CERC PASTORAL MISIONAR ÎN PAROHIA ȘICULA, PROTOPOPIATUL INEU

În Duminica I după Rusalii, a Tuturor Sfinților, preoții din Cercul Pastoral Misionar Ineu, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, de către Părintele Călin Negruț din Parohia Gurba şi secretar al Protopopiatului Ineu, s-au întrunit în Biserica cu Hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” a Parohiei Șicula din Protopopiatul Ineu, la invitația Părintelui Paroh Mircea Oală.Reunirea preoților a debutat cu Taina Sfântului Maslu, săvârşit de un sobor de 13 preoți, în mijlocul căruia s-a aflat Preaonoratul Părinte Adrian Zaha, Protopopul Ineului. Din sobor au mai făcut parte Pr. Călin Negruț, Coordonatorul Cercului, Pr. Sever Mocanu – Parohia Ineu Traian, Pr. Gheorhe Mance – Parohia Iermata, Pr. Moise Nica – Parohia Șomoșcheș, Pr. Petru Lazea – Parohia Cermei, Pr. Constantin Ilica – Parohia Apateu, Pr. Ștefăniță Muț – Parohia Seleuș, Pr. Viorel Albiș, fiu al satului – Parohia Chișineu Criș II,  Pr. Ciprian Sălăvăstru – Parohia Moțiori, Pr. Sorin Streulea – Parohia Moroda, Pr. Radu Constantinescu – Biserica Spital Ineu și Pr. Paroh Mircea Oală.

Părintele Viorel Albiș în cuvântul său a explicat semnificația perioadei Octoihului, precum și cea a Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel în care ne aflăm, făcând referire şi la Duminica Tuturor Sfinților, arătând mijloacele prin care putem să ajungem și noi la modelul sfinților pomeniți astăzi.

Părintele Paroh Mircea Oală, în conformitate cu Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) în Patriarhia Română, a prezentat referatul cu titlul „Școala în tinda bisericii, primele forme de educație în satul românesc”, în care a amintit că în Șicula prima școală confesională a luat ființă în 1789. În anul 1823 școala avea 40 de elevi. Școala confesională a rămas în proprietatea statului și deservește ca dispensar medical.

Părintele paroh a mulțumit preoților slujitori care au participat la acest cerc pastoral misionar, oficialităților locale, în frunte cu Domnul Primar Ing. Duțu Căprar, precum și tuturor credincioșilor, mulți dintre ei îmbrăcați în frumosul port popular șiculan, dând o notă aparte acestui eveniment important pentru satul românesc, seara încheindu-se cu o agapă frățească tradițională oferită de parohia gazdă.

Pr. Ciprian Petru Sălăvăstru

Parohia Moțiori