Cerc misionar în Parohia Dieci

În data de 29.09.2019,  preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr. 3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Buna Vestire” din parohia Dieci, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întruniri s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte credincioșii parohiei şi a parohiilor învecinate.Din sobor au făcut parte: Preaonoratul Părinte Protopop Botea Alexandru, pr. Moț Dorel coordonatorul cercului, pr. Oarcea Marian de la parohia Almăș, pr. Rocsa Sebastian de la parohia Pescari, pr. Pasc Darius de la parohia Bonțești, pr.Vesa Ioan de la parohia Iosășel, pr.Lușcă Ciprian de la parohia Zimbru, pr. Zbârcea Teodor de la parohia Mădrigești, pr. Cristea Silviu de la parohia Gura Văii, pr.Tulcan Dănuț de la parohia Secaș, pr. Herbei Valentin de la parohia Buhani. pr. pensionar Petcuț Tuțu și diaconul Moț Aurelian Iulian.

Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)” și „Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti Patriarhia Română”, preotul Oarcea Marian de la parohia Almaș a susținut următoarele teme: 1. Preocuparea Bisericii privind situaţia satului românesc de astăzi şi viitorul lui (migraţia populaţiei, situaţia economică precară, îmbătrânirea populaţiei etc.); 2.  Patriarhul Iustin Moisescu – ctitor şi păstrător de aşezăminte ale Bisericii.

În susținerea temei părintele afirma: Biserica de azi a satului, forma tradițională cu un conținut de viață actuală, reprezintă funcțional viața religioasă și spiritualitatea satului.Ea organizează viața religioasă și promovează valorile ce îi aparțin.În acest sens viața religioasă a satului românesc, oficialul și popularul, sunt adânc interprătunse, uneori până la închegarea organică. Spiritualitatea locală străveche s-a adaptat formelor și sensului vieții religioase reprezentată de Biserică, fără să renunțe la conținutul și valorile sale, iar biserica oficială s-a adaptat la condițiile și sensul tradiției locale, fără să renunțe la ceea ce îi era esențial.Astfel în contextul provocărilor contemporane, Biserica Ortodoxă Română, militează permanent cu responsabilitate pentru dezvoltarea rurală, întrucât satul românesc, păstrător fidel al tradiției bisericești și al culturii naționale a fost de-a lungul timpului, spațiul în care s-au dezvoltat și s-au desăvârșit valorile spirituale, culturale și morale ale neamului.

După susţinerea temelor au urmat discuţii şi au fost aduse completări de către ceilalţi preoţi. La cercul pastoral au luat parte şi cântăreţii bisericeşti din parohiile învecinate.

În finalul întâlnirii, Preaonoratul Părinte Protopop Botea Alexandru a mulţumit tuturor pentru participare.        

Diacon Moț Aurelian Iulian