Vizite arhiereşti în biserici din Protopopiatul Lipova

În Duminica a 19 –a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, însoţit de Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, au poposit în două biserici din Protopopiatul Lipova.

În biserica Parohiei Bârzava, unde este preot paroh Gheorghe Bândea, ierarhii au asistat la Slujba Utreniei şi i-au binecuvântat pe credincioşii prezenţi la sfânta slujbă.

În biserica Parohiei Căpruţa, Ierarhii arădeni au asistat la Sfânta Liturghie săvârşită de preotul paroh Dan Lulaş.

La momentul rânduit, Chiriarhul arădean a rostit un cuvânt de învăţătură pus sub titlul ,,Purtare creştină” (pe baza citirilor scripturistice ale duminicii: 2 Cor 11-12; Luca 6) adică cu iubire faţă de aproapele, observată în dispoziţia prevenitoare, gata a împlini oricând trebuinţele vieţii acestuia fără a-l îndatora în vreun fel, mai mult încă atunci când în locul recunoştinţei se răspunde prin nesocotire sau chiar vrăjmăşie, creştinul să arate mereu constanţa în binele care îndeamnă pe oricine la a proceda deopotrivă. Pericopa apostolică privind clipele de înălţare sufletească a Sfântului Pavel sunt o pildă înspre această atitudine bineplăcută lui Dumnezeu şi oamenilor. Ea contribuie la pacea şi buna înţelegere între oameni, a arătat Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei.

Preoţii şi credincioşii din cele două parohii s-au bucurat de prezenţa ierarhilor noştri în mijlocul lor şi de binecuvântarea arhierească primită.

Protos. Iustin Popovici