27993991_1965944976989315_2062830729_n

Cerc Pastoral Misionar in Parohia Dezna, Protopopiatul Sebis

In Duminica  ,,Infricosatei Judecati’’, a lasatului sec de carne, preotii cercului pastoral misionar nr 1 protopopiatul Sebis, coordonati din incredintarea InaltPreasfintitului  Dr Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului ,de parintele Herbei Valentin de la parohia Buhani, s-au intalnit in Biserica cu hramul ,,Pogorarea Sfantului Duh’’,Dezna. Incepand cu orele 17 ,s-a savarsit slujba vecerniei impreuna cu toti preotii prezenti , la sfarsitul slujbei , parintele Marius Ardelean de la parohia Slatina a tinut un bogat cuvant de invatatura aratand importanta acestei perioade liturgice premargatoare Postului Pastelui, subliniind in mod special rolul faptelor bune sau mila crestina in aceste vremuri tulburi de individualism si indiferenta spirituala.

     Dupa incheierea slujbei Vecerniei, parintele Herbei Valentin ,a prezentat cele trei referate stabilite pentru acest eveniment, avand in vedere ca Sfantul Sinod a proclamat anul acesta ca fiind ,,Anul omagial al unitatii de credinta si de neam si an comemorativ al fauritorilor Marii Uniri din 1918 in Patriarhia Romana’’. Primul referat intitulat ‘’Unirea de la 1600 si consecintele ei in viata bisericeasca’’ ne prezinta ideea principala ca neamul romanesc este sortit sa convetuiasca impreuna, unirea infaptuita de Mihai Viteazul a adus o serie de inbunatatiri pentru Biserica din Transilvania ,vitregita atat de mult de drepturile ei. Urmatorul referat intitulat ,,Statutul Sagunian si traditia canonica ,baza ale unitatii bisericesti dupa marea unire’’, acest statut a stat la baza recunoasterii autonomiei bisericii din Transilvania, dar si rolul important avut in organizarea Bisericii la cele trei niveluri: Parohia, Protopopiatul si Eparhia. Ultimul referat intitulat ,,Sinodalitatea, forma de conducere si de pastrare a unitatii bisericii. Organizarea bisericeasca si unitatea de neam si credinta’’,arata importanta organizarii bisericii ortodoxe romane, avand ca organ central Sinodalitatea, care incepand cu reformele lui Cuza si pana la desavarsirea Statului Unitar Roman, mai ales in anul 1925 cand s-a votat ,,Legea si Statultul de organizare a bisericii ortodoxe romane’’,

    Concluzia la cele prezentate este ca ,prin toate aceste acte infaptuite de Biserica Ortodoxa Romana, s,au facut pasi important la infaptuirea unitatii de neam si credinta. La sfarsitul evenimentului ,parintele paroh Batran Radu ,a multumit tuturor pentru participare, seara s-a inceiat cu o agapa frateasca.

Preot Ancuta Dorel

27935161_1965945050322641_337822019_n