Cerc pastoral-misionar în Parohia Sântana I  

 Marţi, 30 iunie 2015, in Parohia Sântana I, din Protopopiatul Arad, cu binecuvântarea  Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a avut loc întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonaţi de către părintele Nicolae Rădulescu. Întâlnirea a avut loc în biserica parohială, în mijlocul preoţilor fiind şi Protos. Dr. Iustin Popovici, consilierul cultural al Arhiepiscopiei, care din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, a transmis preoţilor prezenţi  binecuvântarea Chiriarhului locului.

Citiți în continuare

Pelerinaj social la Mănăstirea Hodoș-Bodrog

 Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului, luni, 29 iunie 2015 cu prilejul Sărbătorii „Sfinților Apostoli Petru și Pavel”, Sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului a organizat, în parteneriat cu DGASPC Arad, prin bunăvoința doamnei director general Erika Stark, un pelerinaj social al copiilor Centrului de Primire Minori Arad la Sfânta Mănăstire Hodoș-Bodrog.

Copiii au fost primiți cu multă dragoste de Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nestor Iovan starețul mănăstirii și au participat la Sfânta Liturghie. O parte dintre copii au primit cu această ocazie și Sfânta Împărtășanie, pentru prima dată în viața lor, prin grija însoțitorilor. Citiți în continuare

Parohii vacante – mediul urban

Centrul eparhial anunţă publicarea la concurs, până la data de 17 iulie 2015, a următoarelor parohii din mediul urban:

1. Parohia Şega II, Protopopiatul Arad: două posturi de preot

2. Parohia Pecica II, Protopopiatul Arad : post vacant-preot paroh

3. Parohia Chişineu Criş II, Protopopiatul Arad: post vacant – preot paroh

4. Parohia Comlăuş, Protopopiatul Arad: două posturi de preot

Cei interesați se vor adresa pe cale ierarhică, Centrului eparhial. Examenul se va desfășura în data de 23 iulie 2015.

Parohii vacante

Centrul eparhial anunţă publicarea la concurs, până la data de 17 iulie 2015, a următoarelor parohii:

Parohia Munar: post vacant – preot paroh, Protopopiatul Arad, categoria a III-a, cu un număr de 370  credincioşi. Are biserică şi casă parohială. Citiți în continuare

SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA PARACLISUL ARHIEPISCOPAL DIN CIMITIRUL POMENIREA

În ziua de pomenire a Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, credincioşii paraclisului arhiepiscopal în cimitirul ,,Pomenirea”, din Municipiul Arad, au trăit momente de înălţare sufletească, prilejuite de săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti de către Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

Înaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat de preotul slujitor al bisericii, Ioan Pagubă, înconjurat de un număr mare de credincioşi, dar şi de copiii care au primit binecuvântarea  arhierească în această zi de sărbătoare. Citiți în continuare

CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA NADĂȘ, PROTOPOPIATUL INEU

Duminică, 28.06.2015, a avut loc în Biserica cu hramul Sfinții Apostoli Petru și Pavel, din parohia Nadăș, Protopopiatul Ineu, un eveniment duhovnicesc special cu ocazia întrunirii preoților din cercul pastoral- misionar Târnova, condus, din încredințarea Înalt Prea Sfințitului Arhiepiscop Timotei, de către P. C. Părinte Teodor Păiușan de la parohia Târnova. Citiți în continuare

Taina Sfântului Maslu în Parohia Bodrogul-Nou

În contextul Anului omagial al  Misiunii Parohiei şi Mănăstirii azi şi a marilor păstori de suflete din eparhii. Duminică 28 Iunie 2015 ,ultima dintre cele trei Duminici ale Postului Sfinților Apostoli Petru șI Pavel,  în parohia Bodrogul-Nou, protopopiatul Arad s-a săvarsit Taina Sfântului Maslu, in prezența a numeroși credinciosi din parohie si din parohiile învecinate. Slujba a fost săvârsita de un sobor de preoți  din care au facut parte Pr. Petrică Ungur de la parohia Felnac, Pr.Sorin Higioșan de la parohia Zădăreni, Pr.Marius Braiț de la parohia Fiscut și Pr. Paroh Bogdan-Ioan Tod . La sfârșitul slujbei părintele Petrică Ungur a rostit un frumos cuvânt de invățătura, plecand de la pericopa Evanghelică a Duminicii a 4 dupa  marele Praznic al Rusaliilor, a vindecarii slugii sutașului,subliniind astfel importanța rugaciunii pentru aproapele nostru care se află in suferință. Citiți în continuare

Cerc pastoral-misionar în Parohia Tisa, Protopopiatul Sebiş

În duminica a IV-a după Rusalii, 28.06.2015, a avut loc întrunirea Cercului Pastoral Hălmagiu, coordonat din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, de către preotul Ioan Vand,  în Parohia Tisa, Protopopiatul Sebiş.   După săvârșirea Tainei Sfântului Maslu preotul Nicolae Ciprian Briciu a susținut referatul cu titlurile:

  1. „Lucrarea Filantropică a Bisericii în Societatea contemporană”;
  2. „Preotul ca singurul intelectual cea mai rămas în parohiile sărace”;
  3. „Implicarea preotului și a autorităților locale în construirea de lăcașuri noi și restaurarea celor vechi”.

Citiți în continuare