Comunicat de presă

Urmare averselor ce s-au abătut asupra zonei Lipovei în data de 17 iulie 2018, provocând inundații în mai multe localități, (Belotinț, Lalașinț, Chelmac, Conop), îndemnăm clerul şi bunii credincioşi ai Arhiepiscopiei Aradului să contribuie, după putere, la alinarea suferinţelor celor aflaţi în mare nevoie.

În acest sens, în perioada 22-29 iulie 2018, în toate bisericile parohiale și mănăstirești, se va organiza o colectă de bani (pentru materiale de construcție) și ajutoare umanitare (apă, alimente neperisabile).

În această perioadă în bisericile din Eparhia noastră se vor face rugăciuni pentru cei năpăstuiți, dar și pentru ca Bunul Dumnezeu să răsplătească strădania şi jertfelnicia clerului şi credincioşilor Arhiepiscopiei noastre care sunt mereu alături de cei aflaţi în suferinţă.

ARHIEPISCOPIA ARAD – SECTORUL SOCIAL FILANTROPIC ȘI MISIONAR