Slujba Învierii la Catedrala arhiepiscopală din Arad

Lumina Sfântă de la mormântul din Ierusalim al Mântuitorului a ajuns, sâmbătă seara, la Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad, unde a fost împărțită preoților din județ, pentru a o duce în bisericile în care slujesc și a fi dată credincioșilor la slujba de Înviere.

A fost al şaselea an consecutiv când la Arad a ajuns Lumina Sfântă de la mormântul Mântuitorului din Ierusalim.

Sfânta Lumină a ajuns la Arad în jurul orei 22.30, după ce a fost preluată de pe Aeroportul din Timişoara de preotul Octavian Mihai Blaj, consilier în cadrul Arhiepiscopiei Aradului, acesta fiind întâmpinat de IPS Timotei Seviciu, arhiepiscopul Aradului, de preoţi, dar și de primari sau reprezentanți ai orașelor și comunelor din județ. Citiți în continuare

Slujba ,,Prohodul Domnului” la Catedrala arhiepiscopală din Arad

Sute de credincioşi din Arad au participat în Vinerea Mare la Denia Prohodului Domnului săvârşită la Catedrala arhiepiscopală din municipiu. Slujba religioasă a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi condus de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

Credincioşii prezenţi în număr mare au cântat împreună cu soborul slujitor cele trei stări ale Prohodului, după care într-o atmosferă de evlavie şi de reculegere au înconjurat sfântul locaş cu Sfântul Epitaf. Citiți în continuare

FAPTE CU CREDINTĂ ÎN PAROHIA ARADUL-NOU

În Parohia Ortodoxă Aradul Nou, perioada prepascală a fost împodobită cu diverse activități sociale și filantropice. Din acest motiv, s-a desfășurat în Săptămâna Patimilor, prin purtarea de grijă a unor enoriașe, programul filantropic „Fapte cu credință” destinat credincioșilor nevoiași.
În cadrul acestui program, au fost oferite pachete cu alimente pentru 20 de familii devaforizate: familii cu mulți copii, bolnavi nedeplasabili și bătrâni singuri din cadrul parohiei. Unii dintre beneficiari, cu probleme financiare, au fost sprijiniți în vederea achitării unor facturi restante la utilități, deasemenea 10 copii săraci au primit îmbrăcăminte și încălțăminte noi pentru a putea participa la Sfânta Liturghie de Paști și au fost împărțite 30 de cadouri copiilor nevoiași. Toți aceștia se află în purtarea de grijă a acestor enoriașe, fiind sprijiniți cu diferite ocazii. Citiți în continuare

,,Drumul Crucii” în Vinerea Mare la Mănăstirea Hodoş-Bodrog

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, și prin purtarea de grijă a Preacuviosului Părinte Stareț protos. Grigorie Timiş, și în acest an, în ciuda timpului ploios şi rece, sute de credincioși, nu numai din părțile Banatului, ci și din împrejurimi, au participat, în Vinerea Mare, la Procesiunea ,,Drumul Crucii” la Mănăstirea Hodoș-Bodrog.

Tradiția parcurgerii ,,Drumului Crucii” la Sfânta Mănăstire Hodoş-Bodrog datează din anul 1925, de pe vremea episcopului Grigore Comșa, rânduiala constând pe atunci doar din meditaţii şi pe parcurs s-au adăugat unele cântări specifice Săptămânii Mari. Citiți în continuare

Dar din iubire

Cu binecuvântarea și sprijinul Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, Sectorul Social Filantropic a desfășurat în Joia și Vinerea Mare a Săptămânii Patimilor, prin Cantina Socială „Sfântul Ierarh Nicolae” a Arhiepiscopiei Aradului, o acțiune de întrajutorare a 100 de persoane, beneficiari ai cantinei, copiii Centrului de Zi „Nașterea Maicii Domnului” al Asociației Filantropia Arad dar și oameni nevoiași aflați în evidența și programele Centrului de Incluziune Socială al eparhiei. Acestora li s-a pregătit masa tradițională de Sfintele Paști cu friptură de miel, sarmale, ouă roșii, cozonaci și prăjituri  și li s-au oferit suplimentar și pachete cu alimente, dulciuri și hrană rece pentru zilele de sărbătoare ce urmează. Citiți în continuare

DENIA CELOR 12 EVANGHELII LA CATEDRALA ARHIEPISCOPALĂ DIN ARAD

În seara zilei de joi, 28 aprilie a.c., în Catedrala Arhiepiscopală din Arad s-a oficiat slujba Deniei din Sfânta și Marea Vineri, numită și a celor 12 Evanghelii.

Aceasta a fost săvârşită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai Catedralei, în prezenţa a numeroşi credincioşi.
La final, Înaltpreasfinţia Sa a ţinut un cuvânt de învăţătură în care a vorbit şi despre însemnătatea acestor Denii din Săptămâna Mare. Citiți în continuare

Preotul iconom Alexandru Pop din Parohia Berechiu, a trecut la Domnul

În data de 22 aprilie, în ajun de Prăznuire a Învierii lui Lazăr și a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință, P.C. Părinte Iconom Alexandru Pop din Parohia Berechiu, Protopopiatul Ineu a trecut la Domnul. Decesul mult iubitului și vrednicului păstor de suflete a survenit, după o grea suferință, la Spitalul Fundeni din București.

În tânguirea clopotelor, plânsul credincioșilor și rugăciunile preoților, trupul părintelui a fost adus luni seara în Biserica cu Hramul „Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul” a Parohiei Berechiu, pe care a păstorit-o în ultimii 19 ani. Citiți în continuare

O RESTITUIRE ISTORICĂ – RESFINȚIREA „CHIVOTULUI LUI BOSIOC”

În miercurea Săptămânii Patimilor, 27 aprilie 2016, îndată după săvârșirea dumnezeieștii Liturghii a darurilor mai înainte sfințite, în catedrala istorică a Aradului, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop TIMOTEI, împreună cu părinții slujitori ai acestei parohii,au săvârșit sfințirea vechiului și celui dintâi chivot la acestei bisericii, cunoscut în istoria locală sub nume de Chivotul lui Bosioc. După mai bine de o jumătate de veac de la înstrăinarea acestui obiect-simbol, chivotul a fost recuperat, restaurat și repus la locul cuvenit. Lucrul acesta s-a datorat, întâi de toate, Înaltpreasfințitului Arhiepiscop TIMOTEI, care și-a exprimat dorința în nenumărate rânduri, de a readuce acest chivot la locul pentru care a fost făcut; această strădanie a Înaltpreasfinției Saleînscriindu-se în grija deosebită pe care o manifestă în permanență, față de tradiția și istoria bisericească locală. Citiți în continuare

Activități ale copiilor din parohia arădeană Micalaca Veche II

Lumini…
​Aşa pot fi socotite activităţile desfăşurate în parohia arădeană Micalaca Veche II, mai ales în răstimpul zilelor de Post Mare, îndreptate către copii, vârstnici sau bolnavi din spitale.
​Întâi de toate se cuvine a menţiona că, rând pe rând, elevii Şcolii Gimnaziale „Caius Iacob” precum şi copiii de la Grădiniţa cu Program Normal nr. 11 din parohie au venit în zilele de peste săptămână în biserica parohială, spovedindu-se şi împărtăşindu-se cu Sfintele Taine.
În acest an şcolar, clasa Pregatitoare A STEP BY STEP, sub îndrumarea d- nelor învăţătoare LUMINIŢA BĂBUŞ şi ADRIANA PICĂ , de la ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,, CAIUS IACOB ,, ARAD , a realizat un parteneriat deosebit şi constructiv cu Parohia Arad MICĂLACA Veche II. În luna septembrie a avut loc sfinţirea sălii de clasă şi binecuvântarea dată elevilor de către preotul paroh. Mai apoi şi-a activităţile au continuat cu un concert de colinde susţinut de micii şcolari în biserică. Citiți în continuare