Binecuvântare de lucrări la biserica şi casa parohială din Agrişu Mic

În Duminica a-18a după Rusalii, la invitaţia preotului paroh Radu Sas din Parohia Agrişul Mic, Protopopiatul Ineu, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, însoţit de către părintele Arhidiacon Tiberiu Ardelean, inspector eparhial,  a săvârşit slujba de binecuvântare la lucrările de reparaţie, restaurare şi înfrumuseţare la biserica şi casa parohială.

La orele dimineţii, la sosirea în faţa bisericii parohiale, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a fost întâmpinat de către părintele paroh Radu Sas însoţit de preoţii Răzvan Trip de la Parohia Bocsig Gară şi Nicolae Monea din Parohia Tăgădău. Tinerii din parohie purtând haine populare i-au oferit chiriarhului buchete de flori. După cuvântul de bun venit rostit de preotul paroh, s-a săvârşit slujba binecuvântării lucrărilor săvârşite la locaşul de cult, atât în exterior cât şi în interior. De asemenea s-au sfinţit două frumoase troiţe, una din lemn sculptat iar alta din marmură aflate în curtea bisericii parohiale.

Cuvântul de învăţătură al Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei a fost pus sub titlul ,,Cumpănirea vremii” (pe baza citirilor scripturistice ale duminicii: 2 Cor. 9; Luca 5) odată cu echinocţiul toamnei, când ziua este egală cu noaptea, pentru a rămâne fii ai luminii, ai zilei, nu ai întunericului nopţii. Lucrul bine făcut e cel care are binecuvântare sfântă şi participare sufletească deplină. Apostolii Mântuitorului s-au ostenit fără folosul pe care l-au dobândit prin ascultarea cuvântului Mântuitorului, lucrător atât în cele pământeşti pentru trebuinţele vieţii, cât şi în cele sufleteşti, prin conştiinţa unei lucrări în lumina zilei Domnului, spre mântuire, a subliniat Chiriarhul nostru.

Răspunsurile la strană au fost date de către Grupul vocal Trifon Lugojan.

La finalul Sfintei Liturghii, i s-a conferit preotului paroh Radu Sas distincţia de iconom pentru întreaga activitate depusă, după care s-au îndreptat cu toţii spre casa parohială unde de asemenea s-au binecuvântat lucrările de reparaţie, extindere şi înfrumuseţare care s-au executat. Aici s-a adăugat soborului de slujitori şi preotul Marcel Drăgan de la Parohia Hăşmaş. În curtea casei parohiale s-a ridicat o frumoasă troiţă din lemn sculptat.

A urmat apoi agapa creştină la căminul cultural din localitate unde au fost invitaţi toţi cei prezenţi la slujbă.

Preot Nicolae Monea

Parohia Tăgădău