OLIMPIADA DE RELIGIE – ETAPA LOCALĂ

Sâmbătă, 17 februarie 2018, în Eparhia Aradului, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, a avut loc etapa locală a Olimpiadei de Religie ortodoxă pentru elevii din cl. VII – XII. Pe raza judeţului Arad au fost organizate 14 centre de examinare, în cadrul cărora au fost evaluate cunoştinţele participanţilor în domeniul religios de către comisii locale alcătuite din profesori de religie din zonele respective.
La Seminarul Teologic Ortodox Arad au susţinut proba un număr de 45 elevi din clasele VII – XII.
Tot în aceeaşi zi s-a desfăşurat şi concursul „Lăsaţi copiii să vină la Mine” destinat elevilor din cl. V – VI, la care au participat 25 concurenţi.
Conform regulamentului de concurs, primii opt candidaţi din fiecare an de studiu, care au obţinut minim nota 8,00 s-au calificat la etapa judeţeană, care va avea loc în data de 3 martie 2018, la Seminarul Teologic Ortodox Arad.

Pr. prof. Vlad – Sergiu Sandu