Cerc misionar la Parohia Lupești

Credincioşii din parohia Lupeşti şi-au sărbătorit hramul bisericii Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul într-un mod deosebit: astfel în prima parte a zilei preotul paroh Dumitru Marionț a săvârșit Utrenia și Sfânta Liturghie și apoi slujba hramului cu cele îndătinate.

În  după-amiaza zilei preoți din cercul misionar Săvârșin coordonați din încredințarea Înaltpresfințitului Timotei, Arhiepiscopul Aradului, de către pr. Călin Mădăluță ,  au săvârșit taina Sfântului Maslu. Au participat mulți credincioși din parohie și din parohiile învecinate dar şi foarte mulţi copii aduşi de către părinţii lor pentru a primi binecuvântarea lui Dumnezeu şi a fi crescuţi în frumoasa şi curata credinţă ortodoxă. Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele Laurențiu Suba de la parohia Căprioara care a evidenţiat chipul frumos şi minunat al Sfântului Proroc Ilie.

Pr. Călin Mădăluţă