Cerc misionar în parohia Almăș

Parohia  Almăş din protopopiatul Sebiş a fost astăzi 24.05.2015, cu începere de la ora 16, gazda întrunirii preoților din Cercului Pastoral-misionar  Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei,  de către preotul Moţ Crăciun-Dorel.

Întrunirea a avut loc în  Biserica parohială cu hramul „Bunavestire” și a fost precedată de Taina Sfântului Maslu săvârșită de cei 11 preoți prezenți, fiind prezenți la Sfânta Taină un număr foarte mare de credincioși din parohia Almăș și parohiile învecinate. Citiți în continuare

Cerc pastoral-misionar la Lipova Băi, Protopopiatul Lipova

Joi, 21 mai 2015, Cercul pastoral-misionar Radna, coordonat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Timotei, Arhiepiscopul Aradului, de către Pr. Vasile Jivănescu, s-a întrunit în Biserica cu hramul ,,Sf. Împărăţi Constantin şi Elena” din Lipova Băi.

Cu această ocazie  soborul de preoţi ce compun Cercul misionar Radna au săvârşit Taina Sf. Maslu în prezenţa numeroşilor credincioşi . Citiți în continuare

CERC MISIONAR LA PAROHIA PRĂJEȘTI

Joi, 21.05.2015, preoții din cercul misionar-pastoral Sebiș I, Protopopiatul Sebiș, conduși din încredințarea ÎnaltPreasfințitului Timotei Seviciu, de pr. Valentin Herbei s-au întrunit la Parohia Prăjești.

Întâlnirea, a avut loc în biserica parohială cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, unde alături de credincioșii prezenți, soborul preoțesc a săvârșit slujba Paraclisului Maicii Domnului. Citiți în continuare

Hramul bisericii parohiale din Cintei

Praznicul Înălţării la cer a Mântuitorului Iisus Hristos urmează marelui eveniment din istoria creştinismului Învierea Domnului. După patruzeci de zile în care Mântuitorul ,,s-a arătat multora’’ şi prin aceştia şi noi am ajuns a fi părtaşi adevărului Învierii,  urmează Înălţarea Sa la cer. Potrivit învăţăturii Sfântului Ioan Gură de Aur la acest praznic Fiul lui Dumnezeu a înălţat întreaga umanitate în Împărăţia cerească, prin urmare Înălţarea Sa este şi înălţarea noastră duhovnicească pe scara virtuţilor creştine.

Pentru credincioşii parohiei Cintei sărbătoarea împărătească a Înălţării la cer are un caracter cu totul special întrucât este hramul bisericii parohiale la care se mai adaugă şi pomenirea eroilor neamului românesc. Citiți în continuare

Sărbătorile Înălţării Domnului – Ziua Eroilor şi a Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena în Arhiepiscopia Aradului

În toate bisericile Arhiepiscopiei Aradului au fost săvârşite sfintele slujbe rânduite pentru această zi de întreită sărbătoare, continuându-se cu oficierea slujbelor de pomenire pentru eroii români căzuţi pe toate câmpurile de luptă şi din toate timpurile.

Foarte mulți credincioși arădeni au avut bucuria să participe la Sfânta Liturghie Arhierească oficiată la Catedrala arhiepiscopală  de către Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. Citiți în continuare

Prevenție și educație dentară

         Copiii Centrului de Zi „Nașterea Maicii Domnului” al Asociației Filantropia Arad au beneficiat de un program socio-medical de educație dentară. Programul a fost realizat de medici veniți din Marea Britanie, prin colaborare cu Asociația Networks, în perioada 18-19 mai 2015. Aceștia au desfășurat câte o oră de educație dentară și prevenție a problemelor dentare prin spălarea dinților corect și la timp, perioadă în care copiii au învățat cum trebuie să se spele corect pe dinți, ce fel de mâncare este sănătoasă pentru dantură și ce fel de alimente și băuturi dăunează bunăstării danturii. La final copiii au primit câte o pastă de dinți și o periuță. Citiți în continuare

CERC PREOȚESC LA PAROHIA BĂNEȘTI – PROTOPOPIATUL SEBIȘ

În Duminica orbului din naștere preoții aparținători Cercului Pastoral Misionar Hălmagiu s-au întrunit la Biserica din Bănești împreună cu protopopul locului P.C. Botea Alexandru, unde pentru început s-a oficiat  Taina Sfântului Maslu.

În cadrul temei generale „Misiunea Parohiei și a Mănăstirii azi” tânărul preot Buda Silviu Ionuț de la Parohia Lazuri a susținut referatul cu tema:„Despre virtuțile monahului în opera Sfântului Ioan Gură De Aur”.Pe lângă rolul covârșitor al mănăstirilor în istoria culturii și spiritualității Lumii creștine, vorbitorul l-a prezentat pe patriarhul Constantinopolului, autorul Liturghiei ce-i poartă numele, care nu numai că  a folosit „cuvinte de aur” în propovăduirea Evangheliei, a lăsat și adevărate principii morale ce stau și la ora actuală la baza formării slujitorilor altarelor, preoți și monahi, amintind între altele: despre slujirea aproapelui, rolul rugăciunii, ascultarea, dar și  intrarea în monahism și mai ales misiunea preoțească a monahului să fie luată după îndelungată chibzuință. Citiți în continuare

Universitatea de Vest ,,Vasile Goldiș” a organizat Zilele Academice Arădene – 25 de ani de istorie instituțională

Manifestările științifice organizate de Universitatea de Vest ,,Vasile Goldiș” din Arad cu ocazia celor 25 de ani de existență, în cadrul Zilelor Academice Arădene – ediția a XXV-a, în perioada 13-17 mai 2015, au cuprins peste 680 de lucrări științifice ale studenților și cadrelor didactice, întâlnirea Asociației Absolvenților ALUMNI-UVVG, întreceri sportive, dar și un dineu de gală, desfășurat la Palatul Cultural.

La deschiderea festivă din 14 mai 2015, între personalităţile care au luat cuvântul, precum şi la celelalte momente, fiind şi ÎPS Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului. Citiți în continuare

CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA CHIER, PROTOPOPIATUL INEU

         Duminică, 17.05.2015, a avut loc la Biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului, din parohia Chier, Protopopiatul Ineu, un eveniment duhovnicesc special cu ocazia întrunirii preoților din cercul pastoral- misionar Târnova, condus, din încredințarea Înalt Prea Sfințitului Arhiepiscop Timotei, de către P. C. Părinte Teodor Păiușan de la parohia Târnova.

Întrunirea cercului pastoral-misionar a început la orele 16:00 prin săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, unde a slujit un sobor format din 11 preoți, în frunte cu P. O. Părinte Protopop Adrian Zaha. La finalul slujbei părintele protopop Adrian Zaha a rostit un cuvânt de învățătură credincioșilor în legătură cu vindecarea orbului din naștere, Evanghelie citită la Sfânta Liturghie, despre mărturisirea lui Hristos fără rușine și fără teamă, într-o societate care astăzi este aproape mereu potrivnică Bisericii. Apoi părintele paroh Voicu Ivănuț a mulțumit tuturor preoților și credincioșilor prezenți la Sfântul Maslu. Citiți în continuare