Cerc pastoral – misionar în Parohia Socodor

În Duminica de după Înălțarea Sfintei Cruci, Parohia Socodor din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonați, din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel.

Întrunirea a debutat la ora 1800, în biserica parohială cu hramul „Bunavestire”, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu de către cei 17 preoți și în prezența unui număr mare de credincioși. Din sobor au făcut parte:  Pr. Daniel-Mirel Dumitru– Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Cantemir Lipovanu – pensionar, Pr. Gheorghe Cîmpan – pensionar, Pr. Liviu Savulov, Pr. Ioan Pavel – Parohia Sintea-Mare, Pr. Viorel Boțoc – Parohia Socodor, Pr. Ovidiu Ardelean – Parohia Socodor, Pr. Ioan Pagubă – preot slujitor la Paraclisul arhiepiscopal Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Cimitirul Pomenirea Arad, Pr. Adinel Popovici – Parohia Grăniceri, Pr. Andrei Slăv – Parohia Berechiu, Pr. Traian Moțiu – pensionar, Pr. Sandu Costin – Parohia Pilu, Pr. Mircea Hurdea – Parohia Șimand, Pr. Florin Borca – Parohia Șepreuș, Pr. Mihai Oprea – Parohia Țipari, Pr. Nicolae Vidican – Parohia Mișca, Pr. Adrian Hanțiu – Parohia Vânători.

Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Pagubă Ioan, preot la Paraclisul arhiepiscopal ,,Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Cimitirul Pomenirea, Municipiul Arad și fiu al comunei Socodor, care a evidențiat prin cuvinte frumoase bucuria revederii cu credincioșii și preoții aceste parohii. De asemenea, părintele a căutat să pună la inimile celor prezenți și mesajul pe care Biserica îl transmite în această perioadă, făcând o paralelă între începutul anului bisericesc, Maica Domnului și prăznuirea Sfintei Cruci.

Preoții care păstoresc această parohie, părintele paroh Viorel Boţoc, împreună cu preotul slujitor Ovidiu Ardelean, au mulțumit preotului Ioan Pagubă pentru cuvântul de învățătură, mulțumiri fiind aduse și preoților și credincioșilor prezenți. Referatele susținute de preoții organizatori au avut ca teme: Probleme pastoral-misionare cu care se confruntă satul românesc de astăzi şi soluţii cu privire la rezolvarea lor și Probleme economice, sociale, culturale cu care se confruntă astăzi comunităţile româneşti de la sate. Identificarea de soluţii şi programe strategice în acest sens. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.

Pr. Mihai Oprea, Parohia Țipari