Hramul bisericii și Cerc misionar în Parohia Șimand

În Duminica a patra după Rusalii, în Parohia Şimand, protopopiatul Arad, a avut loc întrunirea Cercului pastoral-misionar Chişineu-Criş. Din soborul preoţilor au făcut parte: Pr.  Dumitru Daniel-Mirel de la parohia Chişineu-Criş I, coordonatorul Cercului pastoral, Pr. Boţoc Viorel şi Pr. Ardelean Ovidiu de la parohia Socodor, Pr. Moţiu Traian de la parohia Pilu, pr. Dragoş Milan de la parohia Vărşand, Pr. Mager Aurel de la parohia Nădab, Pr. Albiş Viorel de la parohia Criş II, Pr. Pavel Ioan de la parohia Sintea Mare, Pr. Borca Florin de la parohia Şepreuş, Pr. Vidican Nicolae de la parohia Mişca, Pr. Hanţiu Adrian de la Parohia Vînători, Pr. Varga Ioan, Pr. Hurdea Mircea şi Pr. Gosta Gabriel de la parohia Şimand, şi preoţii pensionari Lipovan Cantemir, şi Cîmpan Gheorghe. Citiți în continuare

Cerc misionar în Parohia Iosăşel, Filia Iosaș

În data de 24.06.2018, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit  în filia Iosaș, parohia Iosășel, în biserica cu hramul „Buna Vestire” din protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întrunirii s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au participat credincioşi din parohia Iosăşel şi parohiile învecinate. Citiți în continuare

IPS Părinte Arhiepiscop Timotei a slujit la Catedrala Veche din Arad, cu prilejul hramului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în zilele de 23 și 24 iunie 2018, clericii și credincioșii Parohiei Arad-Centru, Catedrala Veche a Aradului, au sărbătorit hramul bisericii, care este ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”. Cu acest prilej, în seara zilei de ajun a  sărbătorii, s-a oficiat slujba Privegherii: Vecernia cu Litie și Utrenia, după care a avut loc o procesiune, în jurul catedralei, cu icoana hramului și o părticică din moaștele Sfântului Ioan Botezătorul, aflate în vistieria catedralei. Citiți în continuare

PS Părinte Emilian Crișanul a participat la hirotonia și instalarea arhiereului vicar Timotei Sătmăreanul

Arhimandritul Timotei Bel a fost hirotonit episcop duminică în faţa a mii de credincioşi la ctitoria sa de la Scărişoara.

Sfânta Liturghie, hirotonia şi instalarea noului episcop au fost prezidate de Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului care l-a îndemnat pe noul ierarh să îndeplinească „misiunea Păstorului Celui Bun cu multă râvnă”.

Arhiereul vicar al Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului va purtat titulatura: Preasfinţitul Părinte Timotei Sătmăreanul. Citiți în continuare

Ziua universală a iei

24 iunie a devenit, odată cu anul 2013, Ziua Universală a Iei.

Celebrarea iei româneşti în această zi a fost propusă acum cinci ani de comunitatea online „La Blouse Roumaine”, care a organizat în 20013 prima Zi Universală a Iei.

Celebrarea iei a luat amploare, astfel că Zi Universală a Iei este sărbătorită în peste 50 ţări. Citiți în continuare

IPS Timotei va sluji la hramul Catedralei Vechi din Arad

Programul Sfintelor slujbe la Praznicul „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul”, 23–24 iunie 2018

S â m b ă t ă, 23 iunie 2018

Ora 18:00 – Vecernia cu Litie și aducerea Sfintelor moaște în mijlocul bisericii.
Se împarte litia și se miruiesc credincioșii prezenți
Ora 20:00 – Utrenia. La sfârșitul utreniei se face procesiune în jurul bisericii cu Sfintele moaște. Citiți în continuare