Cerc pastoral- misionar în parohia Mândruloc

Parohia Mândruloc, protopopiatul Arad, a găzduit duminică, 30.08.2015, întrunirea preoţilor din Cercul Preoțesc nr. 6 Vladimirescu, coordonat din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de P.C. Preot Berceanu- Negrean Petru de la Parohia Vladimirescu I.

Întrunirea a debutat la ora 1800, în capela funerară a cimitirului din localitate cu hramul „Învierea Domnului”, prin oficierea slujbei Acatistului pentru cei adormiți, săvârşită de preoţii prezenţi. După momentul de rugăciune, a urmat prezentarea referatului cu tema Locul mănăstirii în mărturisirea credinței, dezvoltarea artei și culturii și promovarea unității naționale, de către Părintele Florea Gomboș, de la Parohia Livada. Citiți în continuare

Cerc pastoral-misionar la Cuvin

Duminică 30.08.2015 la parohia Cuvin, Protopopiatul Lipova, Arhiepiscopia Aradului s-a întrunit Cercul misionar nr. 3 Șiria, unde au participat preoții din Podgoria Aradului:  Dărău Petru și Doca Leonard de la parohia Pâncota, Mercea Nelu de la parohia Măderat, Radeș Mihai de la parohia Mâsca, Botezatu Iulian și Pavel Savu de la parohia Șiria,  Jula Petru de la parohia Cuvin, Ciorogariu Mircea de la parohia Ghioroc,  Florea Ioan de la parohia Miniș. Citiți în continuare

Întrunirea membrilor Oastei Domnului la Catedrala Veche din Arad

Există o tradiţie îndătinată de ani, ca în luna august, la Catedrala Veche din municipiul Arad să se întrunească fraţii şi surorile din cadrul Oastei Domnului în Adunarea anuală pe ţară.

Astfel, şi în acest an, Duminică, 30 august, fraţii ostaşi au participat aici la Utrenie şi la Sfânta Liturghie, săvârşite de către preoţii slujitori ai Parohiei Arad-Centru în frunte cu Preacuviosul Părinte dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului şi delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului. Din sobor a făcut parte şi părintele Iosif Toma, membru al Sfatului Frăţesc de la Sibiu. Citiți în continuare

Popas duhovnicesc la Mănăstirea Arad-Gai

În Duminica a 13-a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a efectuat o vizită canonică la Sfânta Mănăstire Arad- Gai. La sosire Înaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat de obştea maicilor în frunte cu maica stareţă stavrofora Magdalena Borteş. În noua biserică, purtând hramurile ,,Acoperământul, Veşmântul şi Brâul Maicii Domnului”, Chiriarhul a slujit Sfânta Liturghie arhierească în prezenţa soborului maicilor şi a mulţimii credincioşilor din municipiul Arad şi împrejurimi, care vin în mod frecvent să se închine în acest loc de trăire duhovnicească deosebită. Citiți în continuare

Slujire arhierească la Praznicul Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul

La praznicul Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul, care încheie şirul marilor sărbători ale anului bisericesc şi este rânduit cu zi de post, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească la Catedrala Veche din Arad, în fruntea soborului de preoţi şi diaconi ai parohiei.

În cuvântul de învăţătură cu titlul ,,Pomenirea dreptului cu laude”, temeluit pe textul pericopelor Apostolului şi Evangheliei zilei (Faptele Apostolilor 13, Marcu 6) şi a imnografiei bisericeşti, în mod deosebit troparul, Chiriarhul a prezentat personalitatea Sfântului Ioan Botezătorul, cu precădere aspectele principale ale activităţii ca înaintemergător al Mântuitorului şi îndreptător al vieţii morale din societatea vremii, totodată, mărturisitor al mesianităţii Mântuitorului, pentru care s-a bucurat de o cinstire deosebită din partea Bisericii. Între altele, Înaltpreasfinţia Sa a menţionat zilele de pomenire consacrate  şi istoria lor. Citiți în continuare

Taierea Cinstitului Cap al Sfantului Proroc Ioan Botezatorul (29 august)

La sfarsitul anului bisericesc, pe 29 august, Biserica Ortodoxa praznuieste ‘Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul’, zi de post.

Sfantul Ioan Botezatorul este cunoscut in mod special pentru sfintenia vietii lui, pentru severitatea ascezei si ravna inflacarata dupa dreptate si dupa cele ceresti. A fost denumit de imnologii Bisericii ‘inger in trup’ sau ‘inger omenesc’. Citiți în continuare

Cerc misionar în Parohia Igneşti

În data de 27 august 2015,  preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.1, Sebiş, coordonat, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Herbei Valentin, s-au întrunit la Biserica Ortodoxă cu hramul „Înălţarea Domnului” din Parohia  Igneşti, protopopiatul Sebiş, săvârşind slujba Acatistului Mântuitorului Iisus Hristos. Citiți în continuare

Tineri arădeni, pelerini prin Banat

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, Parohia Ortodoxă Aradul Nou în colaborare cu Asociația Filantropia Arad, a organizat un pelerinaj pentru copii, în ultima săptămână a anului bisericesc.

Pelerinajul s-a desfășurat pe perioada a două zile și s-a efectuat prin Agenția de Pelerinaje a Patriarhiei Române – Basilica Travel Arad la câte una dintre mănăstirile fiecărei eparhii din cadrul Mitropoliei Banatului, prima fiind Mănăstirea Hodoş Bodrog, urmând Mănăstirea Timişeni, Mănăstirea Nera și Catedrala Ortodoxă Mitropolitană din Timișoara. Deasemenea, s-au vizitat și obiectivele din zona turistică – Cheile Nerei, nemaivăzute de copii până acum. Citiți în continuare