Apariţie editorială: ,,Pelerini cu Hristos Cel înviat spre dobândirea Duhului Sfânt. Semnificaţia Duminicilor Penticostarului pe înţelesul tuturor”

Zilele acestea, Părintele Conf. Univ. Dr. Lucian Farcaşiu, titularul Catedrei de Teologie Liturgică şi teologie Pastorală de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad, a publicat o nouă lucrare teologică dedicată publicului larg, referitoare la perioada Penticostarului şi semnificaţia sa duhovnicească. Lucrarea intitulată sugestiv Pelerini cu Hristos Cel înviat spre dobândirea Duhului Sfânt. Semnificaţia Duminicilor Penticostarului pe înţelesul tuturor apare la Editura Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad.

În această lucrare, autorul continuă cercetarea începută cu câțiva ani în urmă, cercetare dedicată perioadei Triodului și semnificației duhovnicești a acesteia, ca vreme a pregătirii pentru  Învierea lui Iisus Hristos. În acest sens, mesajul duhovnicesc al acestei noi cărți, se doreşte, după cum afirmă autorul, un „pelerinaj împreună cu Hristos Cel Înviat între Paști și Pogorârea Duhului Sfânt, înţelegând că prin Pogorârea Sfântului Duh, devenim pelerini spre Împărăția lui Dumnezeu, în interiorul Bisericii ca trup tainic al lui Hristos cel Înviat” (p. 8). Citiți în continuare

Admitere la Seminarul Teologic Ortodox din Arad

Miercuri, 27 mai 2015, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad s-a desfășurat examenul de admitere în clasa a IX-a, pentru anul școlar 2015-2016. Conform metodologiei în vigoare privitoare la admiterea în licee vocaționale teologice, cei douăzeci de candidați au fost examinați în cadrul vizitei medicale, apoi au susținut proba orală (dicție, ritm, muzică), toți fiind declarați admiși. Citiți în continuare

Anul pastorației în mănăstiri, în cadrul Festivalului Logos, la Arad

În cadrul manifestărilor spirituale și cultural-filantropice ale Festivalului internațional Logos, anului pastorației în mănăstiri i s-a consacrat un eveniment particular, prin evocarea, marți seara, 26.05. 2015, la Sala festivă a Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad, a personalității Cuviosului Paisie Aghioritul, canonizat recent de Patriarhia Ecumenică.

„Personalitatea Cuviosului Paisie a fost prezentată prin intermediul artei a șaptea, filmul. Mai multe documentare, interviuri și chiar mărturii directe ale Părintelui Paisie au fost prezenatate în Festivalul Logos, pentru a evoca viața, învățătura și activitatea duhovnicească de îndrumare a credincioșilor a Părintelui aghiorit. Astfel, Festivalul face reală întâlnirea între artă și spiritualitate, între cult și cultură, între media și evanghelizare prin promovarea ethosului creștin prin intermediul filmului documentar. Festivalul este totodată și prilejul întâlnirii dintre cultură și filantropie”, ne-a transmis Arhim. Teofan Mada, vicar-administrativ, coordonator festival. Citiți în continuare

Festivitate de premiere a elevilor arădeni la olimpiada naţională

Marţi, 26 mai 2015, începând cu ora 17.30, în sala festivă a Colegiului Național „Moise Nicoară” Arad, a avut loc ,,Festivitatea de recunoaştere a meritelor olimpicilor naţionali pe discipline din judeţul Arad”, precedată de o conferință de presă. Evenimentul a fost organizat de Inspectoratul Școlar Județean Arad, cu sprijinul moral și material al Consiliului Județean Arad prin Centrul Cultural Județean Arad, și cu aportul sponsorilor  S.C. GOALAPACK Nădab SRL și GRAFIT SRL.

Festivitatea a fost deschisă de un moment artistic – feerie muzicală după povestea Capra cu trei iezi, aranjament muzical: prof. Dor Niculescu. Acompaniament: cvintetul Liceului de Arte „Sabin Drăgoi” Arad, realizat de elevi de la secția ARTA ACTORULUI și corul PRICHINDELUL condus de doamna prof. Corina Teuca. Citiți în continuare

Festivitate de absolvire la Seminarul Teologic arădean

Marți, 26 mai 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad s-au desfășurat festivitățile de absolvire pentru cea de-a 17-a generație de elevi seminariști.

După ce toți cei prezenți au intonat Rugăciunea Domnească şi Imnul de Stat al României, în deschidere Părintele prof. Pompiliu Gavra, Directorul Seminarului arădean, a transmis mesajul de salut întregii asistențe și implicit cel de felicitare către absolvenții promoției 2015, după care, în auzul ultimului clinchet de clopoțel, absolvenților clasei a XII-a le-au fost înmânate diplomele de absolvire de către pr. Dacian-Emilian Nan, dirigintele clasei a XII-a.
Citiți în continuare

Înscrierea la ora de religie se face pentru toată perioada şcolarizării

Parlamentul a adoptat modificările aduse articolului 18 (alin. 2) din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011 privind modalitatea de înscriere la ora de religie. Astfel, „înscrierea elevului pentru a frecventa orele de religie se face prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor“, iar „schimbarea acestei opţiuni se face tot prin cerere scrisă“. Cererile deja depuse rămân valabile pe toată perioada şcolarizării sau până la eventuala retragere. Senatul, camera decizională, a votat luni, 18 mai 2015, proiectul de lege privind înscrierea la ora de religie cu 119 voturi „pentru“ şi 2 „împotrivă“, punând în acord Legea educaţiei naţionale cu Decizia Curţii Constituţionale nr. 669/2014. Citiți în continuare

Simpozion Naţional ,,Academician Nicolae Cajal – Fondatorul imunologiei moderne din România”

Universitatea de Vest „Vasile Goldiș din Arad a organizat, luni, 25 mai 2015, începând cu orele 10.00, la Sinagoga neologă a Comunităţii evreilor din Municipiul Arad, Simpozionul Național „Academician Nicolae Cajal – Fondatorul imunologiei moderne din România”.

La lucrările simpozionului a participat Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, care în alocuţiunea rostită în plen a evocat memoria academicianului Nicolae Cajal, Preşedinte al Federaţiei comunităţilor evreieşti din România, om al religiei, al ecumenismului ,,inter-religios”. ,,Am avut prilejul să-l întâlnim adesea, în cadrul unor dialoguri academice, dar şi religioase, în dorinţa comună de a căuta şi identifica posibilităţi de apropiere între oameni. Va rămâne în memoria noastră ca un îndemn în misiunea de slujire a omului în latura medicală. Dumnezeu să aşeze sufletul celui comemorat în lumina cea veşnică. Fie-i memoria binecuvântată!”, a încheiat Chiriarhul. Citiți în continuare

Moment festiv pentru Seminarul Teologic Ortodox Arad

Duminică, 24 mai 2015, la biserica parohiei Arad Centru (Catedrala Veche) a fost oficiată vecernia ce a marcat absolvirea cursurilor de către elevii generaţiei 2015, de la Seminarul Teologic Ortodox Arad, diriginte avându-l pe părintele Emilian-Dacian Nan.

În cadrul slujbei au fost înălţate către Dumnezeu rugăciuni de mulţumire pentru binefacerile ce au fost revărsate asupra absolvenţilor în cei patru ani de studii.

Părintele director, Pompiliu Gavra, a adresat un cuvânt de felicitare în care a scos în evidenţă responsabilitatea mărturisirii credinţei după chipul Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I ecumenic, prăznuiţi în această duminică. Citiți în continuare

Slujire arhierească la parohia Chișineu-Criș I

Biserica cu hramul ,,Înalțarea Domnului’’ din parohia Chișineu-Criș I, protopopiatul Arad, a îmbrăcat duminică, 24 mai 2015, straie de sărbătoare.

La invitația preotului paroh Daniel-Mirel Dumitru, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu a poposit în mijlocul credincioșilor parohiei pentru a săvârși Sfânta Liturghie cu ocazia prăznuirii hramului acestei sfinte biserici. La orele 09:30, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei, însoțit de părintele arhidiacon Tiberiu Ardelean, a fost întâmpinat în fața bisericii de copii și de mulțimea credincioșilor, avându-l în frunte pe părintele paroh, care a adresat Înaltului oaspete un cuvânt de bun venit. Citiți în continuare