Sărbătoare duhovnicească în parohiile Fântânele şi Micalaca Nouă – zona 300

Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, s-a aflat duminică, 29 noiembrie 2015, în mijlocul credincioşilor din Parohia Fântânele, Protopopiatul Arad. Chiriarhul a fost întâmpinat cu un cuvânt de beneventare de către preotul paroh Dan Mândra. Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, alături de un sobor de preoți, alcătuit din preoții Viorel Nan, Ispas Ruja, Codin Șimonca, diaconii Tiberiu Ardelean și Caius Cuțaru, în prezenţa oficialităților locale şi a numărului mare de credincioşi veniţi la Sfânta Liturghie arhierească. Citiți în continuare

MASLU ȘI CERC PASTORAL ÎN PAROHIA CIUNTEȘTI, PROTOPOPIATUL INEU

Duminică, 29 noiembrie 2015, la orele după-amiezii, credincioșii Parohiei Ciuntești din Protopopiatul Ineu, la invitația Pr. Paroh Sorin Streulea, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, au trăit momente deosebite, deoarece în Biserica cu Hramul „Adormirea Maicii Domnului”, monument istoric, a avut loc două evenimente însemnate în viața parohiei.
Astfel, un sobor de preoți au săvârșit Taina Sfântului Maslu, înălțând rugăciuni lui Dumnezeu pentru credincioșii parohiei, dar și pentru cei bolnavi în spitale sau la casele lor, precum și pentru cei pe care-i poartă în sufletele și în inimile lor. Citiți în continuare

Campania „Alege Viaţa” în Parohia Mâsca

În Parohia Ortodoxă Română Mâsca din Protopopiatul Lipova al Arhiepiscopiei Aradului, prin arhiereasca binecuvântare a Înaltpreasfinţitului Timotei al Aradului a avut loc o acţiune provita, binevenită în Postul Naşterii Domnului. Este vorba de o conferinţă, sau mai bine – zis, o prezentare de materiale informative legate de campania „Alege Viaţa”: contracepţie, avort, natalitate, etc. Aceasta este ca o prelungire a campaniei „Antidrog, Provita”, dezvoltată de Arhiepiscopia Aradului, prin Sectorul Social. Citiți în continuare

Înaltpreasfințitul Părinte Timotei al Aradului aniversează şase ani de la întronizarea ca Arhiepiscop

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, aniversează astăzi, 28 noiembrie 2015, şase ani de la ridicarea la rangul de Arhiepiscop.

Înaltpreasfinţia Sa s-a născut la 4 iunie 1936 în Timișoara. A studiat la Liceul Diaconovici Loga din Timișoara (1946-1953), la Institutul Teologic Universitar din București (1953-1957), cursuri de doctorat tot acolo (1957-1960), doctor în teologie din 1972; studii de specializare la Facultatea de Teologie Protestantă din Neuchâtel (1967), Institutul Ecumenic de la Bossey (1967-1968) și la Facultatea de Teologie din Fribourg (1971-1972). Citiți în continuare

Serile duhovnicești de la Catedrala Veche, a patra manifestare

Seria conferințelor duhovnicești de la Catedrala Veche, a ajuns la cea de-a patra manifestare concretizată prin întâlnirea dintre credincioșii Parohiei Arad-Centru și părintele prof. univ. dr. Cristinel Ioja, președintele senatului Universității „Aurel Vlaicu” din Arad și preot slujitor al Parohiei Arad-Centru. În sala de festivități a parohiei, vineri seara la ora 18, distinsul părinte profesor a prezentat conferința cu tema „Sensul sărbătorii. Creștini într-o lume secularizată”. În deschiderea întâlnirii părintele Traian Micoroi, Parohul Catedralei Vechi, a conturat bogata activitate universitară și de cercetare a părintelui Cristinel Ioja. Citiți în continuare

Elevi arădeni participanți la Concursul interjudețean de la Caransebeș

ZILE NAȚIONALE ALE ROMÂNIEI

Concurs interjudețean

Proiect educativ interdisciplinar

Ediția a IV-a

În fiecare an românii îşi serbează Zilele Naţionale: 30 noiembrie, cea bisericească, în care-l prăznuim pe Sfântul Apostol Andrei Întâiul Chemat, Ocrotitorul României, cel care a adus creştinismul pe teritoriul românesc şi 1 Decembrie-Ziua Naţională a României, în care sărbătorim Marea Unire Naţională de la Alba Iulia, din 1 decembrie 1918. Citiți în continuare

Binecuvântare pentru Spitalul Clinic de Urgență Județean Arad

Joi, 26 noiembrie 2015 a fost inaugurată Unitatea de Primire Urgențe și Ambulatoriu din cadrul Spitalului Clinic de Urgență Județean Arad, cu prilejul finalizării lucrărilor de reabilitare, modernizare și extindere pe o suprafață de 2600 mp, după 5 ani de investiții de aproape 8 milioane de euro.
Prezent la aceast eveniment, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, a săvârșit o slujbă de binecuvântare a lucrărilor, înconjurat de un sobor de preoți.

Citiți în continuare

Conferinţa duhovnicească „Creştinii şi crizele lumii de azi” la Arad

Cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, marţi, 24 noiembrie 2015, la ceas de seară, în Sala Casei Armatei din Arad, a fost susţinută conferinţa „Creştinii şi crizele lumii de azi”, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim Joantă, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

Citiți în continuare

Părintele Ic. Stavr. Leonte Para, din Parohia arădeană Şimand, a trecut la cele veșnice

Luni, 23 noiembrie 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, împreună cu Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria și înconjuraţi de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, din părţile Aradului, dar şi din alte judeţe, au oficiat în biserica Parohiei Şimand, din Protopopiatul Arad, slujba de prohodire a Părintelui Iconom Stavrofor Leonte Para (24 ianuarie 1944- 21 noiembrie 2015), fost Preot Paroh în această Parohie vreme de 43 de ani. Citiți în continuare