Sfinte odoare aduse spre închinare în Catedrala Arhiepiscopală din Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, credincioşii arădeni vor avea posibilitatea să se închine la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului (copie a icoanei Trihirussa „cea cu trei mâini”) de la Mănăstirea Hilandar din Sfântul Munte Athos, ce se află la Mănăstirea Neamț, precum și la moaștele Sfântului Simeon Stâlpnicul de pe Muntele Minunat.

Aceste sfinte odoare vor fi aduse de o delegație de la Mănăstirea Neamț condusă de părintele stareț Benedict Sauciuc, duminică seara, 15 septembrie, şi vor fi depuse spre închinare în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad. Ele vor fi întâmpinate pe platoul din faţa catedralei în jurul orei 18. Se va face procesiune  în jurul lăcaşului de cult după care vor fi aşezate în mijlocul bisericii spre închinare, în timp ce se va săvârşi slujba de Priveghere pe tot parcursul închinării.

Foto credit: episcopiacaransebesului.ro