Ierarhii arădeni au participat la aniversarea a 12 ani de patriarhat a PF Părinte Patriarh Daniel

Luni, 30 septembrie 2019, când Preafericitul Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române aniversează 12 ani de slujire patriarhală, în Catedrala Patriarhală istorică a fost oficiată Sfânta Liturghie şi slujba de Te-Deum de către un sobor de ierarhi în frunte cu Patriarhul Daniel.

Din soborul de ierarhi au făcut parte şi ierarhii arădeni, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului şi Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Aradului.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a fost întronizat ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, la Catedrala Patriarhală din Bucureşti, în ziua de 30 septembrie 2007.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu