Ziua Internațională a Păcii 2018: Tema sărbătorii din acest an este Dreptul la Pace

Ziua Internațională a Păcii 2018 are tema „Dreptul la pace – Declarația Universală a drepturilor omului la 70 ani”.

Ziua păcii a fost stabilită în 1981 de Adunarea Generală a Națiunilor Unite, pentru a fi aniversată în fiecare an pe 21 septembrie, în deschiderea sesiunilor din luna a noua, informează ONU pe site-ul oficial, citat de Agerpres. Citiți în continuare

Agenda slujirii Ierarhilor din Arhiepiscopia Aradului în Duminica a 18-a după Rusalii

Duminică, 23 septembrie 2018, Ierarhii arădeni vor sluji astfel:

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, va sluji în Filia Avram Iancu, a Parohiei Vasile Goldiș, Protopopiatul Ineu.

Preasfințitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va sluji la Schitul ,,Cuvioasa Paraschiva”, din satul Bodrogul Vechi, Protopopiatul Arad.

Ierarhii arădeni au participat la Consfătuirea de toamnă a profesorilor de religie din județul Arad

Cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, aula Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității „Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit, în ziua de 21 septembrie 2018, consfătuirea profesorilor de religie din județul Arad. La prezidiul manifestării s-au aflat, alături de Chiriarh, Preasfințitul Părinte Dr. Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Preacuviosul Protos. Dr. Iustin Popovici – consilier cultural și Arhid. Prof. Florin Sirca, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Arad. Citiți în continuare

PS Părinte Emilian Crișanul a participat la deschiderea oficială a Festivalului medieval la Arad

Vineri, 21 Septembrie 2018, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a participat la deschiderea oficială a Festivalului Medieval ce se desfășoară la Arad, sub genericul ,,Aradul în anul 1000″, în organizarea Asociației pentru Promovarea Istoriei și Artei Medievale Lupus Dacus Arad. Evenimentul s-a deschis printr-o conferință al cărei scop este reconstituirea istorică a aspectelor sociale, economice și culturale ale Aradului medieval, în Sala Ferdinand a Primăriei Municipiului Arad și a fost urmată de un mic concert de muzică medievală europeană. Citiți în continuare

IPS Părinte Timotei a participat la deschiderea Simpozionului Internațional „Transducţia Semnalului în Bariera Hematoencefalică”

Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad și Centrul de Cercetări Biologice al Academiei Maghiare din Szeged (Ungaria) organizează, sub Înaltul Patronaj al Academiei Române şi al Academiei de Ştiinţe Medicale din România, în perioada 19-21.09.2018, Simpozionul Internaţional cu tema „Transducţia Semnalului în Bariera Hematoencefalică”, ediţia XXI, unde participă peste 100 de cercetători în domeniu, din întreaga lume. Citiți în continuare

Referendumul pentru definirea căsătoriei se va organiza în 6 şi 7 octombrie

Referendumul pentru definirea căsătoriei se va organiza în zilele de 6 şi 7 octombrie, a anunţat marţi premierul Viorica Dăncilă la începutul şedinţei de Guvern, potrivit Agerpres.

La acest referendum românii îşi vor putea exprima dreptul la vot cu privire la propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei care prevede că familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie. Citiți în continuare

Reprezentanții Bisericii și ai Școlii discută despre educația religioasă la Caraiman

Cel de-al 11-lea Congres Național al programului educațional „Hristos împărtășit copiilor se desfășoară în perioada 17-19 septembrie 2018 la Mănăstirea „Înălțarea Sfintei Cruci” – Caraiman, din stațiunea prahoveană Bușteni.

La congres sunt prezenți cateheți, inspectori de religie, organizatori, dar și Inspectorul Şcolar General pentru disciplina Religie în cadrul Ministerului Educaţiei Naţionale. Citiți în continuare

Patriarhul Daniel a luat parte la Conferința dedicată Marii Uniri, organizată de Academia Română

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a participat marți la Conferința internațională „România şi evenimentele istorice din perioada 1914-1920. Desăvârşirea Marii Uniri şi Întregirea României”, organizată sub egida Academiei Române.

Evenimentul a avut loc la Ateneul Român şi a reunit mari istorici și oameni de cultură din Europa și din Statele Unite ale Americii. Citiți în continuare

CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA DUD

Duminică, 16.09.2018, în biserica din Dud, cu hramul “Adormirea Maicii Domnului”, a avut loc întrunirea cercului pastoral-misionar Târnova, condus, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către părintele Gabriel Streulea, de la parohia Şilindia.

Evenimentul a început la orele 15:00 prin săvârşirea Tainei Sfântului Maslu, unde a slujit un sobor format din 14 preoţi. La finalul slujbei părintele Teodor Păiuşan, de la parohia Târnova, a rostit un frumos cuvânt de învăţătură, prezentând câteva aspecte importante ale Sfântului Maslu, amintind apoi şi de Evanghelia ce s-a citit dimineaţă la Sfânta Liturghie, aprofundând importanţa asumării crucii. Citiți în continuare