la nasterea sa tatal sau a vazut oameni imbracati in alb invelindu-l in scutece de foc si, dându-i numele, i-au dat sa manânce o flacara, simbol al râvnei pentru Dumnezeu care l-a mistuit de-a lungul intregii sale vieti. Inca din copilarie, tinea strict toate poruncile Legii si se tinea in permanenta in fata lui Dumnezeu printr-o feciorie indiferenta, post neîncetat si rugaciune arzatoare, care ii facura sufletul ca focul si facura din el modelul vietii manastiresti. Citiți în continuare