Conferința „Omul, chip al Slavei Dumnezeieşti”, în Festivalul Filocalia

În cadrul Festivalului Filocalia a avut loc joi, 23 aprilie 2015, la Teatrul clasic „Ioan Slavici”, conferința cu tema „Omul, chip al Slavei Dumnezeiești”, susținută de Părintele Lect. Vasile Gavrilă. Teatrul arădean s-a dovedit neîncăpător pentru mulțimea de credincioși care au venit sa-l asculte pe cunoscutul invitat și să se bucure de dialogul filocalic creat în cadrul manifestării de suflet, a precizat Arhim. Teofan Mada, vicar-administrativ şi director al Festivalului. Citiți în continuare

Programarea Conferinţelor preoţeşti de primăvară în Arhiepiscopia Aradului

Tema Conferinţei preoţeşti de primăvară va fi  tratată sub genericul Misiunea parohiei şi a mănăstirii astăzi”.

La Protopopiate, Conferinţa semestrială de primăvară va avea loc în data de:

  1. Arad    – 11 Mai 2015
  2. Ineu     – 14 Mai 2015
  3. Lipova – 12 Mai 2015
  4. Sebiş –  13 Mai 2015

Conferinţele vor începe de la ora 9:00 şi vor fi prezidate de Chiriarh sau un delegat al acestuia de la Centrul Eparhial. Citiți în continuare

700 de nevoiași la „Masa Bucuriei”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, Centrul de Incluziune Socială al Arhiepiscopiei a deșfășurat în perioada 21-24 aprilie 2015 o activitate filantropică de distribuire a peste 700 de pachete copiilor, vârstnicilor și oamenilor nevoiași. Activitatea a fost posibilă datorită programului Patriarhiei Române “Masa Bucuriei” realizat în parteneriat cu S.C. SELGROS CASH & CARRY SRL.

Beneficiarii pachetelor au fost credincioșii din zonele defavorizate din orașul Arad, Cantina Socială „Sf. Nicolae”, Centrul de zi „Nașterea Maicii Domnului” al Asociației Filantropia, Asociația „Bunavestire” a Parohiei Arad Șega I, comunități de romi, centre sociale și alte asociații. Citiți în continuare

Hramul Bisericii Ortodoxe din Petriș

În Parohia Ortodoxă Petriș din Protopopiatul Lipova, Arhiepiscopia Arad, la poalele falnicilor munţi ai Zărandului comunitatea  creştin-ortodoxă a îmbrăcat în ziua de 23 aprilie, straie de sărbătoare. Bucuria nespusă a Învierii Domnului, sub a cărui oblăduire  duhovnicească suntem, este încoronată de sărbătorirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, hramul Sfintei Biserici din Petriş. Rugăciunea fierbinte a credincioşilor către Cerescul Părinte, prin mijlocirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe a început în seara zilei de douăzeci şi doi a lui Prier cu rânduiala slujbei Vecerniei cu Litie, continuându-se cu Utrenia din ziua prăznuirii, participând un număr impresionant de credincioşi.

Citiți în continuare

Sf.Mare Mc. Gheorghe, ocrotitor al Mănăstirii Feredeu din deal

În fiecare an, la data de 23 aprilie, când este prăznuit Sf .Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă, sute de credincioşi din Podgoria Aradului şi împrejurimi, îşi îndreptat paşii spre Mănăstirea Feredeu, din Protopopiatul Lipova, cu ocazia prăznuirii unuia dintre ocrotitori. Întâistătătorul eparhiei, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, a răspuns şi în acest an invitaţiei Înaltpreacuviosului Părinte Arhim. Ilarion Tăucean, stareţul mănăstirii, participând la Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Citiți în continuare

Cerc misionar în parohia Honţişor

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr. 3 Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei,  de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit,  în după-amiaza zilei de joi 23 aprilie, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din parohia  Honţişor, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întâlniri s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului, la care au participat credincioşii din parohia Honţişor şi parohiile învecinate. Citiți în continuare

Sf. M.Mc. Gheorghe – Hramul Parohiei Ortodoxe Aradul Nou

O zi de mare sărbătoare pentru Parohia Ortodoxă „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Aradul Nou, a fost Joi, 23 aprilie 2015, la prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, patronul bisericii parohiale şi ocrotitorul acestei comunităţi, păstorită de pr. paroh Teodor Faur şi pr. Gabriel Mariş consilier social al Arhiepiscopiei Aradului.

Pregătirea pentru ziua serbării hramului s-a făcut cu o seară înainte, prin săvârşirea Vecerniei cu Litie şi cu pregătirea celor necesare pentru sfinţire. Sfânta Liturghie din ziua praznicului a fost săvârşită de către soborul de preoţi slujitori ai parohiei în prezenţa a numeroşi credincioşi, în mare parte enoriaşi, ctitori şi binefăcători ai acestui sfânt locaş. Citiți în continuare

Acțiune socio-medicală în Filia Valea Mare

Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din filia Valea Mare a fost construită din piatră și lemn în anul 1893 de către locuitorii satului și se află la 100 de kilometri de Arad, aparținând Parohiei Zimbru. Satul numără astăzi aproximativ 60 de locuitori, în totalitate ortodocşi, oameni serioşi, muncitori, iubitori de Biserică. O dată la trei săptămâni, P.C. pr. paroh Ciprian Lușcă săvârșește aici Sfânta Liturghie și stă de vorbă cu credincioșii.

„Problemele cu care se confruntă aceşti oameni rezultă dintr-o relativă izolare. Nu atât distanța față de centrul de comună de aproximativ 5 km, cât calitatea drumului îi oferă această caracteristică. De altfel, în iernile cu zăpadă, nu se poate urca cu mașina până în sat, trebuie să parcurgem aproximativ 1 km pe jos. Facem tot posibilul însă să venim aici și să ne rugăm lui Dumnezeu pentru sănătate, mântuire și ajutor” – a declarat părintele paroh. Citiți în continuare

CERC PASTORAL MISIONAR PAROHIA ANDREI ŞAGUNA  

Marţi, în săptămâna  a doua după Învierea Domnului, Parohia Andrei Şaguna, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la parohia Sântana I.

Întâlnirea a început la ora 18, în biserica parohială, prin oficierea Vecerniei, săvârșită de un sobor de 8 preoți. Citiți în continuare