Sărbătoarea Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul, la Catedrala Veche din Arad

Cu prilejul sărbătorii Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul, luni 29 august 2016, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop TIMOTEI a poposit în mijlocul comunității credincioșilor de la Catedrala Veche din Arad. Împreună cu soborul părinților slujitori de la această parohie, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Slujirea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop a fost legată de faptul că Sfântul Ioan Botezătorul este ocrotitorul catedralei istorice a Aradului. Citiți în continuare

Târnosire de biserică în satul Pârneşti

În Duminica a X-a după Rusalii, comunitatea din filia Pârnești, parohia Lupești, protopopiatul Lipova, a avut deosebita bucurie de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului. Credincioșii din sat, împreună cu fii satului și numeroși oaspeți l-au întâmpinat pe ierarh îmbrăcați în tradiționalele costume populare specifice Văii Mureșului. Chiriarhul arădean a târnosit cu acest prilej biserica cu hramul ,,Sf. Mare Mucenic Gheorghe” şi a săvârşit o slujbă de binecuvântare a lucrărilor efectuate în ultimii ani la sfântul locaș de cult zidit între anii 1938-1939.

După târnosire Inaltpreasfinţitul Părinte Timotei a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în locașul de cult, în fruntea unui ales sobor de preoți și diaconi. Din soborul slujitor au făcut parte părintele Teodor Vid, consilier administrativ-bisericesc, părintele Ioan Jidoi, protopopul de Lipova și numeroși preoţi din parohiile apropiate, precum și părintele Arhid. Tiberiu Ardelean. Au participat dl. Senator Constantin-Traian Igaș și primarul comunei Săvârșin dl. Ioan Vodicean. Răspunsurile liturgice au fost date de corul din Săvârşin. Citiți în continuare

OFERTĂ ACADEMICĂ ÎN PROFESII VOCAȚIONALE LA UVVG ARAD

UNIVERSITATEA DE VEST “VASILE GOLDIS” DIN ARAD

 FACULTATEA DE STIINȚE SOCIO-UMANE SI EDUCAȚIE FIZICĂ SI SPORT

 OFERTĂ ACADEMICĂ ÎN PROFESII VOCAȚIONALE

Sesiunea de înscrieri din Septembrie 2016

                        ASISTENȚA SOCIALĂ …O PROFESIE CU VOCAȚIE!

 

Dacă doriți să vă formați într-o profesie care beneficiază de o largă apreciere în tară și în străinătate și să beneficiați de o pregătire de o înaltă calitate academică și practică, dacă doriți să aprofundați cunoștințele și să vă desăvârșiți  pregătirea în latura pastoral- socială, dobândită în facultatea de teologie sau în activitatea clericală, facultatea noastră vă stă la dispoziție cu oferta optimă. Citiți în continuare

Festivalul Românilor de Pretutindeni, ediția a VII-a, la Covăsânț, în Arhiepiscopia Aradului

În organizarea Parohiei Ortodoxe Române din Covăsânț, din cadrul Protopopiatului Lipova, Arhiepiscopia Aradului, duminică 21 august 2016, a avut loc cea de-a VII-a ediție a Festivalului Românilor de Pretutindeni, care se desfășoară anual în această localitate, într-un loc foarte frumos amenajat al Parohiei și care se numește „Tabăra Ortodoxă de Păstrare și Conservare a Tradițiilor Românești”.

Ediția din acest an a fost binecuvântată prin prezența și cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului și Chiriarhul locului, a Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului și a Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria, care au participat la această manifestare împreună cu numeroși clerici din cele trei eparhii, între care s-a numărat și Părintele Boian Alexandrovici, Preot Paroh la Malainița și Protopop de Dacia Ripensis. Gazda și organizatorul întregii manifestări a fost Părintele Mihai Blaj, Paroh la Covăsânț și Consilier Economic al Episcopiei Aradului, care s-a preocupat foarte mult, de-a lungul timpului, atât de pastorația credincioșilor și tinerilor din parohia sa, cât și de formarea și dezvoltarea unor legături de suflet foarte frumoase și deosebit de importante cu tineri și credincioși români în special din jurul granițelor, din comunități istorice (Basarabia, Bucovina, Serbia, Ungaria și Bulgaria), dar și din alte părți (ca de pildă cei din Cehia și Slovacia). Citiți în continuare

Cerc pastoral misionar în Parohia Agrișu Mic, filia Botfei

În după-amiaza zilei de 21.08.2016, preoții din cadrul cercului misionar numărul 2 Beliu conduși din încredințarea Înalt Preasfințitului Arhiepiscop Timotei Seviciu de către Pc. Pr. Ioan Huțiu s-au adunat în Biserica cu hramul Intrarea în biserică a Maicii Domnului a filiei Botfei din cadrul Parohiei Agriju Mic, pastorată de vrednicul Pr. Radu Sas.
​Întâlnirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu de către 14 preoți, participând și un număr mare de credincioși atât din filie cât și din alte parohii învecinate.
​Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Pc. Pr. Ioan Morar din parohia Seliștea, pe marginea Evangheliei din Duminica a IX-a după Rusalii, arătând că statornicia în credință a credincioșilor și așezarea prin aceasta sub acoperământul harului lui Dumnezeu înseamnă de fapt să rămânem în corabia salvatoare a Bisericii pe care nici vânturile și nici valurile nu o pot abate din drumul său pentru că în această corabie cârmaci este însuși Hristos Domnul – Capul nevăzut al ei. Citiți în continuare

Festivalul Românilor de Pretutindeni în Parohia Covăsânţ

Duminică, 21 august, în Parohia Covăsânţ, Protopopiatul Lipova, din Arhiepiscopia Aradului, s-a desfăşurat cea de a VII-a ediţie a Festivalului Românilor de Pretutindeni. Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, din anul 2010, manifestarea cultural-spirituală se desfăşoară în această comunitate la iniţiativa pr. paroh Mihai-Octavian Blaj, consilier economic la Centrul eparhial. Şi în acest an au participat formaţii şi ansambluri folclorice din România, Moldova – Chişinău, Timocul de Vest – Serbia, Timocul de Est – Bulgaria, Ungaria și Ucraina- Cernăuți. În prima parte a zilei, oaspeţii şi gazdele au participat la slujba Sfintei Liturghii în biserica din Covăsânţ. Citiți în continuare

Tinerii din Firiteaz – pelerini în Moldova și Bucovina

Luna August a anului 2016 va reprezenta pentru șapte dintre cei mai apropiați tineri față de biserica din parohia Firiteaz, Protopopiatul Arad, o binecuvântare și o perioadă încărcată de emoție și bucurie. După ce și-au sărbătorit hramul, la praznicul Adormirii Maicii Domnului, tinerii sârguincioși și extrem de atașați de biserică și activitățile ei, au primit de la părintele lor duhovnicesc în dar, un pelerinaj la mănăstirile din Moldova și Bucovina. Pelerinajul s-a desfășurat pe parcursul a cinci zile, în care s-au închinat la mai multe sfinte moaște, au vizitat 20 de mănăstiri, parcurgând împreună aproximativ 2000 km.
Pelerinajul acesta a fost organizat, în primul rând, pentru a-i răsplăti pe toți acești tineri, care pe parcursul celor aproape doi ani de când a fost instalat noul preot în parohia lor, au fost nelipsiți de la toate slujbele, manifestându-se cu o dragoste deosebită față de biserică, fiind de un real folos pentru buna organizare a tuturor serviciilor religioase. Acești tineri susțin pe deplin cântarea la strană, se îngrijesc de curățenia din biserică și ajută în toate activitățile sociale, culturale și pastoral-misionare desfășurate în cuprinsul acestei parohii. Citiți în continuare

Cerc pastoral-misionar în parohia Vărșand

Parohia Vărșand din protopopiatul Arad a găzduit duminică 21.08.2016 întrunirea preoților din cercul pastoral-misionar Chișineu-Criș condus de Pr. Daniel-Mirel Dumitru.
Întrunirea a debutat la ora 1800 prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârsită de 13 preoți.
Cuvântul de învățătură a fost rostit de părintele Vidican Nicolae, din parohia Mișca, pe tema Evangheliei din Duminica a IX-a dupa Rusalii, arătând cât de importantă este încrederea în purtarea de grijă a lui Dumnezeu, Care nu ne lasa să călătorim singuri pe marea acestei vieți, ci ne-a lăsat biserica, corabia cu care să ajungem la limanul mântuirii. Părintele paroh Dragoș Milan a mulțumit părintelui Vidican Nicolae pentru cuvântul de invățătură, celor 13 preoți din cercul misionar pastoral pentru impreuna-slujire și nu în ultimul rând, credincioșilor pentru participare într-un număr atât de mare la Sfânta Taină. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Rădeşti

Duminică, 21 august 2016, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Cuvioasa Parascheva” din parohia Rădeşti, protopopiatul Sebiş.
În cadrul acestei întruniri s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au participat credincioşi din parohia Rădeşti şi parohiile învecinate.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română”, preotul Vesa Ioan de la parohia Iosășel, a susţinut temele: 1.Cultivarea iubirii, prieteniei și respectului față de aproapele-fapta bună și ajutorarea tinerilor.
2.Personalitatea, educația culturală și activitatea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul în slujba limbii române. Citiți în continuare