Un veteran s-a mutat la Domnul

O mare parte din locuitorii satului Caporal Alexa au participat în data de 01 octombrie 2015 la slujba de înmormântare a veteranului de război – Gheorghe Curta. Ceremonia religioasă s-a oficiat la casa veteranului de către un sobor de 5 preoţi din care 4 au fost parohi ai acestei parohii, în frunte cu P.C. Părinte Gabriel Cosmin Mariş consilier social al Arhiepiscopiei Aradului şi delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului. Citiți în continuare

Prăznuirea Acoperământului Maicii Domnului la Mănăstirea Arad-Gai

Mănăstirea Arad – Gai este una dintre puținele așezăminte monahale care să aibă trei hramuri închinate Maicii Domnului: „Veşmântul Maicii Domnului”, „Brâul Maicii Domnului” şi „Acoperământul Maicii Domnului”. Așadar, la praznicul Acoperământului Maicii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de ieromonahi şi preoţi a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica nouă a aceastei străvechi așezări monahale arădene, în prezenţa unui însemnat număr de credincioşi. Citiți în continuare

Deschiderea noului an universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”

În prima zi a lunii octombrie, de sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” a Universității „Aurel Vlaicu” Arad s-au desfășurat festivitățile de începere a noului an universitar 2015-2016.

Acestea au debutat cu slujba Sfintei Liturghii în Catedrala Veche, unde s-au înălțat rugăciuni spre întărirea și luminarea minții tuturor studenților și ostenitorilor acestui așezământ teologic. Citiți în continuare

Aniversare la vârsta de 100 de ani – în Parohia Aradu-Nou

“Înţelepciunea este la om adevărata cărunteţe

 şi vârsta bătrâneţilor înseamnă o viaţă neîntinată.” Solomon 4,9

O viaţă îndelungată se spune că arată marea iubire de oameni a lui Dumnezeu, care aşteaptă să ne cunoaştem mai bine şi să-L cunoaştem. O aniversare a numărului de ani, presupune în primul rând bucurie pentru cel care împlineşte anii, dar şi pentru familia acestuia. Mai însemnate sunt cele care numără câte 10 ani. Când însă se ajunge să numărăm 100 de ani, cum rareori din păcate mai întâlnim, evenimentul devine important pentru întreaga comunitate. Citiți în continuare

Deschiderea anului universitar 2015-2016 UAV Arad

Aradul a fost ieri centrul unei ceremonii fastuoase, găzduită de Universitatea Aurel Vlaicu – deschiderea anului universitar în prezenţa a numeroase personalităţi: prof. univ. dr. Sorin Mihai Cîmpeanu – ministru al Educației și Cercetării Științifice, Înaltpreasfinţitul Timotei – Arhiepiscop al Aradului, prof. univ. dr. Iordan Petrescu – preşedinte al Agenţiei Române de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Superior, Adrian Ţolea – preşedinte interimar al CJ Arad, Gheorghe Falcă – primar al municipiului Arad, Florentina Horgea – subprefect al Aradului, deputaţi şi senatori, reprezentanţi ai instituţiilor deconcentrate ale statului şi ai mediului de afaceri, studenţi. Citiți în continuare