Cerc pastoral misionar în parohia Cruceni

Preoţii din cadrul cercului pastoral misionar nr. 5, Vinga, coordonat de părintele Horia Ştefan de la parohia Secusigiu, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscop al Aradului, s-au întâlnit în Duminica de după Inălțarea Sfintei Cruci, în Parohia Cruceni, Protopopiatul Arad.

Bucuria credincioşilor a fost una deosebită  deoarece au participat la Taina Sfântului Maslu săvârșită de un sobor de 10 preoți. Din sobor au făcut parte: Pr. Horia Ștefan – parohia Secusigiu, Pr. Petrică Ungur – parhoia Felnac, Pr. Marius Mateiu – parohia Munar, Pr. Răzvan Sas – parohia Vinga, Pr. Marius Ardelean – parohia Șagu, Pr. Mihai Blidar – parohia Sânpetru German, Pr. Marius Braiț – parohia Fiscut, Pr. Bogdan Tod – parohia Bodrogu Nou, Pr. Vlad-Sergiu Sandu – parohia Firiteaz și preotul paroh Silviu-Raul Pele.

După săvârşirea Tainei părintele paroh a prezentat referatul cu tema intitulată ,,Patriarhul Nicodim Munteanu, cărturar în vremuri potrivnice”.

La finalul întâlnirii, preotul paroh a mulţumit preoţilor slujitori şi tuturor credincioşilor pentru participare, aceasta întâlnire s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Pr. Silviu Raul  Pele