CINSTIREA SFINTELOR ICOANE ÎN PAROHIA CĂRAND

În Duminica I-a din Postul Mare în Parohia Cărand, s-a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare de către preotul paroh Florin Gașpar, în prezența unui număr însemnat de credincioși.
În cadrul Sfintei Liturghii, preotul paroh a citit pastorala Sfântului Sinod la Duminica Ortodoxiei, expunând sistematic la sfârșitul slujbei principalele motive pentru care creștinii trebuie să cinstească Sfintele icoane. Citiți în continuare

Marșul pentru viață 2019 „Unic din prima secundă”, sâmbătă 23 martie

Cu bucurie vă adresăm invitația de a participa la a IX-a ediție națională a Marșului pentru viață, care în anul 2019 este intitulat „Unic din prima secundă”, și va avea loc în 23 martie. Municipiul și județul Arad vor fi parte integrantă din acest eveniment național.
În lume, Marșul pentru viață a fost organizat pentru prima dată la Washington. D.C., în 22 ianuarie 1974. În România, a fost organizat pentru prima dată la Sibiu și Timișoara în anii 2000. Citiți în continuare