Aniversare la parohia Nadas, Protopopiatul Ineu

Duminica a 18-a dupa Rusalii, din ziua de 22 septembrie 2019, credinciosii parohiei Nadas, alaturi de preotul paroh Gheorghe Giurgiu, au trait momente de adanca emotie sufleteasca la ceas aniversar pentru cantaretul bisericesc Rad Nicolae, care a ajuns la varsta de pensionare, dupa 42 de ani de activitate neintrerupta la strana bisericii.

Pentru a cinsti acest moment deosebit din viata „cantorului” Nicolae, au fost prezenti la Sf. Liturghie: Prea Onoratul Parinte Zaha Adrian, protopopul Ineului; P.C Parinte Cutaru Nicandru, fiu si preot al satului; P.C Parinte Ciocan Nicolae de la parohia Archis; P.C Parinte Voicu Ivanut de la parohia Chier; P.C Parinte Achim Giani de la parohia Dud si P.C Parinte Lucaciu Marius de la parohia Minisel.

Cuvantul de invatatura a fost rostit de parintele protopop Zaha Adrian, in care a evidentiat necesitatea permanenta a rugaciuni in munca si osteneala vietii noastre. Pericopa evanghelica, „a pescuirii minunate” redata la Luca 5,1-11, ne infatiseaza felul de trai al Apostolilor, munca lor de pescari, o munca grea care cere iscusinta si multa rabdare. De aceea, nu este la intamplare faptul ca Mantuitorul Hristos, si-a ales cei dintai apostoli dintre pescari. Munca grea si rabdarea in asteptarea vanatului erau insusiri pretioase pentru un om care avea sa devina „pescar de oameni”, adica sa cuprinda in plasa Evangheliei lui Hristos, milioane de suflete omenesti. Orice indeletnicire omeneasca cere un efort si rabdare. Dar oricat de mare ar fi efortul omului, fara ajutorul de sus de la Dumnezeu, nimic nu savarseste: „de n-ar zidi Domnul casa, in zadar se ostenesc ziditorii”. Ca si concluzie, parintele protopop, a subliniat faptul ca programul ideal al vietii noastre crestine este rugaciunea si munca– pravila de aur a Bisericii, care imbratiseaza toata intelepciunea vietii pamantesti.

La sfarsitul Sf. Liturghii, s-a oficiat un Tedeum de multumire pentru toata binefacerea primita de la Dumnezeu. Prea Onoratul Parinte Protopop, ca delegat al Inalt Prea Sfintitului Parinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, a dat citire unei Diplome omagiale de aleasa pretuire pentru sprijinul constant oferit Parohiei Nadas, de catre cantaretul bisericesc Rad Nicolae. De asemenea, parintele Cutaru Nicandru, a evocat frumoase amintiri legate de satul Nadas, unde a copilarit si a petrecut primii ani de preotie, atunci cand la indrumat pe tanarul Nicolae la Scoala de cantareti bisericesti din cadrul Seminarului Teologic de la Caransebes, intre anii: 1976–1978.

Un cuvant de suflet, emotionant a rostit si cantaretul Nicolae, in care a expus amintiri de viata si in care el a spunea: „luna aceasta septembrie este cea m-ai incarcata cu evenimente importante din viata mea”.

La urma, parintele paroh Giurgiu Gheorghe, a multumit tuturor, preotilor, oficialitatilor locale, oaspetilor si credinciosilor prezenti la acest moment aniversar, a transmis urari de bine si la multi ani cantaretului bisericesc Nicolae Rad si familiei sale, iar cei prezenti au fost invitati la o masa festiva la Caminul Cultural din localitate.

Pr. Gheorghe Giurgiu