Cerc pastoral-misionar în Parohia Zărand

Duminică, 8 iulie 2018, Parohia Zărand, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.        Întrunirea a început la ora 18, în biserica  parohială, după care preoţii prezenţi s-au retras la Oficiul parohial, unde s-au purtat discuţii pe tema referatului susţinut de către părintele Nicolae Pașca, de la Parohia Zărand. În referatul prezentat, ,,Organizarea bisericească și unitatea de neam și de credință, părintele Nicolae Pașca, a vorbit despre felul în care, poporul român, născut creștin, de sorginte apostolică, a reușit să-și păstreze identitatea spirituală, Biserica fiind cea care a pus bazele culturii și ale limbii române. A vorbit și despre felul cum s-au format mitropoliile în Țările Române, despre rezistența românilor din acestă parte de țară față de presiunile imperiului habsburgic, mai târziu, ale imperiului austro-ungar și despre felul în care Biserica ortodoxă a știut să cultive valorile de neam și de credință.  În luările de cuvânt, preoţii prezenţi şi-au adus aportul în dezbaterea temei.

La finalul discuţiilor, preotul paroh Nicolae Pașca a mulţumit preoţilor care au participat la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Diacon Adrian Crainic

20170615_180653