Cerc pastoral- misionar la parohia Aluniș

​Parohia Aluniș din protopopiatul Arad, a găzduit duminică, 26.02.2017, întrunirea preoţilor din Cercul Preoțesc nr. 6 Vladimirescu, coordonat de P.C. Preot Berceanu- Negrean Petru de la Parohia Vladimirescu I.
​Întrunirea a debutat la ora 1700, în biserica parohială cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, prin oficierea slujbei Vecerniei intrării în Postul Mare, săvârşită de preoţii prezenţi în prezența a unui frumos număr de credincioși, după care a urmat prezentarea referatului cu titlul Patriarhul Justinian- prezentare biografică la împlinirea a 40 de ani de la trecerea la cele veșnice. Referatul a fost prezentat de preotul Dan Mândra de la parohia Fântânele și face parte din tematica propusă spre discuții și aprofundare de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române și anume Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului. Citiți în continuare

 Duminica dinaintea Postului Mare în Parohia arădeană Grădişte

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lăsatului sec de brânză), a slujit Sfânta Liturghie arhierească în Parohia Arad-Grădişte, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, din care au făcut parte: Pr. Mihai Octavian Blaj, consilier economic la Centrul eparhial şi paroh, Pr. Viorel Roja, Pr. pensionar Gorea Teodor, Pr. pensionar Viorel Merluşcă, Pr. Iosif Toma (Sfatul Frăţesc al Oastei Domnului – Sibiu), Ierom. Pimen Lupu (Certege – Jud Alba), pr. Ionel Marini (Teiuş), arhid. Tiberiu Ardelean, diac. Călin Teuca şi diac. Andrei Zadic. Citiți în continuare

CERC MISIONAR ÎN PAROHIA USUSĂU

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop al Aradului – Dr. Timotei Seviciu, duminică 26 februarie 2017, a avut loc întâlnirea cercului pastoral Lipova, din protopopiatul Lipova.
Întrunirea a început la ora 16, în biserica parohială din Ususău unde membrii cercului pastoral-misionar au săvârșit slujba Vecerniei Iertării, fiind prezenți: preot Blidariu Gheorghe Aurel parohia Țela, preot Ungureanu Cristian parohia Zăbalț , preot Baba Doru parohia Șiștarovăț, preot Balint Cosmin parohia Lipova Băi, preot Crinel-Ioan Onea parohia Lipova, preot Săvuşcă Valentin parohia Dorgoș, preot Ardeuan Florin parohia Chesinț și preot Bocancios Victor alături de credincioșii parohiei. Citiți în continuare

CERC MISIONAR ÎN PAROHIA ALDEȘTI

În după-amiaza zilei de joi – 23 februarie, a avut loc în Parohia Aldești, întâlnirea preoților din cadrul cercului misionar Sebiș I, coordonați din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop – Dr. Timotei Seviciu, de Pr. Valentin Herbei.
Astfel, în conformitate cu tematica anului omagial: – anul 2017 – „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”, preotul Gheorghe Breteanu, de la Parohia Moneasa, a susținut referatul: „Apariţia icoanei şi a picturii bisericeşti în Biserică”.
În cadrul referatului, părintele Gheorghe Breteanu a subliniat că pictura bisericească, nu poate fi înțeleasă în adevăratul ei conținut și sens decât integrată în Biserică și în viața ei liturgică și sacramentală. Ruptă de Biserică și de viața religioasă, arta iconografică nu poate fi înțeleasă decât parțial și incomplet, dacă nu cu totul eronat. Citiți în continuare

Cerc misionar în Parohia Comlăuș

Joi, 23 februarie 2017, Parohia Comlăuș, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.
Întrunirea a început la ora 16, în biserica parohială, după care preoţii prezenţi s-au retras la Oficiul parohial, unde s-au purtat discuţii pe tema referatului susţinut de către părintele Vand Ioan, preot paroh la Parohia Comlăuș. În referatul prezentat, ,,Patriarhul Iustinian, ctitor de biserici și restaurator de biserici, mănăstiri și monumente istorice”, a vorbit despre rolul determinant pe care l-a avut Patriarhul Iustinian în vremuri nu tocmai favorabile Bisericii, reușind să realizeze, chiar cu sprijinul sistemului comunist multe ctitorii; s-a evidențiat și faptul că a fost patriarhul care a introdus Fondul Central Misionar, contribuția anuală a credincioșilor, măsuri prin care s-a putut realiza ridicarea multor biserici sau restaurarea celor aflate în stare de degradare, precum și alte multe realizări. În luările de cuvânt, preoţii prezenţi şi-au adus aportul în dezbaterea temei. Citiți în continuare

ACTIVITATE METODICĂ A PROFESORILOR DE RELIGIE DIN ARHIEPISCOPIA ARADULUI

Joi, 23 februarie 2017, la Colegiul Tehnologic de Industrie Alimentară Arad a avut loc activitatea metodică cu tematica – „Predarea disciplinei Religie prin utilizarea softurilor educaționale”, destinată profesorilor care predau Religie ortodoxă, ciclul liceal. Activitatea demonstrativă a fost susținută de către d-na prof. Țolea Florina, la cl. a XI-a. Au fost prezenţi alături de profesorii de religie,  arhid. prof. Florin Sirca, inspector şcolar de specialitate, prof. Sinaci Maria, responsabil cerc, protos. dr. Iustin Popovici, consilier cultural în cadrul Arhiepiscopiei Aradului, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului. Citiți în continuare

CERC PASTORAL MISIONAR ÎN PAROHIA PLEȘCUȚA

În Duminica Înfricoșatei Judecăți, Cercul Pastoral- Misionar Hălmagiu condus de preot Cristian-Mihăiță Bacoș, s-a întrunit în parohia Pleșcuța, protopopiatul Sebiș.

Soborul format din nouă preoți a săvârșit Taina Sfântului Maslu în prezența a unui număr mare de credincioși, a autorităților locale și județene.

După terminarea Sfintei Taine, preotul Florin Oarcea din parohia Almaș, fiind invitat în acestă parohie a susținut un frumos cuvânt de învățătură.

Preotul Cristian- Mihăiță Bacoș din Parohia Hălmagiu a susținut  temă ,,Cinstirea Sfintelor Icoane”,  pezentând  Icoana ca pe chipul sau reprezentarea, pentru ochii noștrii, a unei ființe existente în mod real, a adevăratului Dumnezeu, a Fiului Său, a Maicii Domnului sau a Sfinților. Citiți în continuare

SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA SPITALUL MUNICIPAL DIN ARAD

În cea de-a treia duminică din Triod, a Înfricoşătoarei Judecăţi, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a slujit Sfânta Liturghie  în biserica pusă sub ocrotirea Sfintei Cuv. Teodora de la Sihla şi a Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, din incinta Spitalului Municipal din Arad, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Prezenţa Înaltpreasfinţiei Sale a prilejuit un moment de bucurie şi în acelaşi timp de mângâiere atât pentru bolnavii din acest spital, cât şi pentru credincioşii care frecventează acest locaş de rugăciune. La Sfânta Liturghie au participat şi ctitorii bisericii din cadrul spitalului precum şi membri din cadrul personalului medical. Citiți în continuare