Filantropie în școală

„Săptămâna fructelor și a legumelor donate” se numește campania intitulată din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară i-a adus pe elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” din Arad, în vizită la Cantina Socială „Sf. Nicolae” a Arhiepiscopiei Aradului.
Vizita copiilor a avut un scop caritabil, întrucât cei 100 de beneficiari ai cantinei au primit din mâinile elevilor mai multe daruri, constând în fructe și legume. Peste 250 de elevi au participat în perioada 20-22 noiembrie 2017 la această activitate, adunând peste 600 de kilograme de fructe și legume. Programul social a fost implementat de D-na prof. Adriana Ciucaș coordonator școlar SNAC în cadrul școlii.
Elevii au vizitat cu această ocazie Centrul de zi „Nașterea Maicii Domnului”, Cabinetele medicale „Sf. Dr. Cosma și Damian” și Centrul de Incluziune Socială aflând, de la părintele consilier Gabriel Mariș, mai multe informații despre activitatea social-filantropică a Bisericii Ortodoxe. Citiți în continuare

Ajutor de la cei mici pentru Cantina socială a Arhiepiscopiei Aradului

Campania intitulată „Săptămâna fructelor și a legumelor donate” din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară i-a determinat pe elevii Colegiului Național „Preparandia – Dimitrie Țichindeal” din Arad, să sprijine Cantina Socială „Sf. Nicolae” a Arhiepiscopiei Aradului.
Activitatea copiilor a avut un scop caritabil, întrucât cei 100 de beneficiari ai cantinei au primit mai multe daruri, constând în fructe și legume. Peste 300 de elevi au participat în perioada 20-22 noiembrie 2017 la această activitate, adunând peste 600 de kilograme de fructe și legume. Programul social a fost implementat de Dl. Flavius Lazăr prof. de religie în cadrul liceului împreună cu celălte cadre didactice implicate în proiect. Citiți în continuare

Hramul bisericii istorice și hirotonie întru ieromonah la Mănăstirea Hodoș-Bodrog

În ziua praznicului Intrării Maicii Domnului în Biserică, 21 noiembrie 2017, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a fost prezent în mijlocul obştii monahale şi pelerinilor de la Mănăstirea Hodoş-Bodrog, pentru a prăznui hramul bisericii celei vechi.

Cu acest prilej binecuvântat, Chiriarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie arhierească, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Din sobor au făcut parte: arhim. Teofan Mada, vicarul administrativ și exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Aradului, protos. Grigorie Timiș, starețul mănăstirii, arhim. Nestor Iovan, protos. Iustin Popovici, consilier cultural la Centrul Eparhial, pr.dr. Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, preot Traian Micoroi, parohul Catedralei Vechi din Arad, protos. Chiril Mihalyi, preot Gabriel Gosta, parohia Șimand, arhid. Tiberiu Ardelean, arhid. Gherasim Tompa, ierod. Nicolae Tang, diac. Paul Orădan și diac. Viorel Herlo. Citiți în continuare

Slujire arhierească la Schitul Tămand

Marți, 21 noiembrie 2017, când este prăznuită Intrarea în biserică a Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului a poposit la Schitul de maici de la Tămand, Protopopiatul Ineu. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile ,,Așezarea veșmântului Născătoarei de Dumnezeu în biserica Vlaherne și Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte: pr. Adrian Zaha, protopopul Ineului, Protos. Teoctist Bălana, Mănăstirea Feredeu, pr. Sever Mocanu, Parohia Ineu-Traian, pr. Ciprian Tripa, duhovnicul schitului, pr. Sorin Streulea, Parohia Ciuntești, pr. Ovidiu Oprișa, Parohia Rogoz, pr. Andrei Slăv, Parohia Berechiu și diac. Mircea Proteasa. Citiți în continuare

PS Părinte Emilian Crișanul a participat la sărbătoarea Sf. Grigorie Decapolitul la Mănăstirea Bistrița

Pomenirea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul a adunat la Mănăstirea Bistriţa sute de credincioși din toată ţara, care s-au închinat la racla în care sunt așezate moaștele sfântului și au participat la Sfânta Liturghie săvârșită un sobor de unsprezece ierarhi. Anul acesta s-au împlinit 520 de ani de la așezarea moaștelor Sfântului Grigorie Decapolitul de către Barbu Craiovescu în mănăstirea ctitorită în apropierea Cheilor Bistriței. Solemnitatea sărbătorii a fost dată de săvârșirea Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, Preasfințitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Ilarion Făgărășanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojeanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și Preasfințitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Citiți în continuare

Îmbrăcăminte pentru persoanele de la Adăpostul de noapte din Arad

Luni 20 noiembrie 2017, beneficiarii Adăpostului de noapte din cadrul Primăriei Arad au primit 40 de saci cu îmbrăcăminte de iarnă. Activitatea Sectorului Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului se încadrează în programul anual de întrajutorare a celor nevoiași, beneficiari ai centrelor sociale din cadrul instituțiilor publice. Îmbrăcămintea oferită Adăpostului a fost donația credincioșilor parohiilor arădene la îndemnului Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române dedicată Anului omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română -2017 de a organiza o colectă pentru sprijinirea celor aflați în suferință și în sărăcie, bătrâni, copii orfani, familii defavorizate cu mulți copii, persoane singure și fără ajutor. Citiți în continuare

Vizită arhierească în Parohia Ortodoxă Română din orașul Lipova

 Momente de aleasă bucurie duhovnicească au avut credincioșii Parohiei Ortodoxe Române din orașul Lipova în prima duminică din Postul Nașterii Domnului(Duminica a XXVI-a după Rusalii), prin prezența în mijlocul lor a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Aradului care a coliturghisit o Sfântă Liturghie Arhierească în Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Lipova, Biserică Monument Istoric, care are prima atestare documentară în anul 1338. Citiți în continuare