Pentru sufletul vârstnicilor

Programul filantropic „Ceai bun de suflet” se desfășoară cu prilejul manifestărilor dedicate Zilei Persoanelor Vârstnice la nivel mondial. Luând exemplu și al altor asociații filantropice ale unor eparhii din țară, Asociația Filantropia Arad propune și anul acesta, în toată luna octombrie, implementarea în parohii a unor activități dedicate persoanelor vârstnice de pe cuprinsul întregii Arhiepiscopii a Aradului. Se are în vedere nevoia de implicare a vârstnicilor în viața comunității prin aportul experienței lor de o viață. Citiți în continuare

Comunicat de presă: Catedrala Veche a Aradului – 150 de ani de la târnosire

În zilele de 9-11 octombrie a. c., cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu al Aradului, se vor desfășura manifestările prilejuite de împlinirea a 150 de ani de la târnosirea Vechii Catedrale a Aradului. În acest context, Parohia Ortodoxă Română Arad-Centru, a organizat o serie de acțiuni cultural-bisericești sub genericul Catedrala Veche Ortodoxă a Aradului. Tradiție și actualitate – 150 ani de istorie, spiritualitate și cultură ecleziastică și care se vor derula după următorul program: Citiți în continuare

Cerc pastoral – misionar în parohia Șepreuș

În Duminica a XIX –a după Rusalii, în parohia Șepreuș, din protopopiatul Arad, a avut loc întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonați, din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel.

Cei 14 preoți prezenți în biserica parohială din Șepreuș, au săvârșit Taina Sfântului Maslu începând ora 1800, în prezența credincioșilor din parohie și a credincioșilor din parohiile învecinate. Citiți în continuare

Târnosirea bisericii mănăstirii din satul Roşia

În Duminica a 19-a după Rusalii, Mănăstirea ,,Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din satul Roşia, Protopopiatul Sebiş, s-a aflat în zi de mare sărbătoare, întrucât biserica mănăstirii a fost sfinţită. Slujba de sfinţire a fost oficiată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, din care au făcut parte şi părintele Alexandru Botea, protopopul Sebişului, părintele arhim. Nestor Iovan de la Mănăstirea Hodoş-Bodrog şi arhid. Tiberiu Ardelean, asistent universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad. Citiți în continuare

Un veteran s-a mutat la Domnul

O mare parte din locuitorii satului Caporal Alexa au participat în data de 01 octombrie 2015 la slujba de înmormântare a veteranului de război – Gheorghe Curta. Ceremonia religioasă s-a oficiat la casa veteranului de către un sobor de 5 preoţi din care 4 au fost parohi ai acestei parohii, în frunte cu P.C. Părinte Gabriel Cosmin Mariş consilier social al Arhiepiscopiei Aradului şi delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului. Citiți în continuare

Prăznuirea Acoperământului Maicii Domnului la Mănăstirea Arad-Gai

Mănăstirea Arad – Gai este una dintre puținele așezăminte monahale care să aibă trei hramuri închinate Maicii Domnului: „Veşmântul Maicii Domnului”, „Brâul Maicii Domnului” şi „Acoperământul Maicii Domnului”. Așadar, la praznicul Acoperământului Maicii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de ieromonahi şi preoţi a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica nouă a aceastei străvechi așezări monahale arădene, în prezenţa unui însemnat număr de credincioşi. Citiți în continuare

Deschiderea noului an universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”

În prima zi a lunii octombrie, de sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” a Universității „Aurel Vlaicu” Arad s-au desfășurat festivitățile de începere a noului an universitar 2015-2016.

Acestea au debutat cu slujba Sfintei Liturghii în Catedrala Veche, unde s-au înălțat rugăciuni spre întărirea și luminarea minții tuturor studenților și ostenitorilor acestui așezământ teologic. Citiți în continuare