Praznicul Bobotezei la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În ziua praznicului Botezului Domnului, duminică, 6 ianuarie 2019, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad, în fruntea unui sobor de preoţi şi diaconi. Din sobor au făcut parte Pr. Simion Mladin, eclesiarhul catedralei, Pr. Gheorghe Gogan, Pr. Mircea Cricovean, Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector bisericesc, Arhid. Florin Sirca, inspector școlar de Religie în cadrul IȘJ Arad, Arhid. Claudiu Condurache şi Arhid. Alexandru Tiulea.

Sute de credincioşi au participat la sfânta slujbă pentru a-şi lua Aghiasmă Mare sfinţită în această mare zi de praznic.

În cuvântul de învăţătură, Chiriarhul arădean a vorbit despre ,,Slujba Aghiasmei celei Mari” și actualizarea praznicului și a Sfintei Taine a Botezului, arătând că citirile și rugăciunile recapitulează din istoria biblică momentele apelului la apa întărită prin har spre împlinirea voii dumnezeiești. În unitatea Sfintei Liturghii de praznic sporesc foloasele spirituale și materiale pentru fiecare credincios în parte transfigurând elementele constitutive ale lumii spre mântuire.

După Sfânta Liturghie, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de soborul slujitor, a săvârşit Slujba de sfinţire a Apei celei mari.

În încheiere, Înaltpreasfinţitul Timotei a adresat credincioşilor prezenţi în număr impresionant, părinteşti binecuvântări şi doriri de propăşire materială şi spirituală.

Credincioşii prezenți în număr mare, cu multă răbdare şi în bună rânduială, au luat Aghiasmă Mare din vasele anume rânduite pe platoul din faţa Catedralei Arhiepiscopale.

Protos. Iustin Popovici

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12