Mesaj de consolare şi comuniune la un an de la tragedia din Clubul Colectiv

La un an de la trecerea la cele veșnice a celor 64 de victime ale incendiului de la Clubul Colectiv din Bucureşti, în numele ierarhilor, clericilor și credincioșilor mireni ai Bisericii Ortodoxe Române, adresăm un cuvânt părintesc de consolare şi comuniune în rugăciune familiilor şi tuturor celor care îi plâng pe cei dragi, decedați în incendiul din Clubul Colectiv.

Ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Biruitorul morții, să odihnească împreună cu drepții sufletele celor decedați în lumina şi pacea Împărăției lui Dumnezeu. Citiți în continuare

Vizite chiriarhale pe Valea Mureșului

Miercuri, 26 Octombrie 2016, în ziua de pomenire a Sfântului Mare Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a poposit în parohiile Odvoș și Julița din Protopopiatul Arad.

La orele dimineții a participat la Slujba Utreniei în biserica ,,Bunavestire” din Parohia Odvoș, unde a fost întâmpinat de preotul Cosmin-Călin Corâci. Citiți în continuare

Simpozion aniversar ,,Teologia în Universitate”

Facultatea de Teologie „Ilarion V. Felea” din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad sărbătoreşte 25 de ani  de „Teologie în Universitate”. Un eveniment care aduce la Arad personalităţi ale învăţământului teologic din ţară, profesori, preoţi, studenţi care vor participa la seria de manifestări prilejuite de această aniversare.

„Este un eveniment important pentru universitatea noastră. Facultatea de teologie a reprezentat întotdeauna un reper pentru mediul academic. În cei 25 de învăţământ teologic la Arad, facultatea a reuşit să dezvolte studii masterale şi şcoală doctorală pe domeniu, a reuşit să revigoreze învăţământul românesc în această parte de ţară şi să păstreze tradiţia şcolii arădene de teologie” a punctat rectorul UAV, prof.univ.dr Ramona Lile Citiți în continuare

Ceremonial de Ziua Armatei la Arad

În ziua de 25 Octombrie 2016, au fost organizate în Piața Avram Iancu manifestările prilejuite de Ziua Armatei. Parte dintre acestea s-au desfășurat la Cercul Militar Arad.
Astfel, în Piața Avram Iancu, înce­pând de la ora 10.10 s-a dat semnalul de acțiune, a fost acordat onorul militar, iar după Salutul Drapelului de Luptă şi al Gărzii de Onoare a fost intonat Imnul Național. Mai apoi, cei prezenți au luat parte la un ceremonial religios oficiat de Înaltpreasfintitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, după care au putut fi ascultate evocări şi alocuţiuni privind semnificaţia zilei de 25 octombrie. Ceremonia a conti­nuat cu depuneri de coroane şi jerbe de flori la Monumentul Ostașului Român. Mai apoi, Garda de onoare a defilat. La Cercul Militar Arad, de la ora 13.00 a fost organizat un spectacol artistic sus­ținut de corul Filarmonicii – „Semeața Armie Română”. Citiți în continuare

Cerc pastoral misionar în Parohia Vladimirescu I

În dupa-amiaza zilei de 23 octombrie 2016, la ceas de seara, parohia ortodoxă Vladimrescu I a găzduit întrunirea cercului pastoral misionar numărul 6 din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, coordonat de preot Petru Bercean-Negrean. Întrunirea a debutat cu săvârșirea slujbei Vecerniei de către soborul preoților arondați cercului, în prezența unui număr mare de credincioși. La finalul slujbei, părintele profesor dr. Adrian Murg de la parohia Horia a rostit un bogat cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a reliefat personalitatea Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul, în contextul anului dedicat omagierii lui, prezentând rolul său de apostol al ortodoxiei și culturii românești. Citiți în continuare

Calendarul de perete pentru anul 2017, al Arhiepiscopiei Aradului

Credincioşii arădeni, începând cu aceste zile, pot avea acces la calendarul creştin-ortodox pentru anul 2017. Apărut la Tipografia Arhidiecezană din Timisoara calendarul tip foaie de perete va fi distribuit în toate bisericile din cuprinsul Eparhiei. El se va găsi la toate bisericile si mănăstirile din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului, precum si la magazinele Diecezane din Arad. În scurt timp o sa apară la pangare si calendarele de birou precum si cele tip agendă.

Toate cele trei calendare sunt realizate în condiţii grafice deosebite şi cuprind: calendaristica pentru anul 2017 şi rânduieli bisericeşti aprobate de Sfântul Sinod al BOR, durata exactă a posturilor şi indicarea celorlalte zile de post, zilele în care nu se săvârşeşte Sfânta Liturghie (aliturgice) sau zilele în care nu se fac nunţi în anul 2017, alte zile şi date mai importante, sărbători bisericeşti naţionale, zile şi sărbători legale în care nu se lucrează. Citiți în continuare

Binecuvântare de lucrări în Parohia Galşa

În după-amiaza zilei de duminică, 23 octombrie 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului alături de Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului au poposit în Parohia Galşa din Protopopiatul Lipova, unde cei doi ierarhi înconjuraţi de un numeros sobor de preoţi şi diaconi au sfinţit o troiţă ridicată în curtea bisericii şi au binecuvântat noul lumânărar şi noua bibliotecă parohială.

În continuare Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei a săvârşit în biserica parohială cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”slujba Vecerniei la sfârşitul căreia a adresat un bogat cuvânt de învăţătură credincioşilor prezenţi în număr mare. Citiți în continuare

Slujire arhierească în Parohia Pâncota

În Duminica a 23-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Pâncota, Arhiepiscopia Aradului. Cu acest prilej ierarhul  încojurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit în biserica parohială cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Sfânta Liturghie în prezenţa autorităţilor locale şi a unui număr însemnat de credincioşi. Răspunsurile liturgice au fos date de grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeşului. La final a fost săvârşită o slujbă de pomenire pentru ctitorii şi slujitorii bisericii dar şi pentru înaintaşii ierarhului caransebeşan. Citiți în continuare

Cerc pastoral – misionar în Parohia Cruceni

În duminica a XXIII – a după Rusalii, în Parohia Cruceni din Protopopiatul Arad au continuat întâlnirile preoţeşti cu caracter pastoral-misionar, dedicate Anului omagial al educaței religioase și Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul și al tipografilor bisericesti. Întrunirea a debutat cu oficierea Vecerniei, săvârşită în biserica parohială cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir“. Citiți în continuare