Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu la slujba Canonului celui Mare de la Capela Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad

Urmând tradiţia consacrată deja la Facultatea de Teologie „Ilarion V. Felea”, prima săptămână din Postul cel Mare este săptămâna duhovnicească a studenţilor teologi şi a dascălilor acestei instituţii teologice. În acest sens, în Paraclisul studenţilor din curtea Facultăţii, în fiecare dintre serile acestei săptămâni a fost săvârşită rânduiala Pavecerniţei celei Mari împreunată cu cât o parte a Canonului celui Mare de pocăinţă al Sfântului Andrei Criteanul, aşa cum prevede rânduiala liturgică a Triodului. Citiți în continuare

Săptămâna duhovnicească a începutului Postului Mare, la Facultatea de Teologie Ortodoxă Ilarion V. Felea din Arad

Urmând tradiţia consacrată deja la Facultatea de Teologie „Ilarion V. Felea”, prima săptămână din Postul cel Mare este săptămâna duhovnicească a studenţilor teologi şi a dascălilor acestei instituţii teologice. În acest sens, în Paraclisul studenţilor din curtea Facultăţii, pe lângă programul liturgic obişnuit al dimineţilor din Postul Mare, care cuprinde săvârşirea miercurea şi vinerea a Liturghiei Darurilor Înaintesfinţite, în fiecare dintre serile acestei săptămâni a fost săvârşită rânduiala Pavecerniţei celei Mari împreunată cu cât o parte a Canonului celui Mare de pocăinţă al Sfântului Andrei Criteanul, aşa cum prevede rânduiala liturgică a Triodului. Citiți în continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în Duminica Ortodoxiei din anul Domnului 2018

În Duminica Ortodoxiei, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a transmis o scrisoare pastorală clerului şi credincioşilor:

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler şi Preaiubiţilor credincioşi din cuprinsul Patriarhiei Române,

Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh, iar de la noi părinteşti binecuvântări! Citiți în continuare

Slujba Canonului cel Mare, săvârșită de PS Părinte Emilian Crișanul

Potrivit tradiției, în primele patru zile din prima săptămână a Postului Mare, în bisericile ortodoxe se săvârșește Slujba Pavecerniței Mari și Canonul Sfântului Andrei Criteanul. În Eparhia Aradului, în această săptămână, în toate bisericile parohiale și mănăstirești, s-a săvârșit această  slujbă, la care, credincioșii participă cu multă evlavie. Citiți în continuare

Tatăl PS Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, a fost condus pe ultimul drum

Marți, 20 Februarie 2018, în biserica parohială din satul Chelmac, Protopopiatul Lipova, un sobor de ierarhi, preoți și diaconi, au săvârșit slujba de prohodire pentru cel care a fost Constantin-Alexandru Mănuilă, tatăl Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei. Din sobor de ierarhi au făcut parte: IPS Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, PS Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, PS Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, PS Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, PS Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, PS Părinte Paisie Lugojanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și PS Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Citiți în continuare

Slujire arhierească și binecuvântare de lucrări în Parohia Odvoș

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, 18 februarie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a efectuat o vizită chiriarhală pe Valea Mureșului, în Parohia Odvoș, Protopopiatul Lipova. Cu acest prilej, Chiriarhul arădean a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în biserica parohială cu hramul ,,Buna Vestire”, înconjurat de un sobor de slujitori, în prezența oficialităților județene și locale și a numeroși credincioși. Din sobor au făcut parte Pr. Mircea Șirian, secretar al Protopopiatului Lipova, Pr. Gheorghe Cora, din Parohia Milova, Pr. paroh Cosmin Corâci și Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial. Citiți în continuare

Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, în Parohia Sânleani

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, preotul și credincioșii din Parohia Sânleani, Com. Livada, Protopopiatul Arad, au trăit clipe de aleasă bucurie duhovnicească. În mijlocul acestora s-a aflat Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Ierarhul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială cu hramul ,,Pogorârea Sfâântului Duh”, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența oficialităților locale în frunte cu domnul Iosif Bimbo, primarul localității Livada și a numeroșilor credincioși. Din sobor au făcut parte: Pr. Teodor Pavel de la Catedrala Veche din Arad, Pr. Teodor Faur de la Parohia Aradul Nou, Pr. paroh Florea Gomboș, Arhid. Mircea Proteasa și Arhid. Gheorghe Lehaci. Citiți în continuare