Săptămână duhovnicească în Parohia Roșia Nouă

În prima săptămână a Postului Mare (10-17 martie 2019) cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, în Biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir” din Parohia Ortodoxă Română Roșia Nouă și Obârșia, Protopopiatul Lipova, s-a desfășurat „Săptămâna duhovnicească”.

Aceasta a cuprins un ciclu de seri duhovnicești prin care credincioșii au fost chemați prin glasul clopotelor bisericii la rugăciune, la o cercetare lăuntrică în această perioadă a Postului, dar și de hrănire sufletească prin cuvintele de învățătură puse la inima credincioșilor acestei parohii de către Preacucernicii Părinți care au poposit în fiecare seară, la invitația preotului paroh Craveț Cătălin-Dumitru.

Fiecare seară duhovnicească a început la orele 18:00, iar după săvârșirea sfintelor slujbe au luat cuvântul și au susținut următoarele teme:
– Duminică, 10 martie, ora 18:00 : Pr. Casian Blaga, Parohia Julița: „Pilda celor 10 fecioare. Învățături și îndemnuri „;
– Luni, 11 martie, ora 18:00 : Pr. Ic. Stav. Ardeuan Florin Dan, Parohia Chesinț: „Biserica, locul întâlnirii cu Hristos”;
– Marți, 12 martie, ora 18:00 : Pr. Trif Fabius Iosif, Parohia Corbești: „Copiii lui Hristos și copiii lumii”;
– Miercuri, 13 martie, ora 18:00 : Pr. Ic. Stav. Volungan Eugen Iancu, Parohia Ostrov: „Credința străbună a părinților noștri”;
– Joi, 14 martie, ora 18:00 : Pr. Ile Gheorghe, Parohia Vărădia de Mureș: „Postul hranei trupului și postul hranei sufletului”;
– Vineri, 15 martie, ora 18:00 : Pr. Ic. Stav. Mădăluță Călin-Dorin, Parohia Săvârșin: „Cine este semenul meu și ce câștig dacă îl ajut?”;
– Sâmbătă, 16 martie, ora 18:00 : Pr. Ic. Stav. Suba Ioan Laurențiu, Parohia Căprioara: „Rugăciunile dinaintea botezului și botezul de necesitate. Importanță și însemnătate”;
– Duminică, 17 martie, ora 18:00 : Pr. Săvușcă Valentin, Parohia Miniș: „Taina Cununiei azi. Importanță și necesitate”.
Preacucernicul Părinte Iconom Craveț Cătălin-Dumitru a mulțumit în primul rând Bunului Dumnezeu pentru această binecuvântare revărsată asupra credincioșilor și asupra acestei Biserici strămoșești prin aceste seri duhovnicești, Preacucernicilor Preoți care au dat curs invitației, pentru jertfa și bucuria de a fi în mijlocul credincioșilor, pentru frumoasele învățături și cuvinte alese de învățătură, autorităților locale, reprezentate prin domnul viceprimar Bîlc Aurel și domnului Faur Ștefan director al Școlii Generale „Sabin Drăgoi” Petriș pentru prezență, precum și bunilor credincioși pentru frumoasa prezență din aceste seri duhovnicești, rugându-L pe Bunul Dumnezeu să dăruiască tuturor un post binecuvântat cu mult urcuș duhovnicesc și să ajungem cu toții la bucuria mărețului praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos!
A transmis Pr. Craveț Cătălin-Dumitru
2
3
4