Corul Parohiei Micalaca-Veche II în misiune în Parohia Berechiu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei şi din încredinţarea Pr. paroh Mircea Bupte şi a Pr. coordonator Aurelian Popa, Corul Mixt „Naşterea Domnului” al Parohiei Ortodoxe Române Arad-Micalaca-Veche II, a efectuat o activitate misionară în Parohia Ortodoxă Română Berechiu la invitaţia Preacucernicului Părinte paroh Andrei Petrisor Slăv si întregii comunităţi. Citiți în continuare

PS Părinte Emilian Crișanul a slujit la biserica ,,Buna Vestire” din Deva

Cu o zi înaintea praznicului Bunei Vestiri, în Duminica a doua din Post – a Sfântului Grigorie Palama, 24 martie 2019, biserica „Buna Vestire” din Deva și-a sărbătorit hramul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Citiți în continuare