CERC PASTORAL MISIONAR ÎN PAROHIA BÂRZAVA

Duminică,   22 septembrie 2019, a avut loc întrunirea cercului pastoral-misionar Radna în parohia  Bârzava, coordonat din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul părinte Ungur Daniel , preot paroh la parohia Păuliș.

Membrii cercului  s-au reunit la ora 17:00 săvârșind Taina Sfântului Maslu. Din sobor au făcut parte : pr. Paroh Bândea Gheorghe, pr. Popa Dumitru, pr. Butar Pascu, pr. Covăsânțan Stelian, pr. Florea Florin, pr. Bachiș Ionuț , pr.Șirian Mircea , pr. Iute Viorel, pr. Lulaș Dan, pr. Popovici Adinel  și  pr. Ungur Daniel.

Anul 2019 fiind declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române „Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) ” și “Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu, Iustin Moisescu  și al traducătorilor de cărți bisericești”, la momentul potrivit părintele Iute Viorel a ținut un bogat cuvânt de învățătură referindu-se la importanța și rolul pe care aceștia l-au avut în dezvoltarea comunității sătești, dar și despre importanța Sfintei Taine a Maslului în viața credincioșilor.

Preotul paroh Bândea Gheorghe a mulțumit  preoților și credincioșilor oferind celor prezenți o agapă  frățească.

Pr. Ungur Daniel